پس از گفتگوی وزیر خارجه قطر با مشاور امنیت ملی آمریکا انجام شد؛

رایزنی قطر با سفرای سه کشور اروپایی درباره برجام

۰۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۹ کد : ۱۶۶۵۸ بین الملل آخرین اخبار
وزیر امور خارجه قطر در نشستی در دوحه پایتخت این کشور با سفیران کشورهای اروپایی امضا کننده برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) درباره روند بازگشت گفت‌وگوهای سیاسی و اجرای تعهدات طرفین رایزنی کرد.
رایزنی قطر با سفرای سه کشور اروپایی درباره برجام

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهوزیر امور خارجه قطر در نشستی در دوحه پایتخت این کشور با سفیران کشورهای اروپایی امضا کننده برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) درباره روند بازگشت گفت‌وگوهای سیاسی و اجرای تعهدات طرفین رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر (قنا) ، در این دیدار «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور با سفیران کشورهای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) طرف برنامه جامع اقدام مشترک دیدار کرد.

معاون نخست وزیر قطر در این نشست بر لزوم فعال کردن گفت وگوها با جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت طرف ها به برجام و اجرای تعهدات از مسیر دیپلماتیک تاکید کرد.

بر پایه این گزارش، در این نشست تازه ترین تحولات در زمینه بازگرداندن مسیر دیپلماتیک و فعال کردن گفت و گوها برای اجرای تعهدات طرفین در توافق نامه گروه ۵+۱ بررسی شد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همچنین بر تلاش جدی کشورش برای پیشبرد مذاکرات به منظور بازگشت همه طرف‌ها به برجام و موضع ثابت قطر در حمایت از دیپلماسی و آمادگی‌ دوحه برای حمایت از هر اقدامی که موجب ثبات و امنیت و صلح در منطقه شود، تأکید کرد.

این گفت وگو در حالی انجام شد که وزارت امورخارجه قطر سه‌شنبه شب گذشته اعلام کرد، "محمد بن عبدالرحمن" وزیرخارجه این کشور برای دومین بار در روزهای گذشته در خصوص ایران با " جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی آمریکا گفت‌وگو کرده است.

به گزارش شبکه خبری "الجزیره" وزارت امورخارجه قطر اعلام کرد، در این گفت‌وگوی تلفنی علاوه بر ایران، دیگر موضوعات مهم منطقه‌ای از جمله عراق و افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خبرگزاری رسمی قطر ۲۳ بهمن ماه نیز گزارش داده بود که بن عبدالرحمن در دو گفت‌وگوی جداگانه با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و سالیوان داشته و در آن بر لزوم کاهش تنش در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرده است.

وزیر امورخارجه قطر همچنین گفته بود که روابط این کشور با ایران و آمریکا استراتژیک است و دوحه با هر دو طرف ارتباط مستمر دارد.

وی ۲۲ بهمن ماه نیز در کنفرانس خبری با همتای اسپانیایی خود گفته بود که ایران کشور همسایه [ما] است و آنچه در منطقه رخ می‌دهد، مستقیما بر ما تأثیر می‌گذارد.

«مطلق القحطانی» نماینده ویژه وزیر امورخارجه قطر نیز اخیرا خبر داده که دوحه آماده است بین ایران و عربستان سعودی وساطت کند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ۲۷ بهمن ماه امسال با سفر به تهران ضمن دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با حجت الاسلام و المسلمین روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هم دیدار کرد.

سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی به جمهوری اسلامی ایران و دیدارهای وی با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه کشورمان در راستای دیپلماسی فعال قطر و مناسبات خوب و رو به رشد دو کشور مورد توجه محافل رسانه ای منطقه و بین المللی قرار گرفت.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: برجام قطر


نظر شما :