استقلال در همان بازی رفت حذف شد؛ سیلی زرد به پرچم آبی

۰۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۶۶ ورزشی
نتیجه به دست آمده در دیدار رفت تیم‌های استقلال و السد قطر سطح اختلاف دو تیم را نشان داد و از همین حالا کمترین امید ممکن به صعود نماینده ایران وجود دارد.
استقلال در همان بازی رفت حذف شد؛ سیلی زرد به پرچم آبی

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حضور دوباره استقلال در جمع هشت تیم برتر آسیا روند خوب این تیم در ماه‌های اخیر باعث شده بود هواداران تیم آبی‌پوش پایتخت امیدواری زیادی نسبت به صعود تیم‌شان به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و عبور از سد تیم السد زردپوش داشته باشند. شاید به همین دلیل بود که ورزشگاه آزادی مملو از جمعیت شد تا هواداران یار دوازدهم در مسیر صعود استقلال باشند. با این وجود نتیجه‌ای که رقم خورد یعنی شکست 3 بر یک استقلال، مشخص کرد که شاگردان وینفرد شفر ضعف‌های زیادی دارند؛ ضعف‌هایی که در فصل جدید چندین بار خودش را نشان داده بود، اما آبی‌ها از آنها درس نگرفته بودند.


السد تیمی است که طی سال‌های اخیر با استقلال و پرسپولیس روبرو شده و نتایج متوسطی گرفته، اما این بار با اتکا به حضور ستاره‌هایی همچون ژاوی، گابی و بغداد بنجاح الجزایری قدرت بلامنازع میدان بود و علاوه بر سه گلی که زد، می‌توانست حتی چندین بار دیگر نیز به گل برسد.

 

بازیکنان کوچک برای تیم بزرگ

 


مهدی پاشازاده، مدافع سابق استقلال معتقد است که این تیم از بازیکنان بزرگ زیادی بهره نمی‌برد. او در این باید می‌گوید: «با احترام به همه بازیکنان ولی یکسری از بازیکنان در حد و اندازه این تیم نیستند. اینجا استقلال است، شاید یک تیم دیگر 3 گل بخورد مهم نباشد، اما استقلال با بقیه تیم‌ها فرق دارد و طرفداران این تیم گناه دارند. به هیچ وجه قابل مقایسه با السد نبودیم. وقتی که 20 دقیقه تا پایان بازی فرصت داریم و شفر روی نیمکت می‌نشیند یعنی به کار مدیران تیم و اینکه بازیکنان جدیدش دیر به تیم اضافه شدند، اعتراض دارد و نشان می‌دهد که به بازی برگشت هم امید ندارد».


سیلی به صورت استقلال

 


علی فتح‌الله زاده، مدیرعامل پیشین آبی‌های پایتخت نیز اینگونه اظهار نظر کرده است: «استقلال در یک سال و نیم گذشته یک تیم کاملا تهاجمی شده بود و در لیگ قدرتش را به رخ حریفان می‌کشید. اصطلاحاً استقلال پهلوان محله شده بود و این پهلوان محله دیروز یک باره یک سیلی خورد که تا حالا نخورده بود. این سیلی باعث شد به استقلال بربخورد و به نوعی قافیه را باخت».


ضعف استقلال مقابل ستاره‌های السد

 


مجید نامجومطلق، ستاره سال‌های گذشته تیم ملی و باشگاه استقلال، نداشتن بازیکنان بین‌المللی را دلیل باخت این تیم عنوان کرد و گفت: «اگر بخواهیم از نظر اصولی به قضایا نگاه کنیم باید بپذیریم که استقلال توان رقابت با السد را نداشت. شما قیمت بازیکنان السد و استقلال را قیاس کنید تا متوجه همه چیز شوید. سقف قرارداد بازیکن تیم ما نهایتاً 200 هراز دلار است ولی بازیکنان آنها قرارداد 2 میلیون دلار. ما از نظر مدیریت فوتبالی آنقدر ضعیف هستیم که حتی نمی‌توانیم بازیکنان خودمان را حفظ کنیم چه برسد به اینکه بازیکنان جدید به تیم اضافه کنیم. برخی از بازیکنان ما حرفه‌ای و بین‌المللی نیستندو تفاوت‌ها در اینگونه مواقع مشخص می‌شود».


امیدی که ناامید شد

 


هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین استقلال نیز برخی اتفاقات را عامل این باخت عنوان می‌کند: «در بازی با السد اصلاً نشانه‌ای از تیم فصل پیش را در زمین ندیدیم. استقلال فصل پیش آنقدر خوب بود که همه هواداران امید داشتند این فصل یک ستاره آسیایی دیگر روی پیراهن تیم اضافه خواهد شد، اما یکسری اتفاقات که نمی‌دانم آن را ضعف مدیریت یا ناآگاهی آنها بدانم، خواسته یا ناخواسته تیم را به این شرایط رساندند. هنوز هم نمی‌دانم چرا تیمی که می‌توانست این فصل حتی قهرمان آسیا شود را به این روز انداختند. همه تیم‌ها وقتی به این مرحله از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا می‌رسند خود را به بهترین شکل تقویت می‌کنند، اما استقلال خود را تضعیف کرد».


در فوتبال در جا زده‌ایم

 


علی موسوی، مهاجم یک دهه قبل استقلال نیز درباره این شکست تلخ گفته است: «باید بپذیریم 15 سال است که درجا می‌زنیم و تیم‌های عربی از ما رد شد‌ه‌اند. ناهماهنگی بین بازیکنان استقلال در بازی مقابل السد مشهود بود و هماهنگی آنها نیاز به زمان دارد. با این حال به شفر ایمان دارم و معتقدم اگر او در استقلال نبود، وضعیت تیم خیلی بدتر از این می‌شد. با این شرایط تیم‌های عربی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی آنها، کار تیم‌های ایرانی برای نتیجه گرفتن مقابل آنها خیلی سخت است. تیم‌های ما مشکلات عدیده‌ای دارند و ذهن بازیکنان ایرانی درگیر مسائلی است که سال‌ها در همه جا حل شده است. با این شرایط نباید هم انتظار نتیجه‌گیری داشته باشیم».

کلید واژه ها: فوتبالوقایع اتفاقیهاستقلالوینفرد شفرالسد قطرلیگ قهرمانان آسیامهدی پاشازاده


نظر شما :