ایران با صعود ۲ پله‌ای در جمع نوآوران جهان قرار گرفت

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۹ کد : ۱۶۵۶ اصلی فناوری
بر اساس گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۹، ایران با صعود ۲ پله‌ای در رتبه ۴۷ نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت.
ایران با صعود ۲ پله‌ای در جمع نوآوران جهان قرار گرفت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بر اساس گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۹، ایران با صعود ۲ پله‌ای در رتبه ۴۷ نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، شاخص نوآوری بلومبرگ در هفتمین سال، رتبه‌بندی خود از اقتصادهای نوآور دنیا را که در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد و بر اساس آن ایران با ۲ پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه ۴۷ اقتصادهای نوآور دنیا قرار گرفت. این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن مجموع ۵۲.۸۱ امتیاز ایران انجام شده است که ایران را در جایگاهی بالاتر از کشورهایی چون آرژانتین، هند، قطر، عربستان، مکزیک، قبرس و صربستان، قرار داد.

۷ شاخص مد نظر در رتبه‌بندی و انتخاب نوآورترین‌ها

در رتبه‌بندی نوآورترین کشورهای جهان توسط بلومبرگ هفت شاخص اصلی مورد بررسی قرار گرفته است. در این رتبه‌بندی به هر کشور با توجه به این شاخص‌ها امتیازی از ۰ تا ۱۰۰ ارائه می‌شود. "شدت تحقیق و توسعه"، "ارزش افزوده حاصل از بخش تولید"، "بهره‌وری"، "شدت بهره‌گیری فناوری‌های پیشرفته"، "کارایی آموزش عالی"، "تمرکز پژوهشگران" و فعالیت‌های مربوط به "ثبت پتنت و حق اختراع" از جمله شاخص‌هاست که بر اساس آنها بررسی صورت می‌گیرد.
رتبه ایران در شاخص‌های "تحقیق و توسعه: ۶۰"، "ارزش افزوده بر تولید: ۴۸"، "بهره‌وری: ۴۸"، "فناوری پیشرفته: ۴۰"، "کارایی آموزش عالی: ۲۳" و در شاخص "تمرکز بر تحقیقات: ۵۳ "و "حق ثبت اختراع: ۱۳ " عنوان شده است.

آمریکا ۷ پله پایین‌تر از ایران در شاخص کارایی آموزش عالی

کره جنوبی که در ۶ سال متوالی در جایگاه نخست شاخص نوآوری بلومبرگ را از آن خود کرده است، در حوزه پتنت با کسب رتبه ۲۰ از نظر این شاخص ۷ پله پایین‌تر از ایران قرار دارد. همچنین آمریکا که جایگاه ۵ جهان را از نظر شاخص کلی به دست آورده است، در رتبه کارایی آموزش عالی با کسب جایگاه ۴۳، ۲۰ پله پایین‌تر از ایران جای گرفته است.
پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اعلام موارد فوق، با اشاره به درخشش ایران در میان کشورهای جهان رتبه‌های اول تا دهم را به این شرح اعلام کرد: امسال نیز همچون سال گذشته، کره جنوبی با ۸۷.۳۸ امتیاز در صدر قرار گرفت و آلمان، فنلاند، سوئیس، رژیم اشغالگر قدس، سنگاپور، سوئد، آمریکا، ژاپن و فرانسه به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفتند.
در بین کشورهای جهان، رتبه نخست هر شاخص بدین گونه بوده است که شاخص ارزش افزوده بر تولید مربوط به ایرلند، بهره‌وری مربوط به ایرلند، فناوری پیشرفته مربوط به آمریکا، تحقیق و توسعه مربوط به رژیم اشغالگر قدس، کارایی آموزش عالی مربوط به سنگاپور، تمرکز پژوهشگران مربوط به دانمارک و فعالیت‌های حق ثبت اختراع مربوط به آمریکا بوده است.
در این شاخص آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در جایگاه دوم کشورهای نوآور جهان ایستاده است. در شاخص بلومبرگ، آلمان در معیارهای فناوری‌های پیشرفته و شدت پژوهش که بسیاری از این فعالیت‌ها حول محور غول‌های صنعتی مانند فولکس واگن، بوش، و دایملر می چرخد، دارای ارزش افزوده است و نسبت به کره جنوبی برتری دارد.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، در بین کشورهایی که به تازگی در رتبه‌بندی بلومبرگ شرکت دارند تعدادی از اقتصادهای نوظهور مانند هند، مکزیک، ویتنام و عربستان سعودی نیز مشاهده می‌شوند.

جدول زیر مقایسه وضعیت ایران با کشورهای منتخب را نشان می‌دهد:

کلید واژه ها: نوآورترین کشورهای جهانبلومبرگ


نظر شما :