چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی در ۱۷ بانک منطقه یورو متوقف شد

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۱۶۵۲ سرخط اخبار
روزنامه فرانسوی «لوموند» نوشت که ۱۷ بانک از ۱۹ بانک منطقه یورو، چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی را متوقف کرده اند.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: این بانک ها از روز ۲۷ ژانویه (هفتم بهمن ماه سال جاری) چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی را متوقف کرده اند و بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش نیز قرار است تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (ششم اردیبهشت ۹۸) به چاپ این نوع اسکناس ادامه دهند تا در فرآیندی سه ماهه توقف چاپ این اسکناس به تدریج صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، به نوشته لوموند اسکناس های ۵۰۰ یورویی موجود همیشه اعتبار خود را خواهند داشت و امکان تبدیل این اسکناس ها در بانک های مرکزی برای مدت نامحدود وجود دارد.
اسکناس ۵۰۰ یورویی بعد از اسکناس یک هزار فرانکی سوئیس که ارزشی برابر با ۱۰۱۷ یورو دارد درشت ترین اسکناس در اروپا محسوب می شود.
ارزش این اسکناس به این سبب است که در زمینه پولشویی و اقدامات مجرمانه مورد توجه جنایتکاران قرار دارد.
در پی دستورالعمل سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی، تولید اسکناس های ۵۰۰ یورویی از سال ۲۰۱۹ متوقف و اسکناس های موجود در بازار نیز بتدریج جمع آوری می شود.
فرارکنندگان مالیاتی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر از این اسکناس برای واریزی های خود در موسسه های بانکی استفاده می کنند.
طبق گزارش بانک مرکزی اروپا، اسکناس های ۵۰۰ یوروی، ۲.۴ درصد اسکناس های در چرخه مالی اتحادیه اروپا را در برمی گیرد اما ارزش ۲۲ درصدی در مجموع مابقی پول ها دارد.
منطقه یورو یک اتحادیه مالی و اقتصادی شامل تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که یورو را به عنوان پول رسمی‌ خود انتخاب کرده‌اند.

کلید واژه ها: اسکناس 500 یوروییمنطقه یورواتحادیه اروپا


نظر شما :