رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹:

تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا درباره تردد نوروزی تا ۱۰ اسفند ابلاغ می‌شود

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۴ کد : ۱۶۴۵۶ تیتر یک جامـــعه
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه به دلیل افزایش تردد‌های غیر ضروری میزان آمار ابتلا به بیماری کرونا در کشور در حال افزایش است ادامه داد: تصمیمات نهایی درباره ترددها تا ۱۰ اسفند گرفته خواهد شد. 
تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا درباره تردد نوروزی تا ۱۰ اسفند ابلاغ می‌شود

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره وضعیت فعلی شیوع کرونا گفت: موج‌های قبلی کرونا افراد سالمند با بیماری‌های زمینه‌ای را بیشتر درگیر می‌کرد، اما در این موج جهش یافته کرونای انگلیسی با درگیری جوانان و افراد کم سن و سال به ویژه کودکان، مواجه شده ایم و در مقابل در حالی که بایت مراقبت بیشتری انجام دهیم سهل انگار تر شده ایم.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه در حال حاضر تا انجام واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا افراد باید نکات بهداشتی را رعایت کنند ادامه داد: در حال حاضر تنها راه مقابله با این ویروس رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و عدم تردد غیرضروری در سطح شهرهاست چرا که سرعت انتقال این ویروس بیشتر شده است.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹  افزود: در این شرایط خاص باید محدودیت‌ها به صورت کاملا هدفمند از سرگرفته شود و ناظرین سختگیری و ریزبینی، بیشتری داشته باشند.

سوری با بیان اینکه هم اکنون ده درصد از افراد جامعه نسبت به هشدارها بی تفاوت هستند، خاطرنشان کرد: سیاست‌هایی که در حال حاضر برای کنترل اپیدمی اعمال می‌شود، در برابر جهش‌های این ویروس و بیماری زایی آن، کافی نیست.

سوری ادامه داد: نباید اقداماتی را که برای کنترل اپیدمی ضروری است، دست کم گرفت. در اردیبهشت ۹۹ یک بار اپیدمی به مرز کنترل رسید، ولی به دلیل ساده انگاری و کم توجهی که صورت گرفت، پیک جدید اپیدمی آغاز شد. 

 عضو کمیته اپیدومولوژی ستاد کرونا گفت: حضور در پاساژ، بازار، مراکز پر رفت و آمد و وسایل حمل و نقل عمومی که محل ازدحام جمعیت است، بسیار خطرآفرین خواهد بود.

سوری گفت: به طور کلی ده درصد از افراد جامعه به رعایت دستورالعمل ها کم توجهی می‌کنند که اگر شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت های تردد اعمال نشود به ۹۰ درصد خواهد رسید.

این استاد دانشگاه گفت: پایش مستمر بیماری توسط ستاد کرونا در حال انجام و  ممکن است تصمیمات ستاد کرونا برای سفر‌های نوروزی و شرایط مربوط به آن تغییر کند.

وی گفت: البته در حال حاضر لازم است مسئولان اقدامات جدی مثل محدودیت سفر‌ها و ساعات حضور در مراکز خرید را در نظر بگیرند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه به دلیل افزایش تردد‌های غیر ضروری میزان آمار ابتلا به بیماری کرونا در کشور در حال افزایش است ادامه داد: باید مرز‌ها به طور دقیق کنترل شده و بسته شوند. توصیه می‌شود مردم از برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی خودداری کنند، زیرا ابتلای خانوادگی به کرونا در حال گسترش است.

سوری درباره شروع پیش فروش بلیط های نوروزی نیز گفت: اما این منوط به این است که در دوهفته آتی شرایط پایداری در تهران حاکم باشد. تصمیم نهایی تا ۱۰ اسفند گرفته خواهد شد. 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: استان تهران در حال حاضر شرایط شکننده‌ای دارد و در صورت خیز مجدد تصمیمات برای سفرهای نوروزی تغییر خواهد کرد.

 رئیس کمیته اپیدومولوژی ستاد کرونا بیان کرد: تمامی تصمیمات بر اساس شرایط استثنایی مختلف گرفته می‌شود و ممکن است تصمیمات ستاد ملی کرونا برای سفر‌های نوروزی و شرایط مربوط به آن تغییر کند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: کرونا رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱9 سفرهای نوروزی


نظر شما :