بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های خارجی

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۹ کد : ۱۶۴۴۹ سیاسی آخرین اخبار
سخنرانی امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان رهبری از بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی برخوردار بود.
بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های خارجی

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز (دوشنبه) در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، ادبیات روز‌های اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران را ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانسته و فرمودند: نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آن‌ها نزد ملت ایران نخواهد بود. ضمن آنکه جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی، گفتند: مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کار‌هایی را که باید انجام می‌شد، انجام دادند و ان‌شاء الله فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد. دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود. جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، بر اساس تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد، اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بنابراین آن‌ها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند. وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این حال باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به تدریج بخشی از آن‌ها را کاهش داد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آن‌ها به وظایف‌شان قابل برگشت است.

ایشان گفتند: در این میان آن دلقک صهیونیست بین‌المللی دائم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند. آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می‌شود، ممنوع می‌داند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: موضوع سلاح هسته‌ای بهانه است، آن‌ها حتی با دستیابی ما به سلاح‌های متعارف هم مخالفند، چون می‌خواهند مؤلفه‌های قدرت را از ایران بگیرند. غربی‌ها می‌خواهند در روزی که ایران به انرژی هسته‌ای نیاز پیدا می‌کند، محتاج آن‌ها باشد و آن‌ها این نیاز ما را وسیله‌ای برای تحمیل، زورگویی و باج‌خواهی‌های خود قرار دهند.

فرمایشات مقام معظم رهبری از بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی برخوردار بود.

خبرگزاری رویترز در این خصوص اعلام کرد: رهبر ایران گفت که اگر لازم باشد، این کشور تا درجه خلوص ۶۰ درصد به غنی سازی اورانیوم می‌پردازد. تهران در برنامه هسته‌ای خود هرگز تسلیم فشار‌های آمریکا نخواهد شد.

خبرگزاری آژانس فرانس پرس نیز در این باره تأکید کرد: آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران امروز دوشنبه گفت که ممکن است جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم را در صورت نیاز تا ۶۰ درصد افزایش دهد. وی تأکید کرد که تهران هرگز از برنامه هسته‌ای خود دست نمی‌کشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: ایران برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیاز‌های کشور مصمم است و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد، مثلاً برای پیشران هسته‌ای یا کار‌های دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.

دویچه وله آلمان هم این بخش از فرمایشات رهبر انقلاب را مورد توجه قرار داد: رهبر ایران مصوبه مجلس (درباره تعلیق پروتکل الحاقی) را «قانون خوب» توصیف کرد و گفت که باید مراقب تشدید اختلاف‌ها بود تا نشان دو صدایی نباشد. خامنه‌ای ادبیات آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را نیز «مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه» نامید و گفت که خود آن‌ها را به خاطر عمل نکردن به تعهدات‌شان باید مورد بازخواست و عتاب و خطاب قرار داد.

رسانه صهیونیستی تایمز آو اسراییل نیز در این باره اعلام کرد: رهبر ایران گفت که اگر کشورش می‌خواست به سلاح هسته‌ای دست یابد، احدی نمی‌توانست این اقدام را متوقف کند. او امروز اعلام کرد که ایران ممکن است غنی سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد بالا ببرد.

روزنامه ژاپن تامیز هم در این باره نوشت: رهبر ایران از احتمال افزایش غنی سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد خبر داد و تأکید کرد که تهران به هیچ وجه در برابر فشار‌های آمریکا تسلیم نمی‌شود.

خبرگزاری چینی شینهوا ضمن بازتاب سخنرانی رهبر انقلاب، نوشت: رهبر ایران تأکید کرد که با تغییر نیاز‌های کشورش، احتمال افزایش میزان غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد وجود دارد. او گفت که تهران خود را به غنی سازی ۲۰ درصدی محدود نخواهد کرد.

رسانه صهیونیستی جروزالم پُست در این باره نوشت: (آیت الله) خامنه‌ای امروز گفت که ایران ممکن است غنی سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد افزایش دهد. طرف‌های اروپایی و آمریکایی توافق هسته‌ای غیرمنصفانه حرف می‌زنند. ایران تسلیم فشار‌ها نخواهد شد و موضع تهران در این باره تغییر نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس فرمایش رهبر انقلاب در خصوص غنی سازی را مورد توجه قرار داد و اعلام کرد: رهبر ایران امروز گفت که اگر لازم باشد، میزان غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد هم افزایش خواهد یافت. او گفت که کشورش هرگز تسلیم فشار‌ها نخواهد شد.

روزنامه صهیونیستی اسراییل هیوم نوشت: ایران تهدید کرد به غنی سازی ۶۰ درصدی مبادرت خواهد کرد. رهبر انقلاب ایران امروز دوشنبه اعلام کرد که در مسیر برنامه هسته‌ای کشورش تسلیم نخواهد شد.

العربیه رسانه عربستان سعودی نیز در پوشش فرمایشات رهبر انقلاب نوشت: (آیت الله) علی خامنه‌ای رهبر ایران امروز دوشنبه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان گفت: ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیاز‌های کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود. وی افزود: مثلاً برای پیشران هسته‌ای یا «کار‌های دیگر» ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: رهبر انقلاب بازتاب سخنان رهبر انقلاب غنی سازی


نظر شما :