آیت الله دین پرور:

سوهان قم ثبت جهانی است اما نهج البلاغه مورد بی مهری قرار دارد

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۵ کد : ۱۶۴۱۴ فرهنگ و رسانه
نماینده، ولی فقیه و رئیس بنیاد نهج البلاغه با انتقاد از عدم اهتمام مسئولان به ثبت جهانی نهج البلاغه گفت: سوهان قم ثبت جهانی است، اما نهج البلاغه مورد بی مهری قرار دارد.
سوهان قم ثبت جهانی است اما نهج البلاغه مورد بی مهری قرار دارد

سرویس فرهنگ و رسانه وقایع اتفاقیه ـ آیت الله دین پرور در نشست خبری دومین دوره همایش جایزه جهانی نهج البلاغه با اشاره به بی توجهی به نهج البلاغه پیش از انقلاب اسلامی گفت: این کتاب که قرن‌ها در محضر علما، محققان و اندیشمندان مورد استفاده قرار می‌گرفت متاسفانه در متن جامعه ما پررنگ نبود، اما به برکت انقلاب اسلامی و پس از ۴۰ سال وارد مدار فرهنگی کشور شده است.

او افزود: با توجهی که امام خمینی (ره) داشتند و در وصیتنامه خود و پیامی تاریخی که به کنگره نهج البلاغه ارسال کردند سرآغاز یک حرکت عمومی و همگانی نسبت به این کتاب عظیم شکل گرفت و بعد از فعالیت‌ها و کنگره‌های برگزار شده نهج البلاغه وارد مدار فرهنگی کشور شد.

رئیس بنیاد نهج البلاغه گفت: هم اکنون نهج البلاغه به عنوان یک رشته در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و همه دانشگاه‌های مربوطه می‌توانند حتی در مقطع دکترا از این کتاب استفاده کنند. همچنین صد‌ها پایان نامه، کتاب، رساله و مقاله در رابطه با نهج البلاغه منتشر شده است و در خارج از کشور هم گام‌های بلندی برداشته شده است.

آیت الله دین پرور با بیان اینکه بنیاد نهج البلاغه در جهت ترویج فرهنگ ناب علوی و تکریم پژوهشگران و نویسندگان در حوزه نهج البلاغه و امیرالمومنین (ع) مبادرت به برگزاری همایش جایزه جهانی نهج البلاغه نموده است گفت: در دو سال گذشته که اولین جایزه جهانی کتاب نهج البلاغه را بررسی کردیم ۱۲۵ مرکز در دنیا شناسایی شد که درباره نهج البلاغه انتشار و تحقیقاتی داشته اند. این حرکت فرهنگی تا سازمان ملل هم رسید و در آنجا عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک سند علمی مطرح شد.

او تصریح کرد: در کشور‌های مختلف صد‌ها کتاب و مقاله درباره کتاب نهج البلاغه منتشر می‌شود و در رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود، باید این کتاب‌ها بررسی و ارزیابی شود. افراد مختلف با سطح علمی گوناگون این کتاب‌ها را نوشته اند و تاکنون مرکزی برای بررسی و رسیدگی به این کتاب‌ها تشکیل نشده است.

رئیس بنیاد نهج البلاغه ادامه داد: از سوی دیگر دانشجویان و اساتید و مردم هم نمی‌توانند تمام این کتاب‌ها را مطالعه کرده و یا اولویت‌ها را پیدا کنند؛ لذا لازم است گروه و تشکیلاتی به ارزیابی و بررسی کتاب‌ها پرداخته و از بین آن‌ها بهترین‌ها را شناسایی و معرفی کند که برای شناسایی آثار از دو سال پیش اقداماتی صورت گرفت و بهترین کتاب‌ها هم معرفی شدند.

او گفت: این کار اثرات بسیار خوبی دارد، محققان و مؤلفانی که درباره نهج البلاغه فعالیت می‌کنند وقتی بدانند یک مرکز نوشته‌های آن‌ها را مورد رسیدگی و بررسی قرار می‌دهد تلاش می‌کنند تا در کار خود دقت بیشتری داشته باشند و اثری ماندگار بجا بگذارند. دانشجویان و کسانی که اهل مطالعه هستند نیز راحت‌تر و با اعتماد بیشتر به این منابع دسترسی پیدا می‌کنند.

آیت الله دین پرور با تاکید بر اینکه جایزه جهانی کتاب نهج البلاغه موجب فرهنگ سازی می‌شود اظهار کرد: آمار بسیار پایین کتابخوانی یک خلأ بزرگ در کشور است، در این راستا نه تبلیغی می‌شود و نه حرکتی صورت می‌گیرد. کتابخوانی کاری فرهنگی است و باعث رشد جامعه و تکامل است و باید برای آن سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

نماینده، ولی فقیه در بنیاد نهج البلاغه افزود: جایزه جهانی نهج البلاغه تلاش می‌کند با فرهنگ سازی در این رابطه گام‌های بلندی بردارد و نسل جوان به ویژه دانشجویان و فرهیختگان بیش از پیش به کتاب‌های ارزشمندی مانند نهج البلاغه آشنا شوند.

او با بیان اینکه کتاب نهج البلاغه اثر اجتماعی در بین جامعه دارد و باعث تقویت روح شجاعت، ایثار، بزرگواری و خدمت رسانی می‌شود گفت: مهمترین خلأ در دنیای امروز فضائل اخلاقی است که مطالعه نهج البلاغه، توجه و حفظ کلمات آن، روح انسانی و تربیتی را تقویت می‌کند. جامعه اگر در این رابطه پیش برود آثارش در زندگی و ارتباطات انسانی ظاهر می‌شود.

آیت الله دین پرور با اشاره به برگزاری کنگره هزاره نهج البلاغه در سال ۱۳۶۰ و رونمایی از تمبری در آن کنگره گفت: روی این تمبر عبارت ” لا تکن عبد غیرک و قد جعلک الله حرا” (بنده دیگران مباش که خداوند تو را آزاده آفریده است) نوشته شده است، که این کلید رمز پیشرفت ملت هاست تا در برابر ظالم ها، استعمارگران و طاغوت‌هایی که در کشور‌های اسلامی نفوذ کرده اند بیدار شده تا به حقوق خود برسند.

او گفت: دومین دوره جایزه جهانی نهج البلاغه در سال ۱۴۰۰ با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی، حوزه علمیه، جامعه المصطفی، وزارت ارشاد، صدا و سیما و … برگزار می‌شود.

رئیس بنیاد نهج البلاغه طرح تشکیل گروه‌های کتابخوانی را از دیگر اقدامات این بنیاد عنوان کرد و گفت: علاقمندان می‌توانند با مراجعه و ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی بنیاد نهج البلاغه در این طرح شرکت کنند.

آیت الله دین پرور در پاسخ به سؤال خبرنگار ابنا مبنی بر کار‌های صورت گرفته برای ثبت جهانی نهج البلاغه گفت: برای این کار باید ابتدا نهج البلاغه ثبت ملی شود، متاسفانه مسئولان در کتابخانه ملی همکاری لازم را نداشتند. ما از طریق کشور‌های مصر، لبنان و عراق درصدد هستیم تا این کار را انجام دهیم.

او با بیان اینکه سوهان قم ثبت جهانی است، اما نهج البلاغه مورد بی مهری قرار دارد ابراز امیدواری کرد تا متولیان نسبت به این کار اهتمام بورزند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: سوهان قم ثبت جهانی است اما نهج البلاغه مورد بی مهری قرار دارد آیت الله دین پرور


نظر شما :