فضیلت و اعمال «لیلة الرغائب»

در این لحظه های سرشار از آرزو و امید از خداوند بخواهیم
۳۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۲ کد : ۱۶۲۶۶ فرهنگ و رسانه آخرین اخبار
رسول خدا(ص) فرمودند: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند.
فضیلت و اعمال «لیلة الرغائب»

سرویس فرهنگ و رسانه وقایع اتفاقیه ـ برخی از مکان ها چون بیت المقدس و مکه جایگاه معنوی خاصی دارند و اعمال در آن مکان ها از پاداش و ارزش ویژه ای برخوردار می باشد. برخی از زمان ها نیز چون سحگاهان، فجر، شب جمعه، لیله القدر و … از چنین ویژگی های خاص بهره مند هستند و خداوند در آیات و ائمه علیهم السلام در روایات، به ارزش و جایگاه ویژه آنها اشاره کرده اند.

ماه رجب از جمله زمانهای خاص به شمار می رود از جمله ویژگی های انحصاری ماه رجب، لیله الرغائب است. کلمه «رغائب» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش بسیار  می باشد. بنابراین معنای اول «لیله الرغائب» یعنی شبی که توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و انسان در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با خالق خویش دارد.

معنای دوم، «لیله الرغائب» یعنی شبی که در آن عطاء و بخشش خداوند فراوان است و انسانها با رو آوردن به درب پر مهر خداوندی و خاکساری در برابر عظمت حق، شایسته دریافت عطا و بخشش بی کرانه حضرت حق می گردند.

لیله الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب است و در وصفش فضیلت های بسیاری را برشماردند. گویند در این شب درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و عرشیان همه آماده اند تا در بزم دعا و نیایش زمینیان حضور یابند.

بزرگی و ارزش لیله الرغائب را می توان در دو جهت زیر بیان کرد:

۱- از این جهت که اصولا شب جمعه، خود دارای ویژگی و ارزش خاصی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.

۲- ماه رجب اولین ماه از ماههای حرام (ماه های حرام عبارتند از: رجب، ذی القعده، ذی الحجه، محرم) و ماه خدا و هنگام عبادت و دعا و استغفار است و رحمت الهی در این ماه در حال ریزش و نزول است، به همین جهت این ماه را رجب الاصب گویند، چون «صب» به معنای ریختن است.

 فضیلت لیله الرغائب

در این شب فرشتگان از آسمان به زمین خاکی سرازیر می‌شوند و ساکن زمین می‌شوند و پیغامبر نیت‌های پاک بندگان خداوند هستند؛ بنابراین ضمن تاکید بر اعمالی که مربوط به چنین شبی است، فرصت نیت خواسته‌های به حق و آرزوهای دست یافتنی را نمی‌توان از دست داد.

پس لیله الرغائب، اهمیت و بزرگی شب جمعه و ماه رجب هر دو را در خود جمع نموده، و ارزشی دو چندان دارد. برای بهره بردن از فضیلت‌های شب آرزوها اعمال لیله الرغائب را برای رسیدن به سعادت انجام دهید.

نماز مخصوص اعمال لیله الرغائب

برای بهره بردن از فضیلت‌های شب آرزوها اعمال لیله الرغائب را برای رسیدن به سعادت انجام دهید.
رسول خدا (ص) اعمالی را برای آن شب به این کیفیت بیان فرموده اند: «روز پنج شنبه اول ماه رجب را در صورت امکان روزه می‌گیری. چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشاء ۱۲ رکعت نماز می‌گزاری (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ» و ۱۲ مرتبه «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» را می‌خوانی.

پس از اتمام نماز ۷۰ مرتبه می‌گویی:أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ آنگاه به سجده می‌روی و ۷۰ بار می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ» سپس سر از سجده برمی داری و ۷۰ بار می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ» بار دیگر نیز به سجده می‌روی و ۷۰ مرتبه می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ» آنگاه حاجت خود را می‌طلبی که ان شاءالله برآورده خواهد شد.

رسول خدا فرمودند: قسم به کسى که جانم در دست اوست، هیچ بنده یا کنیزى – از بندگان و کنیزان خدا – این نماز را بجا نمى ‏آورد، مگر این که خداوند گناهان او را مى بخشد گرچه گناهان او مثل کف دریا و به عدد شن و به وزن کوه ها و به عدد برگ هاى درختان باشد و روز قیامت هفتصد نفر از خویشان خود را که همگى سزاوار آتش باشند شفاعت می کند. و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت، با روى گشاده و خندان و زبان فصیح براى او مى‏فرستد که مى ‏گوید: اى محبوب من مژده بده، از هر سختى نجات پیدا کردى. مى ‏پرسد: تو کیستى؟ رویى بهتر از روى تو ندیده و بویى به خوشبویى تو مشامم نرسیده. جواب مى‏دهد: اى محبوب من، من ثواب آن نمازى هستم که در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى، امشب آمده‏ام تا حقت را ادا کرده، مونس تنهایى تو بوده و وحشتت را از بین ببرم، و زمانى که در شیپور دمیده شود، در عرصه قیامت بر سرت سایه افکنم. و تو هرگز هیچ خیرى را از جانب مولایت از دست نخواهى داد.

در لیله الرغائب از خداوند بخواهیم… 

با توجه به عظمت و اهمیت این شب، بهترین دعاها و آرزوها را در لیله الرغائب از درگاه خداوند طلب کنیم چرا که این شب فرشتگان الهی بر زمین نزول می کنند و رحمت خداوندی را بر انسان ها می گسترانند و فرصتی مهم در بندگی و عبادت است.

در معارف دینی ما از لیله الرغائب به بزرگی یاد شده و فرصتی را به انسان معرفی می کند که می توان در پیوند با خدا و معبود از آن بهره برد. این شب در واقع دعوتی از سوی حق است تا در آن انسان به تزکیه بپردازد و برای خواسته های خود دست به دعا و تمنا بردارد.

این شب به شب آرزوها و تمایلات و خواسته ها تعبیر شده است از این رو در گزینش دعاها و آرزوها چه مادی و چه معنوی قبل از هر چیزی از خداوند فرج امام زمان(عج) را طلب کنیم. برای امت مسلمان و مردم جهان و شفای همه بیماران دعا کنیم. از خداوند بخواهیم لحظه ای ما را به حال خود رها نکند و عاقبت همه ما را به خیر و خوبی ختم کند و بهترین ها را برای تقدیر و سرنوشت ما رقم بزند. از خداوند بخواهیم یاریمان دهد تا در مسیر زندگی لحظه ای از اخلاق گذر نکنیم، دیگران را مورد قضاوت قرار ندهیم، به کسی ظلم نکنیم و حق دیگران را ضایع نکنیم و به یکدیگر تهمتی نزنیم.

در این شب نیت های خالص زودتر اجابت می شود از این رو با دلی پاک و نیتی توام با خلوص دست به دامان دعا شویم.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: لیله الرغائب فضیلت و اعمال اولین شب جمعه ماه رجب


نظر شما :