دولت بایدن می‌تواند برای ایران گره‌گشا باشد

صادق خرازی: تحریم ها به هیچ وجه نعمت نیست

۳۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۷ کد : ۱۶۲۵۵ سیاسی آخرین اخبار
صادق خرازی می گوید: تحریم به هیچ وجه نعمت نیست، تحریم برای کشور و مردم ما ضرر و خسران است و خدا کند روزی در کشورمان هیچ تحریمی نداشته باشیم.
صادق خرازی: تحریم ها به هیچ وجه نعمت نیست

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - «سیدمحمدصادق خرازی» چهره سیاسی اصلاح‌طلب، دبیرکل حزب ندای ایرانیان و دیپلماتِ سال‌های دور در بخشی از گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری خبرآنلاین به موضوع تحریم ها و رابطه بین انتخابات ایران و آمریکا پرداخت.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

*آقای خرازی! شما هم فکر می کنید تحریم ها برای کشور نعمت است؟

خیر. تحریم به هیچ وجه نعمت نیست، تحریم برای کشور و مردم ما ضرر و خسران است و خدا کند روزی در کشورمان هیچ تحریمی نداشته باشیم.  تحریم مانع توسعه و پیشرفت است و برای خودش رانت ها و تجارت های نادرستی را درست می کند. تحریم باعث خلق آثاری می شود که تا سال‌های متمادی آثار آن بر کشور هست. مقام معظم رهبری هم در یکی از سخنرانی های اخیرشان تاکید داشتند که اگر بتوانیم تحریم ها را رفع کنیم یک روز هم برای آن درنگ نباید کرد.

دولت بایدن می‌تواند برای ایران گره‌گشا باشد اگر...

*فکر می کنید روی کار آمدن دولت آقای بایدن می تواند برای برداشته شدن تحریم ها و بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور راه گشا باشد؟

من نمی توانم از طرف آقای بایدن صحبت کنم، اما چیزی که من متوجه هستم این است که دولت آقای بایدن از نیروهای فوق العاده زیرک و باهوش تشکیل می شود؛ کسانی هستند که تجربه کار با ایران را دارند و بعضی از آنها نسبت به ایران از کشورهای دیگر همفکرتر هستند، اما شرایط به رفتار ما هم بر می گردد.

اگر رفتار مبتنی بر درک متقابل باشد و دو طرف یکدیگر را درک کنند و روی یک فرکانس بیایند، دولت بایدن می تواند دولتی گره گشا باشد اما اگر قرار باشد آنها روی فرکانس خودشان و تحت تعالیم و تاثیرات اسرائیلی ها و عرب ها باشند و اروپایی ها در این میان همان حیله گری های سابقشان را انجام دهند، نمی دانم چقدر می توانیم به نتیجه برسیم یعنی همان اندازه که فرصت است می تواند تهدید باشد؛ با در نظر گرفتن اینکه دولت آقای بایدن قدرت اجماع جهانی علیه ما را بیشتر از آقای ترامپ دارد.

*پس شرایط ۵۰ -۵۰ است؟

شاید صد - صد باشد. (با خنده) 

انتخابات ایران بسته به اینکار یا آن کار بایدن ندارد

*قبل از روی کار آمدن آقای بایدن این بحث مطرح بود که اگر او پیروز انتخابات باشد و به نفع ایران گام هایی برداشته شود شرایط برای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ بهتر از اصولگرایان است. نظر شما در این باره چیست؟

من اصلا این حرف را قبول ندارم. مردم ایران مردمی خردمند و باهوش هستند. انتخاب مردم ایران بر این اساس نیست که بایدن اینکار یا آن کار را انجام دهد.

*یعنی رفتار آمریکا بر شرایط اقتصادی کشور تاثیر ندارد؟

شاید تاثیر کوتاه مدت آن روانی باشد اما  تاثیر عینی آن و هر تصمیمی که به مرحله اجرا برسد، یک فرآیند طولانی مدت است و تا انتخابات ایران چند ماه  بیشتر نمانده است.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: صادق خرازی بایدن تحریم ایران


نظر شما :