۵ اسفند کاهش نظارت آژانس بین المللی اتمی

ظریف: مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها قانون است

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۷ کد : ۱۶۲۲۷ سیاسی آخرین اخبار
وزیر امور خارجه درباره مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها گفت: دولت نظراتش را قبل از مصوبه به مجلس با شفافیت و صراحت اعلام کرد اما الان مصوبه مجلس قانون است.
ظریف: مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها قانون است

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره مصوبه مجلس برای لغو تحریم ها گفت: همانطور که رئیس جمهور گفتند دولت نظراتش را قبل از مصوبه به مجلس با شفافیت و صراحت اعلام کرد اما الان مصوبه مجلس قانون است. 

وی ادامه داد: از ۵ اسفند کاهش نظارت آژانس نه توقف نظارت آژانس است. ما عضو پادمان هستیم و آن را ادامه می دهیم. پروتکل الحاقی را ما خودمان انجام دادیم. به قرارداد پادمان متعهد هستیم و عضو پادمان هستیم و آن را ادامه خواهیم داد. ما پروتکل الحاقی را بدون تصویب در برجام اجرا کردیم و الان مجلس تصمیم گرفته این اجرا را متوقف کند.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: اتفاقی که ‌می‌افتد این است که با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد و این اتفاق صورت خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی به آژانس رسما اعلام کرده که از تاریخ ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.در مورد کیفیت هم سازمان (انرژی اتمی) آمادگی دارد با آژانس گفت و گو کند و به نتیجه برسد.

ظریف تصریح کرد: نظارت های عادی آژانس انجام می شود. اقدامات و قانون مجلس بر اساس ماده ۳۶ برجام است. اگر آمریکا تعهدات خود را انجام دهد دلیلی برای اقدامات جبرانی ما نیست و ما هم همان تعهدات خود را انجام می دهیم.

وی در مورد حضورش در انتخابات و انتشار لیست‌های انتخاباتی از وی، گفت: لیست کابینه من در جدیت به اندازه همان لیست کابینه شخصیت‌های کارتونی است و تصمیم من همان چیزی است که اعلام کرده ام.

وزیر امور خارجه در خصوص تماس تلفنی شب گذشته روحانی و رئیس جمهور سوئیس، عنوان کرد: در تماس تلفنی آقای روحانی با رئیس جمهور سوئیس پیامی منتقل نشده است.

ظریف ادامه داد: من احساس میکنم سکوت بایدن نشان دهنده یک بحث داخلی در آمریکا است برخی از تیم آقای بایدن علی رغم شکست فشار حداکثری به دنبال بهره گیری از آن هستند. توافق یعنی بده بستان، آمریکایی‌ها و بیشتر اروپایی‌ها باید بیشتر بدانند که آنها یک توافق کرده اند و باید تعهدات آن را انجام دهند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: ظریف کاهش نظارت آژانس بین المللی اتمی


نظر شما :