ایده «نامزد-کابینه» به چه شکل اجرا خواهد شد

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۹ کد : ۱۶۲۱۸ سیاسی آخرین اخبار
‎شورای ائتلاف اصولگرایان بر آن است تا مدلی جدید را در انتخابات آتی ریاست جمهوری کشور با عنوان «نامزد ـ کابینه» به مردم ارائه کند.‏ طرح نامزد- کابینه اینگونه است که مردم در ‎انتخابات۱۴۰۰ نه فقط به یک نفر به عنوان رئیس جمهور بلکه به او و کابینه‌اش رای خواهند داد.
ایده «نامزد-کابینه» به چه شکل اجرا خواهد شد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - ‎شورای ائتلاف اصولگرایان بر آن است تا مدلی جدید را در انتخابات آتی ریاست جمهوری کشور با عنوان «نامزد ـ کابینه» به مردم ارائه کند.‏ طرح نامزد- کابینه اینگونه است که مردم در ‎انتخابات۱۴۰۰ نه فقط به یک نفر به عنوان رئیس جمهور بلکه به او و کابینه‌اش رای خواهند داد یعنی کابینه از قبل به مردم معرفی می شود تا مردم بدانند چه کسانی با چه توانمندی ها و تخصص هایی قرار است که بر مصدر امور کشور بنشینند. حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاسی در این خصوص به  سوالات خبرنگار راهبرد معاصر پاسخ می‌دهد.

 

ممکن است درباره طرح نامزد- کابینه توضیح دهید که آیا رویکرد اصولگرایان به این موضوع  جدید است یا در گذشته هم مورد تاکید بوده؟

این طرح قبلا به صورت پیشنهاد خوبی در دوره های گذشته نیز توسط اصولگرایان مطرح شده بود که هر فردی که به عنوان رئیس جمهور قرار است به مردم معرفی شود حتما باید کابینه خود را به مردم معرفی کند تا علاوه بر اینکه طرح ها و برنامه های رئیس جمهور علنی می شود طرح و برنامه وزرا ریز با مردم در میان گذاشته شود تا براساس قابلیت هایی که مردم در رئیس جمهور و وزرا می بینند به کارآمدی یا عدم کارآمدی این دولت رای بدهند یا رای ندهند. لذا اینکه یک نفر به دنبال عنوان کردن خود مثل یک سلبرییتی سیاسی باشد نیستیم، فردی که خود را به نام رئیس جمهور به مردم تحمیل کند بدون اینکه کفایت لازم و وزرای ثابت شده و کارآمدی را به مردم معرفی کند، بنابراین برنامه ما این است که رئیس جمهور آینده باید برنامه مطلوب برای حل مشکلات کشور داشته باشد و برنامه را با زمان بندی مناسب و با یک کابینه قوی به مردم ارائه دهد تا در نهایت دولت قابل ارزش یابی باشد قبل از اینکه مردم به نامزد انتخابات به صورت نهایی رای بدهند.

 

به نظر شما، واکنش مردم به این طرح چگونه خواهد بود آیا مردم استقبال می کنند؟

حتما استقبال می کنند، به این دلیل که مردم با این روش بهترین تیم و گروه را انتخاب می کنند، هر چند که در گذشته احزاب چنین روشی را درون خود اجرا می کردند به این معنا که کسی را که می خواستند نامزد کنند تیم و برنامه هایش را درمعرض آرای مردم قرار می دادند اما در حال حاضر چون کسانی که به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری انتخاب می شوند از پشتوانه قوی سیاسی برخوردار نیستند لذا تشخیص کارآمدی آنها برای مردم سخت است بنابراین مردم با نگاه کرن به کابینه و برنامه های آن ها می‌توانند بهترین انتخاب را داشته باشند و قطعا از این مدل استقبال می کنند.

 

اعضای کابینه قبل از انتخابات باید برنامه های خود را به صورت کامل به مردم عرضه کند؟

بله همین گونه است، قطعا فردی که می خواهد نامزد ریاست جمهوری شود باید برای حل مسائل کشور برنامه داشته باشد، برنامه خود را مکتوب و ارائه کند وهر کدام از اعضای کابینه باید درخصوص برنامه های وزارت خانه خود به خواسته های مردم به درستی و روشنی پاسخ بدهند و اینکه برنامه های پیشنهادی خود را چگونه اجرا می کنند که در حد حرف و شعار باقی نماند. در قانون جدید انتخابات هر نامزدی باید پنج نفر را  به شورای نگهبان معرفی کند تا در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برنامه های خود را ارائه و از برنامه نامزدها دفاع شود، البته این موضوع درباره احزاب منتفی شده به این خاطر که احزاب خود باید این کار را انجام بدهند اما  قاعدتا کسی که می خواهد نامزد ریاست جمهوری شود باید تیم و برنامه عملی خود را تمام و کمال معرفی کند.

 

آیا شورای وحدت و شورای ائتلاف بر روی نهایی کردن حجت الاسلام رئیسی به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان به یک نظر واحد رسیده اند؟

شورای وحدت و شورای ائتلاف دو بازوی یک جریان به نام نیروهای ارزشی و انقلابی به شمار می روند که برای انتخابات ریاست جمهوری دست به دست هم داده اند تا بتوانند بر روی یک فرد کارآمد مثل دوره قبلی اجماع کنند، قطعا در صورت اجماع موفقیت بیشتری را در پیش رو خواهند داشت درغیر این صورت با ریزش آرا مواجه می شویم بخصوص که جریان مقابل اگر فرد قوی را معرفی کند از این نظر بنای ما بر روی معرفی یک چهره شاخص و تقویت آن فرد است که در آینده به زودی عنوان می شود.

 

به عنوان آخرین سوال بفرمایید با توجه به اینکه نامزدهای ریاست جمهوری هم طرح و برنامه هایی داشته‌اند اما عملا موفق به انجام آن نشده اند اینک چگونه می توان به برنامه هایی که قرار است از سوی کابینه دولت جدید اعلام شود اطمینان کرد و بین این دو چه تفاوت هایی وجود دارد؟

تفاوت این است که قبلا همه شعار می دادند و شعارها پشتوانه برنامه ای و اجرایی نداشت و حتی شعارهایی می دادند که در تکلیف رئیس جمهور نبود، یعنی نامزد ریاست جمهوری به مردم وعده ای می داد که کار قوه مقننه بود به این خاطر است که حرف‌ها شعار بود و در عمل محقق نمی شد اما ما به دنبال برگزاری یک انتخابات با شور و شعور هستیم که مجریان آن قاعدتا وزرای کارآمدی باشند که ثابت شده باشند و مردم بتوانند به برنامه های آنها و قدرت اجرایی افراد معرفی شده اطمینان کنند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: ‎شورای ائتلاف اصولگرایان اصولگرایان نامزد-کابینه


نظر شما :