میدل ایست آنلاین نوشت:

حضور روحانی در مجلس و افزایش فشار محافظه کاران

۰۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۴ کد : ۱۶۲ اصلی برگزیده ها سیاسی
این نخستین بار است که مجلس ایران روحانی را به مجلس فرا می خواند و به او نسبت به خرابی اوضاع کشور اعتراض می کند. مساله ای که نشان می دهد محافظه کاران فشارها را برای تغییر دولت او بعد از دگرگونی روابط ایران با ایالات متحده و تشدید مشکلات اقتصادی افزایش داده اند. 
حضور روحانی در مجلس و افزایش فشار محافظه کاران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی به این معناست که فشارها به او افزایش یافته است. او در مجلس حاضر شد تا پاسخگوی سوالات نمایندگان درباره دلایل رشد ضعیف اقتصادی و افزایش نرخ کالاها و مایحتاج مردم و همچنین افزایش نرخ تورم باشد که در آخر نمایندگان مجلس قانع نشدند و مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در این صورت موضوع کلا به قوه قضائیه ارجاع می شود تا ضمن بررسی موضوع نظر خود را به اطلاع نمایندگان مجلس برساند. 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، روحانی در دفاع از عملکرد دولتش گفت که مشکلات اقتصادی زمانی آغاز شدند که واشنگتن تحریم های ظالمانه را علیه تهران اعمال کردند. اما آن طور که خبرگزاری تسنیم گزارش داده است نمایندگان مجلس از این پاسخ رئیس جمهور چندان راضی نشدند. 

 

این نخستین بار است که مجلس ایران روحانی را به مجلس فرا می خواند و به او نسبت به خرابی اوضاع کشور اعتراض می کند. مساله ای که نشان می دهد محافظه کاران فشارها را برای تغییر دولت او بعد از دگرگونی روابط ایران با ایالات متحده و تشدید مشکلات اقتصادی افزایش داده اند. 
نمایندگان از روحانی خواستند درباره کاهش ارزش ریال که از آوریل گذشته تا کنون بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است و همچنین رشد پایین اقتصاد کشور و افزایش نرخ بیکاری پاسخگو باشد. 

 

روحانی در حالی در مجلس حاضر شد که چند روز قبل از آن مجلس ایران مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد را از سمتش برکنار کرد تا به این ترتیب چهارمین عضو تیم اقتصادی روحانی ظرف هفته های اخیر از سمتش برکنار شده باشد. 

 

خروج ایالات متحده امریکا از برجام که در سال 2015 میان قدرت های جهانی از جمله امریکا با ایران امضا شده بود و بازگشت تحریم های امریکا علیه ایران در پی این خروج، فشارهای اقتصادی را بر ایران افزایش داده است. 

 

پارلمان ایران این اختیار را دارد که روحانی را از ریاست جمهوری عزل کند با وجود این که روحانی از حمایت آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و او گفته که روحانی باید با وجود انتقادهای شدیدی که نسبت به سیاست هایش وجود دارد تا پایان دولتش تا سال 2021 در سمتش باقی بماند. 

 

با وجود فشارهای بسیاری که روحانی در داخل مواجه است که عمدتا بعد از بازگشت تحریم های امریکا و وضعیت سخت اقتصادی کشور با آنها مواجه شده، اما روحانی همچنان از حمایت محافظه کاران میانه رو از جمله علی لاریجانی، رئیس قدرتمند مجلس شورای اسلامی برخوردار است. 


برخی گروه های تندرو در ایران با مذاکرات ایران با غرب مخالف هستند و از این که توافق هسته ای به چالش جدی خورده است، خشنودند. این گروه ها رهبری جریان حمله به دولت روحانی را به دست گرفته اند و تلاش دارند در ادامه فشارهای خود بر دولت وزیر صنایع و حمل و نقل دولت او را نیز از سمت هایشان عزل کنند. 

 

روحانی در سخنرانی خود در روز سه شنبه در برابر نمایندگان مجلس گفت که ایران بر تحریم های امریکا که اخیرا بر تهران وضع شده است، با وحدت ملت و دولت غلبه خواهد کرد. وی در این سخنرانی که به طور زنده از تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران پخش می شد، گفت: «مسئولان ایران ستیز در کاخ سفید خواهند دید که تحریم ها شکست خواهند خورد.» وی تاکید کرد، ما نه از امریکا و نه از مشکلات اقتصادی می ترسیم و بر تمامی این مشکلات غلبه خواهیم کرد.»

کلید واژه ها: حسن روحانی استیضاح مجلس شورای اسلامی


نظر شما :