تعویق رای‌گیری پالرمو در مجمع سیاسی بود؟

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۲ کد : ۱۶۱۹ اصلی تیتر یک سیاسی
لایحه پالرمو امروز برای دومین بار در دستور کار مجمع قرار گرفت اما جمع‌بندی نهایی درباره این لایحه به جلسه بعد موکول شد.
تعویق رای‌گیری پالرمو در مجمع سیاسی بود؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه پالرمو در حالی برگزار شد که این جلسه با حضور گسترده دولتی‌ها همراه بود تا جایی که رئیس کل بانک مرکزی هم در این جلسه حضور داشت.
در این جلسه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد از لایحه پالرمو دفاع کردند و این مسئله را نیاز فعلی کشور دانستند. علاوه بر دولتی ها، مجلسی‌ها و کمیسیون‌های تخصصی مجمع نیز به ایراد نظرات خود درباره این لایحه پرداختند اما وقت به اظهارنظر اعضای مجمع نرسید، به همین دلیل اتخاذ تصمیم نهایی درباره پالرمو به جلسه بعد موکول شد.
به گزارش خبرآنلاین، سید مصطفی میرسلیم کمبود وقت را علت تعیین تکلیف نشدن لایحه پالرمو در جلسه امروز مجمع عنوان کرد و گفت: در جلسه امروز ابتدا کمیسیون‌های تخصصی مجمع، دولت و مجلس دیدگاه های خود را درباره اینکه تصویب پالرمو به مصلحت است یا خیر، اعلام کردند اما به دلیل کمبود وقت ادامه بررسی به جلسه بعد مجمع موکول شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون اظهارنظر اعضای مجمع و رای گیری نهایی اعضا درباره لایحه پابرمو باقی مانده است، ادامه داد: احتمال دارد هفته آینده جلسه مجمع برای ادامه رسیدگی به لایحه پالرمو برگزار شود که البته دبیرخانه باید در این باره تصمیم گیری کند.

عوامل سیاسی دلیل به تعویق افتادن پالرمو نبود

در همین زمینه حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی در گفت وگو با رسانه‌ها با اشاره به بررسی لایحه پالرمو در جلسه امروز(شنبه) مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: رأی گیری در مورد لایحه پالرمو در جلسه امروز انجام نشد و به تعویق افتاد زیرا باید هنوز نظرات دولت و مجلس و سایر نهادها به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا علت به تعویق افتادن بررسی این لایحه در مجمع تشخیص وعده جدید اروپا مبنی بر اجرای SPV است، گفت: بررسی این لایحه به دلایل فنی در مجمع تشخیص به تعویق افتاد و عوامل سیاسی دلیل تعویق در بررسی این لایحه نبود.

فاصله بین نظرات آقایان بیشتر از آن بود که بتوان امروز به نتیجه رسید

احمد توکلی دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در تشریح جلسه امروز با بیان اینکه محور اصلی در جلسه امروز مجمع بررسی لایحه پالرمو بود گفت: نتیجه‌گیری در مورد آن به جلسه بعد موکول شد.
وی در مورد چرایی به نتیجه نرسیدن در جلسه امروز گفت: فاصله بین نظرات آقایان بیشتر از آن بود که بتوان امروز به نتیجه رسید.
توکلی همچین در پاسخ به این پرسش که آیا ظریف موفق شد اعضا را قانع کند یا خیر، گفت: فکر می کنم همین طور باشد و توانست اعضا را قانع کند.

جلسه امروز مجمع فوق العاده نبود

نکته دیگری که درباره جلسه امروز مجمع می توان به آن اشاره کرد این است که رسانه ها از واژه «جلسه فوق العاده» برای پوشش اخبار این نشست استفاده کردند، حال آنکه محمد فروزنده نظر دیگری داشت. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با رد فوق‌العاده بودن جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: این جلسه عادی بود و اکثریت اعضا نیز حاضر بودند.
اعضای مجمع در حالی امروز لایحه پالرمو را برای دومین بار در دستور کار صحن مجمع قرار دادند که هفته گذشته دو کمیسیون سیاسی- دفاعی- امنیتی و حقوقی-قضایی پس از انجام بررسی‌های کارشناسی این لایحه را خلاف مصلحت کشور برشمردند. با این حال به گفته احمد توکلی ظریف وزیر امور خارجه امروز در قانع کردن اعضای مجمع موفقیت بوده است موضوعی که می توان آن را به فال نیک گرفت. حال باید منتظر نظر نهایی اعضای مجمع در جلسه بعدی ماند.
با همه این اوصاف برخلاف پیش بینی ها بررسی لایحه پالرمو در مجمع امروز به پایان نرسید و همچنان این لایحه در دستور کار مجمع مصلحت نظام قرار دارد تا در جلسه بعدی تعیین تکلیف شود. این در حالی است که کمتر از ۲۰ روز تا پایان سومین مهلت FATF به ایران زمان باقی مانده و همچنان سرنوشت CFT در هاله ای از ابهام قرار دارد.

کلید واژه ها: لایحه پالرمو مجمع تشخیص مصلحت نظام محمدجواد ظریف اف ای تی اف FATF


نظر شما :