ابتلا به کرونا چگونه «خانوادگی» شده است

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۰ کد : ۱۶۱۳۵ خواندنی‌ها آخرین اخبار
دانشکده بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به پرسش تغییر الگوی بیماری کرونا را منتشر کرد.
ابتلا به کرونا چگونه «خانوادگی» شده است

سرویس علم و فناوری وقایع اتفاقیهدر موج کنونی همه گیری کرونا در ایران، بسیار شنیده می‌شود که الگوی انتقال بیماری به شکل ابتلای خانوادگی است.

اگرچه که شکل ابتلای خانوادگی از ابتدای همه گیری وجود داشته است، اما بنا به دلایلی اکنون بیش از پیش این نوع انتقال مشاهده می‌شود. اما معنای ابتلای خانوادگی و راه پیشگیری از آن چیست.

نخستین یافته‌های بررسی بیماری کرونا در چین، حاکی از ابتلای خانوادگی به این بیماری بود. دلیل این امر در ابتدا ساده به نظر می‌رسد، اما فرآیند‌ها و مسائل مختلفی در وقوع آن دخالت دارد. توضیح ساده این که به دلیل زندگی افراد یک خانواده در نزدیکی همدیگر و رعایت کمتر مسائل بهداشتی در خانه، در صورت ابتلای یکی از اعضا، ویروس به راحتی می‌تواند به صورت مستقیم از طریق صحبت کردن، تنفس، عطسه و سرفه و به طور کلی از طریق ذرات ریز تنفسی منتقل شود. همچنین در صورت ابتلای یکی از اعضا، در صورتی که فرد نیازی به بستری نداشته باشد و در خانه از او پرستاری شود، احتمال دارد بقیه‌ی افراد خانه را آلوده کند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، انتقال خوشه‌ای نقش بسیار مهمی در پیشرفت بیماری کرونا دارد. این خوشه‌ها به ترتیب شیوع و اهمیت عبارتند از: خانواده، بخش‌های جامعه (به طور مثال یک مغازه، اداره و…)، بیمارستان، گردهمایی‌ها، حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌ها. بر اساس اظهارنظر برخی کارشناسان، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش انتقال خانوادگی این است که خانواده‌ها در حال برگزاری مهمانی و دورهمی هستند و کمتر از قبل مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند.

با طولانی‌تر شدن وضعیت اپیدمی و تاکید به در خانه ماندن، بسیاری از افراد به مرور از این وضع خسته شده و رو به رفتن و یا گرفتن مهمانی‌های خانوادگی در ابعاد کوچک تا متوسط می‌کنند و همین امر باعث می‌شود خوشه‌های فامیلی و خانوادگی کووید ۱۹ بسیار زیاد شوند.

برای توقف این روند و همچنین پیشگیری از ابتلای خانوادگی و فامیلی به صورت خوشه‌ای، لازم است برگزاری هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود.

همچنین در صورت علامت دار یا مشکوک بودن (تماس با فرد آلوده) هریک از اعضای خانواده، بایستی قرنطینه آغاز شود و توصیه‌های بهداشتی به جد مورد توجه قرار گیرد.

یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلای خوشه‌ای خانوادگی و فامیلی، افزایش تعداد مهمانی‌ها و دورهمی‌هایی است که خانواده‌ها در آن‌ها شرکت می‌کنند. برای کاهش این روند لازم است هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: کرونا


نظر شما :