در بهمن ماه؛

نفت ایران بالای ۵۴ دلار فروخته شد

افزایش تولید به بالای ۲ میلیون بشکه
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۳ کد : ۱۶۰۸۰ اقــتــصــادی آخرین اخبار
اوپک اعلام کرد: ایران بهمن ۹۹ روزانه ۲ میلیون و ۸۴ هزار بشکه نفت تولید کرده و هر بشکه نفت ایران در این ماه بیش از ۵ دلار افزایش قیمت داشته و هر بشکه ۵۴.۳۸ دلار فروخته شده است.
نفت ایران بالای ۵۴ دلار فروخته شد

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه - سازمان کشورهای تولید کننده و عرضه کننده نفت، اوپک در جدیدترین گزارش اعلام کرد: متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) با ۵ دلار و ۱۸ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۵۴.۳۸ دلار رسید.

بر اساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه دسامبر ۴۹.۲۰ دلار به فروش رسیده بود. قیمت نفت ایران در ماه فوریه (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در این ماه افزایش قیمت داشتند که بیشترین افزایش به نفت سبک عربستان با ۵ دلار و ۵۴ سنت تعلق داشت.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹  برابر با ۶۱.۸۵ دلار به ازای هر بشکه و در سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰.۷۷ دلار در هر بشکه برآورد شده است. متوسط قیمت نفت ایران طی سال ۲۰۱۷  برابر با ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه و در سال ۲۰۱۸ نیز ۶۷.۹۷ دلار در هر بشکه بوده است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه ژانویه با ۵ دلار و ۲۱ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۵۴.۳۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه  دسامبر ۴۹.۱۷ دلار در هر بشکه بوده است.

سبد نفتی اوپک به طور متوسط در سال ۲۰۲۰ بشکه‌ای ۴۱.۴۷ دلار فروخته شده است. نفت عربستان نیز با ۵ دلار و ۵۴ سنت افزایش ۵۴.۷۸ دلار در هر بشکه فروخته شد.

 

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۵۴.۷۳ دلار به فروش رفته است که ۴ دلار و ۹۹ سنت نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۵ دلار و ۶ سنت افزایش ۵۲.۱۱ دلار معامله شده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۱ برابر با بهمن ماه ۱۳۹۹ به ۲ میلیون و ۸۴ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۶۲ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه دسامبر برابر با آذر ۹۹ روزانه دو میلیون و ۲۲ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) یک میلیون و ۹۹۵ هزار بشکه در روز بوده است.

متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۹ به روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه رسیده است.

ایران به طور متوسط در سال۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است. ایران در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۴۵ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار  و در سه ماهه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۱ میلیون و ۹۷۹ هزار بشکه نفت بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه ژانویه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) ۲۵ میلیون و ۴۹۶ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۱۸۱ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه دسامبر را نشان می‌دهد. اوپک در ماه دسامبر روزانه ۲۵ میلیون و ۳۱۵ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

عربستان نیز در ماه ژانویه روزانه ۸۹ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۵۴ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه دسامبر ۸ میلیون و ۹۶۵ هزار بشکه در روز بود.

کشورهای کنگو، اتیوپی، گابن، عراق، نیجریه و لیبی کاهش تولید و باقی کشورها کاهش تولید داشتند. بیشترین کاهش برای لیبی با ۵۱ هزار بشکه در روز و بیشترین افزایش مربوط به عربستان با ۸۹ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: نفت نفت ایران


نظر شما :