توسعه حلقه هوشمندی که با گرمای بدن کار می کند

۲۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۱ کد : ۱۵۹۹۷ خواندنی‌ها آخرین اخبار
سیستم‌های ترموالکتریک مبتنی بر فناوری هستند که از اختلاف دما برای تولید برق استفاده می‌کنند. اخیرا محققان دانشگاه کلرادو (UC) موفق به توسعه حلقه‌ ترموالکتریکی شده‌اند که از گرمای بدن نیرو تولید می‌کند و قابلیت خود ترمیمی نیز دارد.
توسعه حلقه هوشمندی که با گرمای بدن کار می کند

سرویس علم و فناوری وقایع اتفاقیهدر سال ۲۰۱۸ محققان دانشکده مکانیک این دانشگاه موفق به توسعه نوعی پوست الکترونیکی شدند که می توانست خم شود ، پیچ بخورد و همانند پوست واقعی عمل کند. پوست الکترونیکی مذکور دارای حسگرهای مختلف بود تا عملکردی بی نقص داشته باشد اما شاید جالبترین عملکرد آن این بود که در صورت آسیب دیدن می توانست خود را ترمیم کند و حال این فناوری نوع پیشرفته ای از فناوری پیشین است.

قابلیت خود ترمیمی به دلیل ساختار پوست الکترونیکی بود زیرا این پوست از یک پلیمر خاص به نام پلی امین (polyimine) تشکیل شده بود که این پلیمر با نانوذرات نقره ترکیب می شد و یک پیوند شیمیایی ایجاد می کرد که می توانست در صورت پاره شدن خود را ترمیم کند. حال محققان از این ویژگی مجددا برای توسعه یک حلقه ترموالکتریک استفاده کردند اگرچه حلقه بر خلاف پوست الکترونیکی نیازی به اتصال به یک منبع برق خارجی ندارد.

درعوض این فناوری از بدن به عنوان باتری استفاده می کند و از گرمای بدن نیرو تولید می کند و از ژنراتورهای ترموالکتریک برای تبدیل آن به الکتریسیته استفاده میکند. این حلقه ها از تراشه های ترموالکتریکی کوچکی که روی یک پایه پلی آمین ساخته شده ، تشکیل شده اند و سپس با سیم های فلزی مایع  بهم متصل می شوند. این دستگاه می تواند به ازای هر سانتی متر مربع از پوستی که پوشانده است، یک ولت انرژی تولید کند که به گفته محققان این مقدار انرژی برای تأمین انرژی الکترونیک دستگاه هایی مانند ساعت و ردیاب های تناسب اندام کافی است. علاوه بر این، دستگاه مذکور کاملاً قابل بازیافت است.

یافته های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر شده است.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: حلقه هوشمند گرمای بدن پوست الکترونیکی


نظر شما :