گزارش وقایع اتفاقیه از وام ۵۰ میلیونی در تسهیل ازدواج

وام ازدواج، جوانان را تبدیل به بدهکاران بانکی کرده است

۲۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۷ کد : ۱۵۷۸۷ تیتر یک جامـــعه
با بالا رفتن وام ازدواج، سقف اقساط آن نیز افزایش یافته است و بسیاری از آنها توان پرداخت اقساط دو میلیونی را ندارند بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی، بسیاری از مشمولان وام ۵۰ میلیونی ازدواج درخواست دریافت مبلغ کمتری را دارند. 
وام ازدواج، جوانان را تبدیل به بدهکاران بانکی کرده است

سرویس جامعه وقایع اتفاقیه ـ مجلس هر ساله طرح‌هایی را در راستای حمایت جوانان و تحکیم بنیان خانواده ارائه می‌دهد طرح وام ازدواج نیز از سال 80 وارد مجلس شد تا با هدف کمک مالی به جوانان در شرف ازدواج، فرایند تشکیل خانواده را تسریع ببخشد این طرح مورد استقبال نمایندگان نیز واقع و با رای اکثریت آرا تصویب شد طرحی که سالانه مورد بازبینی قرار گرفته و رقم آن با توجه به میزان تورم افزایش یافت.

با یک حساب سرانگشتی درمی‌‌یابیم با تورم حاکم بر جامعه میزان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سال 91 تا94 با وجود افزایش هزینه‌های ازدواج، تغییر چشمگیری نداشت تا اینکه افزایش وام ازدواج در تبصره «29» قانون بودجه سال 95 هم مورد توجه و بررسی قرار گرفته و مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از3 به10 میلیون تومان رسید و دوره بازپرداخت آن از سه به چهار سال افزایش پیدا کرد این قانون در بند «ج» تبصره «16» قانون بودجه سال 96 نیز تکرار شد تا اینکه در سال 97 با موافقت رئیس‌ جمهور سقف پرداختی وام ازدواج به جوانان از 10 میلیون به 15 میلیون تومان افزایش یافت.

روند افزایش مبلغ وام و مدت زمان بازپرداخت آن در مجلس تکرا شد تا اینکه فشارهای اقتصادی سال 98 عامل  تعیین کننده ای در کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق شد با تمام این اوصاف دولت در بودجه سال 99 نیز مبلغ وام ازدواج را با همان مبلغ 30 میلیون تومان ارائه داد که با عکس‌العمل بسیاری از نمایندگان مواجه و منجر به افزایش وام ازدواج شد اما این رشد نیز نتوانست جوانان را به ازدواج راغب کند.

اعظم کریمی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت وگو با وقایع اتفاقیه، درباره سیاست های تشویقی برای ازدواج گفت: تشویق به ازدواج نیازمند پیش زمینه های زیادی است و فقط اعظای وام و پرداخت کمک مالی را نمی توان عاملی برای رشد ازدواج عنوان کرد در واقع باید گفت که وام ازدواج یک عامل تسهیل‌کننده بوده و نمی تواند کامل کننده شرایط و ایجاد زمینه ها باشد. 

وی در پاسخ به انتقادات زیادی درباره مکفی نبودن وام ازدواج با توجه به تورم اقتصادی و گرانی مسکن مخصوصا در شهرهای پر جمعیت، افزود: با بالا رفتن وام ازدواج، سقف اقساط نیز بالا رفته و برخی از جوانان ازدواج کرده توان پرداخت این اقساط را ندارند. بر اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی به ما ارسال کرده است بسیاری از جوانان که مشمول وام 50 میلیونی ازدواج بوده اند درخواست دریافت مبلغی کمتر را داشته اند. 

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: تورم و گرانی معضل این روزهای جامعه و تامین وسایل لازم برای شروع زندگی نیازمند تامین مالی جوانان است به همین دلیل این وام باید با این شرایط هر سال افزایش پیدا کند. 

کریمی همچنین به مشکل بودن پیدا کردن ضامن برای جوانان اذعان کرد و توضیح داد: این یک مشکل بر سر راه جوانان است اما بانک هم قوانین خودش را دارد و هر چه بر میزان مبالغ وام افزوده شود شرایط ارائه ضامن نیز سخت تر می شود و نمایندگان مجلس باید در این زمینه تسهیل گری کنند.  

به گفته این مقام مسئول، حل معضل ازدواج در سنین بالا یا پایین نیازمند فرهنگ سازی و علاوه بر فراهم کردن تسهیلات لازم است و نمی توان این مشکل را از یک مسیر رفع کرد. به عنوان مثال در قانون تسهیل ازدواج مسائلی از قبیل در اختیار قرار دادن مسکن برای جوانان اشاره شده تا به این وسیله آنها بتوانند اقساط وام ازدواج را با سختی کمتری پرداخت اما هنوز وارد فاز اجرایی نشده است. 

کریمی همچنین از شروع اقداماتی برای اجرای و اصلاح قانون تسهیل ازدواج خبر داد و گفت: نمایندگان مجلس به قانون تسهیل ازدواج توجه زیادی کرده و اقدامات موثری را در این زمینه در دستور کار دارند که به محض نهایی شدن اطلاع رسانی می شود. با این اقدامات درصدد هستیم حداقل بندهایی از قانون تسهیل ازدواج را اجرایی کنیم تا قدم های خوبی در راستای افزایش نرخ ازدواج انجام دهیم.

 وام ازدواج باعث  تسریع در ازدواج نمی شود

شهلا کاظمی پور، استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران نیر در گفت وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره شرایط فعلی ازدواج گفت: اساس میانگین سن ازدواج مقداری بالا رفته بود اما هم اکنون و در سال های اخیر رو به کاهش است. میانگین سن برای خانم ها 25 و برای آقایان 28 سال است. 

وی ادامه داد: بررسی میانگین سن ازدواج بر اساس گروه های سنی است و مطالعات ما که برگرفته از اطلاعات سالانه منتشر شده ثبت احوال است نشان می دهد ازدواج گروه سنی 15 تا 19 سال افزایش یافته است و بیشتر ازدواج ها در دختران در سنین 20 تا 24 سال و در پسران در سنین 25 تا 29 است.  بیشترین ازدواج دختران در همین دو گروه سنی است و دختران سنین بالاتر چون هر روز معیارهایی مثل شغل و تعصیل و.. را مد نظر قرار می دهد کمتر ازدواج می کنند و وسواس بیشتری در ازدواج به خرج می دهند. 

این استاد دانشگاه تهران افزود: وقتی سن ازدواج دختران بالا برود دایره همسر گزینی آنها کمتر می شود و افراد واجد شرایط برای ازدواج با آنها کم می شوند. محاسبات نشان می دهد درصد مجردی آقایان در سن 40 تا 45 سال خیلی پایین است اما در خانم ها این درصد در حال افزایش است و در واقع برخی دچار مضیغه ازدواج شده اند. 

این استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران گفت: ازدواج در کشور ما روتین است و سالی 700 هزار ازدواج داریم. اما با پایین آمدن نرخ باروری دختران و پسران در معرض ازدواج کمتر شده اند. وام ازدواج اصلا هیچ اثری ندارد و همه تصور می کنند علت تاخیر در ازدواج مسائل مالی است. اما مسائل اقتصادی بیشتر برای آقایان تاثیر گذار است و تاثیر آن در خانم ها کمتر است لذا اعطای وام و افزایش آن را نمی توان از عوامل تسریع ازدواج دانست. 

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: وام 50 میلیونی وام ازدواج بانک مرکزی


نظر شما :