قیمت نفت ایران رکورد شکست

نفت در آستانه ۶۰ دلاری شدن!
۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۸ کد : ۱۵۷۴۳ برگزیده ها اقــتــصــادی
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال، با ۰.۹ درصد رشد به ۵۹ دلار و ۳۴ سنت رسید. نفت ایران هم بعد از مدتها رکود روزهای خوشی را سپری میکند و رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است.
قیمت نفت ایران رکورد شکست

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه - به دنبال امیدواری نسبت به احیای رشد اقتصادی و کاهش عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش، قیمت نفت روز جمعه شاهد حدود یک درصد افزایش بود و در نزدیکی 60 دلار قرار گرفت.  قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با 50 سنت معادل 0.9 درصد رشد به 59 دلار و 34 سنت رسید. قیمت نفت برنت در اواسط دیروز به رقم 59 دلار و 79 سنت رسید که بالاترین رقم ثبت شده از روی 20 فوریه سال قبل تاکنون بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با 62 سنت معادل 1.1 درصد رشد به 56 دلار و 85 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا دیروز به بالاترین رقم از روز 22 ژانویه سال گذشته یعنی 57 دلار و 29 سنت رسید.

عامل دیگر رشد قیمت نفت رسیدن شاخص های بورس آمریکا به بالاترین رقم های تاریخی به دنبال پیشرفت در روند تصویب بسته محرک مالی این کشور بود. در عین حال گزارش بازار کار آمریکا نشان داد که وضعیت بازار کار در حال تثبیت است.

قیمت نفت خام آمریکا در این هفته شاهد جهش حدودا 9 درصدی بود که بیشترین میزان رشد از ماه اکتبر است. بخشی از این افزایش ناشی از کاهش قابل توجه ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته بوده است.

در همین خصوص تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا در نیویورک گفت: «اکنون که گروه اوپک پلاس نگرانی ها در بخش عرضه را کاهش داده و خوش بینی نسبت به مهار ویروس کرونا در جهان تقویت شده است، نفت برنت در مسیر فتح قله 60 دلاری قرار دارد.»

با توجه به رشد قیمت نفت جهانی و همچنین افزایش تقاضا برای نفت ایران به نظر میرسد رفته رفته روزهای خوش سهام پالایشی نیز از راه برسد. نفت ایران مدتها در قیمتهایی نزدیک به 40 دلار معامله میشد و تحریم نفتی نیز شرایط بسیاری سختی برای اقتصاد ایران ایجاد کرده  بود.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: نفت ایران قیمت نفت


نظر شما :