صعود فروش در بازار ژانویه سینماهای جهان

۰۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۱ کد : ۱۵۷۱ اصلی فرهنگ و هنر
صعود فروش در بازار ژانویه سینماهای جهان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: فروش سینماهای بزرگترین بازار اکران جهان در اولین ماه سال ۲۰۱۹ با اکران فیلم یک کارگردان هندی‌تبار رونق گرفت و دخل هالیوود را به رکوردهای فروش نزدیک کرد. 

به گزارش دنیای اقتصاد، «شیشه» یا «گلس» فیلم جدید ام. نایت شیامالان به تنهایی در یک روز ۱۶ میلیون دلار فروخت و فروشش در نخستین تعطیلات آخر هفته اکرانش در بازار داخلی آمریکا را به ۴۷.۱ میلیون دلار رساند. این فیلم در ۳۸۴۱ سالن سینما و در ۴ روزی که تعطیلات آخر هفته مارتین لوترکینگ بود، این موفقیت را کسب کرد. به‌نظر می‌رسد این فیلم در میان همه فیلم‌هایی که در تعطیلات پایان «هفته مارتین لوترکینگ»، اکران شده‌اند سومین فیلم پرفروش باشد و پس از افتتاحیه فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» کلینت ایستوود با فروش ۱۰۷.۲ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۵ و کمدی «تنها بران» با فروش ۴۸.۶ میلیون دلار قرار بگیرد. در خارج از آمریکا نیز «شیشه» با فروش ۴۸.۵ میلیون دلار در ۵۵ بازار منطقه در ۳ روز موفق ظاهر شده و فروشش را در مجموع در بازار جهانی در چهار روز به ۹۵.۶ میلیون دلار رسانده است.

این فیلم که با بازی ساموئل ال‌جکسون، بروس ویلیس و جیمز مک‌اووی و بودجه ۲۳ میلیون دلاری ساخته شده، قسمت نهایی از سه‌گانه شیامالان است که فیلم نخست آن ۱۹ سال پیش ساخته شد و با عنوان «نشکن» با بازی ویلیس و جکسون روی پرده رفت و ۳۰ میلیون دلار فروخت. دومین فیلم با عنوان «شکاف» در سال ۲۰۰۰ در نخستین اکرانش ۴۰ میلیون دلار فروخت و در مجموع در آمریکا فروشی ۱۳۸میلیون دلاری را ثبت کرد و در سراسر جهان ۲۷۸.۵ میلیون دلار فروخت. با این حال «شیشه» با اقبال منتقدان روبه رو نشده و در سایت راتن تومیتوز تنها ۳۶درصد امتیاز آورده که در مقایسه با امتیاز ۷۶ درصدی «شکاف» و ۶۹ درصد «نشکن» خیلی پایین‌تر است. در همین حال «قسمت بالا» هم به فروش خود ادامه داده و با فروش ۱۹.۵ میلیون دلاری در ۴ روز آخر هفته، جایگاه دوم را در اختیار دارد. این فیلم با احتساب فروش دیروز در نهایت فروشش را به ۵۰ میلیون دلار در دو هفته می‌رساند.

«آکوامن» ‌هم در جایگاه سوم با فروش ۱۲.۱ میلیون دلار جای گرفته و در مجموع فروشش را از ۳۰۰ میلیون دلار در بازار داخلی آمریکا فراتر برده است. این فیلم در بازار بین‌المللی ۱۴.۳ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروشش را به ۱.۰۶ میلیارد دلار رساند. در مکان چهارم انیمه ژاپنی «دراگون بال سوپر: برولی» قرار گرفته که از چهارشنبه اکرانش را شروع کرد و ۷ میلیون دلار فروخت و در مجموع فروشش در چهار روز آخر هفته را به ۱۲ میلیون رسانده است. این انیمیشن با همکاری فاکس قرن بیستم بین‌المللی با همکار ژاپنی «تویی» ساخته شده و تاکنون با فروش ۳۲ میلیون دلاری در ژاپن موفق به فروشی ۵۰ میلیون دلاری در بازار جهانی شده است.

کلید واژه ها: سینماهای جهانهالیوود


نظر شما :