لاوروف: به همکاری با اتحادیه اروپا درباره برجام ادامه می‌دهیم

۱۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۵ کد : ۱۵۶۸۹ بین الملل
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت کشورش به همکاری با این اتحادیه در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و امیدوار است آمریکا هم در خصوص بازگشت به برجام تصمیم‌گیری کند.
لاوروف: به همکاری با اتحادیه اروپا درباره برجام ادامه می‌دهیم

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیه - وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از رایزنی دوجانبه در مسکو، برای ادامه همکاری با این اتحادیه در ارتباط با اجرای توافق هسته‌ای ایران اعلام آمادگی کرد.

وی گفت: وارد دوره سختی در ارتباط با توافق ایران شده‌ایم و همه چیز به اقدامات آمریکا بستگی دارد.

لاوروف اظهار داشت: ما (روسیه و اتحادیه اروپا) به همکاری برای اطمینان از اجرای برجام ادامه می‌دهیم. امیدواریم این دولت آمریکا بتواند درباره بازگشت به این سند مهم بین‌المللی تصمیم‌گیری کند. این توافق وسیله‌ای برای تقویت رژیم منع اشاعه و کاهش تنش‌های منطقه‌ای است. 

او در ابتدای سخنان خود روابط کشورش با اتحادیه اروپا را در شرایطی نه چندان خوب توصیف کرد و افزود دو طرف برای همکاری در زمینه بهبود روابط دوجانبه در نقاط مورد اختلاف اعلام آمادگی کردند. 

دیپلمات ارشد روس در این خصوص گفت: ما ابراز تمایل کردیم که به صورت عملی در زمینه‌هایی که مورد علاقه دو طرف است و مفید است همکاری کنیم. در این عقیده مشترک هستیم که وخامت بیشتر روابط عواقب منفی و بسیار غیر قابل پیش‌بینی به همراه خواهد داشت. 

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این نشست در اظهاراتی به روسیه درباره موفقیت واکسن کرونای ساخت این کشور تبریک گفت و افزود امیدوار است این واکسن بتواند به تایید اتحادیه اروپا برسد و در کشورهای این اتحادیه مورد استفاده قرار بگیرد. 

بورل گفت: تریبون را به دست گرفتم تا به روسیه برای موفقیت در این اقدام تبریک بگویم. این برای کل جامعه بشریت مفید است، زیرا نشان می‌دهد که ما ابزار بیشتری برای مبارزه علیه همه‌گیری خواهیم داشت. 

او در خصوص «الکسی ناوالنی» مخالف غربگرای دولت روسیه هم که این روزها روابط مسکو و بروکسل را به تیرگی کشانده، گفت از لاوروف خواستار آزادی این مخالف دولت روسیه شده است. وی در ارتباط با احتمال تحریم روسیه از سوی اتحادیه اروپا در خصوص مسئله ناوالنی گفت هنوز پیشنهادی در این مورد مطرح نشده است. 

بورل گفت: من به وزیر لاوروف نگرانی عمیق خود و درخواست برای آزادی وی (ناوالنی) و آغاز تحقیقات درباره مسمویت او را اعلام کردم. 

وی افزود: روابط ما واقعاً در لحظه دشواری قرار دارد. قطعاً روابط ما تحت فشار شدید است و پرونده ناوالنی بدترین نقطه آن است. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این نشست، گفته بود سطح روابط این بلوک و مسکو به پایین‌ترین میزان رسیده است. 

لاوروف هم در خصوص احتمال تحریم از سوی اتحادیه اروپا در ارتباط با ناوالنی گفت روسیه اتحادیه اروپا را شریکی غیرقابل‌اعتماد می‌داند. 

پیشتر اعلام شده بود به دنبال برخی تنش‌ها میان روسیه و کشور‌های اروپایی بعد از ماجرای مسمومیت ادعایی ناوالنی و باز‌داشت وی در این شهر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفت‌وگو در خصوص پاره‌ای از مسائل به مسکو سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: لاوروف برجام


نظر شما :