درخواست چهره های جهانی از کشورهای اروپایی برای تحریم نشست ورشو

۳۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۵۵۱ اصلی تیتر یک بین الملل
شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی در آمریکا و کشورهای مختلف طوماری را امضا کردند که در آن از اروپایی ها خواسته شده در نشست ورشو شرکت نکنند و به جای آن میزبان اجلاسی با حضور ایران برای ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه باشند.
درخواست چهره های جهانی از کشورهای اروپایی برای تحریم نشست ورشو

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: تارنمای گروه صلح 'کد پینک' در گزارشی در این راستا عنوان کرد: آمریکا در ۱۴-۱۳ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) میزبان اجلاسی در ورشو لهستان خواهد بود. هدف این نشست فراهم کردن زمینه برای درگیری غیرضروری با ایران است.
در این طومار عنوان شد: لازم است بجای برگزاری اجلاسی برای تقابل با ایران، ما به جامعه جهانی برای اعمال فشار به آمریکا برای بازگشت دوباره به توافق هسته ای با ایران پس از خروج یک جانبه ترامپ از آن و لغو تحریم ها علیه ایران اقدام کنیم.
سازمان دهندگان این طومار همچنین از کشورهای اروپایی خواستند تا این بیانیه را با هدف صرف نظر کردن از شرکت در این اجلاس در ورشو و همچنین فراهم ساختن زمینه برگزاری اجلاسی با محوریت صلح در خاورمیانه با حضور تمامی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران امضا کنند.

به گزارش ایرنا، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

نمایندگان عزیز اتحادیه اروپا،

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که آمریکا و لهستان مشترکا در تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه میزبان نشستی در ورشو با محوریت خاورمیانه خواهند بود. هدف این نشست فراهم شدن زمینه برای درگیری غیرضروری با ایران است. ما از شما می خواهیم که در این نشست شرکت نکنید و به جای آن میزبان نشستی جایگزین با حضور تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران باشید.

مایک پمپئو می گوید که این اجلاس میزبان نمایندگانی از ۷۰ کشور از آسیا، آفریقا، اروپا و خاورمیانه خواهد بود. در حالیکه قرار است در این نشست مسائلی همچون صلح، ثبات، آزادی و امنیت مورد بررسی قرار بگیرد، براساس اعلام پمپئو یک بخش اصلی در دستور کار اجلاس اطمینان حاصل کردن از این است که ایران یک قوای بی ثبات کننده نیست. 

این اجلاس بخشی از کمپین آمریکا علیه ایران محسوب می شود. 

یک گام اصلی در راستای صلح و امنیت در خاورمیانه به درستی همان توافق هسته ای با ایران بوده که توسط اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است. امضا کنندگان توافق هسته ای به جز آمریکا در این توافق باقی مانده اند و به دنبال راه هایی برای زیر پا گذاشتن تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.
این خروج دولت ترامپ از توافقنامه هسته ای و خصومت فزاینده واشنگتن علیه ایران است که بر بی ثباتی منطقه افزوده و خطر آغاز یک جنگ ویران کننده دیگر در خاورمیانه را به همراه دارد. آمریکا در حال دامن زدن به شعله های این درگیری است.

از آنجاییکه که کشورهای اروپایی همچنان جزو توافق هسته ای و خواهان بهبود روابط با ایران هستند، این برای اروپا عاقلانه نیست که در این کنفرانس علیه ایران شرکت کند. عدم شرکت شما پیامی مهم به دیگر کشورها می دهد که در این مسیر حرکت کنند. 

ما از تمامی کشورها می خواهیم در این کنفرانس شرکت نکنند و به جای آن به دولت آمریکا فشار بیاورند بار دیگر به توافق هسته ای با ایران بپیوندد. 
ما از شما می خواهیم به جای نشست ورشو میزبان اجلاس دیگری با حضور تمامی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران باشید تا به تروریسم و جنگ ها در خاورمیانه از جمله جنگ فاجعه بار یمن پایان دهید.

از جمله امضاکنندگان این طومار می توان به نام بیل کید، جیمز دورنان، جان فین، رونا مک کی (۴ نماینده پارلمان اسکاتلند)، چارلز ریچارد میسون (عضو سابق پارلمان نیوزیلند)، سِر مارک ریلانس (هنرپیشه انگلیسی)، لیندسی ژرمان (عضو ائتلاف 'به جنگ پایان دهید' در انگلیس)، دیوید هرتسو (کارگردان و فعال امور صلح)، بیل فلچر (فعال سیاسی در آمریکا)، آن رایت (عضو ارشد سابق ارتش آمریکا)، کوین زیس (عضو موسسه مقاومت مردمی)، جوزف کارل گرسون (رئیس کمپین صلح، خلع سلاح و امنیت مشترک)، فیلیز بنیس (عضو موسسه مطالعات سیاسی)، گر اسمیت (کارگردان و فعال مخالف جنگ)، لیزا پلتی کلارک (از اداره صلح بین الملل در ایتالیا)، ترزا کرسه (هماهنگ کننده در اداره صلح بین الملل در آلمان)، کوراسون والدس فابروس (معاون رئیس اداره صلح بین الملل در فیلیپین)، تریتا پارسی (نویسنده در آمریکا)، میچل پلیتنیک (محقق در تارنمای لوبلاگ)، الین اسکری (استاد دانشگاه هاروارد)، فاطمه کشاورز (استاد دانشگاه مریلند)، مارک سولمون (عضو سابق شورای صلح در آمریکا) اشاره کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۲ دی ماه در جریان سفر خاورمیانه ای خود در گفت وگو با شبکه خبری 'فاکس نیوز' از برگزاری یک گردهمایی بین المللی با تمرکز بر فعالیت های منطقه ای ایران در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در ورشو پایتخت لهستان خبر داد.
'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعلام برگزاری کنفرانس ضد ایرانی در لهستان از سوی پمپئو، به کشور میزبان و شرکت کنندگان کنفرانس در توئیتی یادآوری کرد: کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا مرده اند، یا بی آبرو شده و یا به حاشیه رانده شده اند؛ و ایران قوی تر از همیشه است. دولت لهستان نمی تواند این ننگ را پاک کند: در حالیکه ایران لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضد ایرانی می شود.

'عباس عراقچی' معاون وزیر امور خارجه نیز در این پیوند اعلام کرد: ۱۸۹۲ لهستانی از سال ۱۹۴۲ میلادی تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها در تهران آرمیده‌اند. بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین از راه ایران بازگشتند. قبرستان ها در ایران بعد از ۳۰ سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران ۷۷ سال است که احترام میهمانان خودرا نگاه داشته‌اند.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا نشست ورشو لهستان


نظر شما :