گزارش وقایع اتفاقیه از داوران کم‌حاشیه‌ اما پراشتباه لیگ بیستم!

رنگ اعتماد از جامعه داوری رفت

۰۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۱:۰۶ کد : ۱۵۲۸۳ تیتر یک ورزش و سلامت
قضاوت داوران فوتبال بیستمین لیگ برتر سرشار از اشتباهاتی شد که زمینه گسترش بی‌اعتمادی و صحه‌گذاشتن بر ضعف توانایی داوران فوتبال شد.
رنگ اعتماد از جامعه داوری رفت

سرویس ورزشی وقایع اتفاقیه، اشتباهات داوری عمری به درازای بازی های فوتبال دارد و این اشتباهات جز جدایی ناپذیر ورزش هستند . اما قضاوت های لیگ بیستم که اعتراضات زیادی را به دنبال داشت تیم ها را از نفس انداخته است چرا که شائبه مهندسی بازی ها را میان قوت بخشیده و انگیزه آنها را تا حد زیادی کاهش داده است. 

بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران عرصه ورزش فوتبال حضور تعداد کثیری از داوران که در حد و اندازه لیگ برتر نیستند از جمله دلایل بروز خطاهای فاحش داوران در قضاوت بازی هاست. محسن ترکی داور فوتبال در گفت وگو با وقایع اتفاقیه ضمن پذیرش اشتباهات مکرر  داوری در این فصل گفت: در لیگ بیستم از داوران زیادی برای سوت زدن بازی ها دعوت شد و همین امر نقش بسزایی در عدم تمرکز آنها داشت زیرا حضور اندک در مسابقات و دوری از محیط و فضای بازی ها، بر میزان خطاها می‌افزاید.

وی با تأکید بر اینکه ویدئو چک از جمله عوامل کاهش میزان اشتباهات داوری است، افزود: جای آن در فوتبال و داوری فوتبال کشور ما خالی است. استفاده از این سیستم به دلیل دقت بالا باعث می شود که از هجمه اعتراضات بی پایه و اساس به داوران از سوی تماشاچی، مربی و بازیکن کاسته شود. 

ترکی با اشاره به اینکه داورانی که در این فصل سوت زدند اصلا تجربه بازی در لیگ برتر را نداشتند، تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل کیفیت نازل داوری برخورداری داوران از حقوق پایین است بنابراین فعالان این رشته ناچارند غیر از داوری، شغل دیگری را نیز داشته باشند لذا دو شغله بودن باعث می شود تمرکز لازمی روی این کار حساس نداشته باشند. 

این داور فوتبال خاطر نشان کرد: با این وجود نمی توان منکر این مطلب شد که اشتباهات داوری جزیی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران و کشورهای دیگر است البته برخی اوقات اشتباهات داوری ممکن است تیمی را از رسیدن به صدر جدول باز داشته و شرایط را برای صعود تیم دیگر فراهم کند.

ترکی درباره اعتراضات و به کار بردن کلمات رکیک برای داوران در بازی های فوتبال اظهار کرد: برخورداری از محیط آرام و به دور از تنش یکی از زیرساخت های مهم برای داشتن قضاوت عادلانه از سوی داوران است لذا داوری با مشکلات کنونی فوتبال کشور که همه شاهد آن هستیم امر پرچالشی است و اعتراضات و رفتارهای جنجال برانگیز مربیان،بازیکنان و تماشاچیان هم مزید بر علت می‌شود. 

ترکی در پایان تاکید کرد: برای داشتن داوری موفق در کشور باید بی برنامگی فعلی در داوری برچیده شود تا کمیته داوران موفق تر از گذشته ظاهر شود.

در مجموع باید گفت که اعتراضات به داوری همیشه بوده است اما در کشور ما این اعتراضات خیلی شدید و در بیشتر مواقع با به کار بردن کلمات رکیکی همراه بوده است. اظهاراتی که می تواند روح و روان داور در حال سوت زدن را به هم بریزد و بر نحوه داوری وی تاثیر بگذارد. به عبارتی باید گفت در کشور ما به هر سوتی حتی یک ینالتی مشخص و محرز اعتراض می شود. 

با وجود اینکه مربیان نباید اشتباهات داوری را بهانه‌ای برای نتیجه نگرفتن تیم خود کنند، نهادی هم باید مسئول پاسخگویی به اشتباهات داوری باشد تا کمتر شاهد اعتراضات تیم‌ها نسبت به عملکرد داوران باشیم. علاوه بر این راه اندازی ویدئو چک برای فوتبال کشور ما که ادعای میزبانی جام ملت های آسیا را مطرح کرده ، اقدامی ضروری است.

اقدام موثر دیگری که می توان برای بالا بردن کیفیت داوری ها انجام داد صرف مقداری از بودجه چند ده میلیاردی این بخش برای پرداخت حقوق مناسب به داوران است تا با دقت و تمرکز بیشتری بر فرآیند بازی ها نظارت کنند. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها: داوری فوتبال اشتباهات داوری محسن ترکی


نظر شما :