پشت پرده غیبت سه اصلاح طلب

۰۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۵ کد : ۱۵۱۷۷ سیاسی آخرین اخبار
رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دلیل غیبت محمدرضا عارف، محسن هاشمی و مسعود پزشکیان در سازوکار جدید اجماعی اصلاح طلبان را احتمال نامزدی این افراد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: برای اینکه شائبه‌ای در فعالیت این نهاد ایجاد نشود آنها را در لیست قرار ندادیم.
پشت پرده غیبت سه اصلاح طلب

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - ایرنا نوشت: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در جلسه یکشنبه خود ۱۵ شخصیت حقیقی را برای عضویت در سازوکار اجماعی اصلاح‌طلبان انتخاب کرد تا این افراد به همراه ۳۱ تشکل سیاسی، راهبرد و خط مشی جریان اصلاحات  برای انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ را تدوین کنند. انتشار اسامی این شخصیت‌ها از همان لحظه با واکنش برخی فعالان سیاسی مواجه شد.

در این باره، فرج کمیجانی، در پاسخ اینکه حضور ۱۵ شخصیت حقیقی در سازوکار جدید اجماعی اصلاح‌طلبان وزن برخی احزاب چون اتحاد ملت ایران اسلامی، کارگزاران سازندگی ایران و حزب اعتماد ملی را در مقایسه با احزاب کوچک سنگین‌تر می‌کند، گفت: در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قبول کردیم که با رای یکسان و بدون وزن‌کشی فعالیت کنیم. برای انتخاب این افراد هیچ نگاهی به جایگاه حزبی آنها نکردیم به عنوان مثال بهزاد نبوی در هیچ تشکل‌ اصلاح‌طلب عضو نیست.

 رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ادامه داد: بهزاد نبوی، سید حسین مرعشی و محسن امین‌زاده به نمایندگی از سید محمد خاتمی در جلسات شورا شرکت می‌کردند و ما آنها را بدون اینکه بدانیم عضو کدام تشکل هستند به عنوان نماینده رییس دولت اصلاحات پذیرفتیم.

کمیجانی در پاسخ به پرسشی درباره تایید شخصیت‌های حقیقی از سوی رییس دولت اصلاحات، اظهار کرد: او دخالتی در روند انتخاب ۱۵ شخصیت حقیقی نداشت و فقط گزینه‌های ما را تایید کرد. رییس دولت اصلاحات در جایگاهی قرار دارد که نمی‌خواهد فردی را حذف یا اضافه کند. به توصیه او گروه ۹ نفره تعامل کار انتخاب شخصیت‌های حقوقی را برعهده گرفت.

وی درباره انتخاب شخصیت‌های حقیقی در شورا افزود: تصمیم‌گیری ما بر مبنای یکسری ملاحظات بود. می‌خواستیم این افراد را طوری بچینیم که همه جریان‌ اصلاحات را در بر بگیرد. به عنوان مثال احساس کردیم یکی، دو نفر که به محمد رضا عارف، مجمع روحانیون، اهل تسنن و جوانان نزدیک هستند را انتخاب کنیم.

کمیجانی در پاسخ به اینکه شما در مصوبه قبلی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات عنوان کرده بودید شخصیت‌های حقیقی باید غیرحزبی باشند ولی بیشتر این افراد صبغه تشکیلاتی دارند، اظهار کرد: به‌ عنوان مثال رییس دولت اصلاحات، نبوی و امین‌زاده و مرعشی را معرفی کرده است یا سید سراج‌الدین موسوی عضو مجمع روحانیون در شورای هماهنگی حضور ندارد ولی ما او را آوردیم که به نوعی مجمع روحانیون مبارز هم پوشش داده شود. بنابراین در انتخاب هر کدام از این افراد فلسفه‌ای داشته است.

دبیرکل مجمع فرهنگان ایران اسلامی یادآور شد: ما حتی اگر ۱۵ نفر دیگر را انتخاب می‌کردیم باز یکسری انتقادات مطرح می‌شد بنابراین سعی کردیم با نگاه کلی افرادی را انتخاب کنیم تا این نهاد جدیدالتاسیس، جریان اصلاحات را نمایندگی کند.

وی تاکید کرد: در انتخاب این افراد به هیچ عنوان بحث وزن‌کشی مطرح نبوده است. اگر اسماعیل گرامی مقدم را آوردیم به دلیل نزدیکی او با شیخ اصلاحات است. بنابراین شخصیت‌ها را طوری تقسیم کردیم که همه احزاب اصلاح طلب راضی باشند چرا که خود این احزاب در آنجا حضور دارند.

کمیجانی درباره غیبت عارف در این سازوکار اجماعی و احتمال نامزدی او در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری گفت: محمدرضا عارف، مسعود پزشکیان و محسن هاشمی به دلیل اینکه در مظان نامزدی هستند در لیست گنجانده نشد. برای اینکه نهادی که می‌خواهد درمورد نامزد اصلاح طلب ریاست جمهوری اظهارنظر کند شائبه ای نداشته باشد هیچ‌کدام از افرادی را که به عنوان گزینه مطرح بودند را نیاوردیم.

رییس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات افزود: عبدالله نوری، عبدالواحد موسوی لاری و مصطفی معین قول یاری داده‌اند. آنها  بنابر شرایط خاص خودشان دوست نداشتند که عضو رسمی این سازوکار باشند تا هفته‌ای دو تا سه جلسه وقت بگذارند. امیدوار هستیم که این نهاد جدید التاسیس که به زودی اسم خوبی هم روی آن می‌گذاریم بتواند کل جریان اصلاحات را نمایندگی کند.

وی درباره غیبت نماینده حزب اراده ملت همچنین یادآور شد: تشکیلات احمد حکیمی‌پور چند ماه قبل در اطلاعیه ای از شورای هماهنگی خارج شد چون می‌خواهند مستقل کار کنند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: اصلاح طلبان محسن هاشمی محمد رضا عارف مسعود پزشکیان


نظر شما :