عوارض خروج از کشور زائران عتبات در سال ۹۸ افزایش پیدا نمی‌کند

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۴ کد : ۱۵۱۶ آخرین اخبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ از مصوبه این کمیسیون در مورد معافیت زائرین اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور در سال ۹۸ خبر داد و گفت که عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال ۹۸ نیز افزایش پیدا نمی کند.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح در نشست خبری امروزخود برای تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: کمیسیون تلفیق در مرحله اول رسیدگی به لایحه بودجه است و منابع درآمدی لایحه بودجه ۹۸ را بررسی می کند. بر همین اساس طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، گمرک مکلف شد حقوق ورودی مربوط به قطعاتی که در کالاهای صادراتی مصرف شده را به تولید کننده برگرداند تا از تولید با گرایش صادرات حمایت شود.
وی افزود: همچنین در مجوز دیگری مقرر شد مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی فروش آب با قیمت تمام شده آب با تایید سازمان های ذیربط از بدهی های وزارت نیرو به دولت کسر شود. در مصوبه دیگری مقرر شد سازمان ایدرو و ایمیدرو از بابت مشارکت در پرو‍ژه ها تا سقف ۲۰ هزارمیلیارد ریال بابت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به صورت جمعی خرجی لحاظ  کنند.
این نماینده مجلس اضافه کرد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه بانک مسکن منظور می شود. همچنین در مصوبه دیگری وزارت راه مجاز شد اصل زمین مساکن مهر که زمین های آن اجاره ۹۹ ساله است را در صورت تقاضای مالکین و ساکنین به آنها بفروشد.
به گفته مفتح، در مصوبه دیگری مقرر شد پیمانکارانی که صورت وضعیت تنظیم می کنند از زمانی که از دولت صورت حساب دریافت می کنند مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شوند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ ادامه داد: در مجوز دیگری مقرر شد بازپرداخت وام های دانشجویی به عنوان سرمایه صندوق های رفاه دانشجویی لحاظ شود تا بنیه این صندوق ها برای استمرار پرداخت وام به دانشجویان تقویت شود.
وی اضافه کرد: طبق مصوبه دیگر، وزارت آموزش و پرورش اجازه یافت برای ساماندهی و بهینه سازی کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث و بازسازی و بهره برداری با تغییر کاربری از زمین هایی که در نقاط مختلف شهرها وجود دارد اقدام کند و از این طریق امکانات مالی مناسب تری برای آموزش و پرورش تامین شود.
مفتح در ادامه از تکلیف شرکت ها و بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برای اختصاص ۴۰ درصد بودجه پژوهشی خود در مقاطع سه ماهه به امور پژوهشی خبر داد و گفت: همچنین شرکت های بیمه ای مکلف شدند ۳ هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث خود را براساس جدولی که به تصویب شورای عالی بیمه رسیده است به صورت هفتگی نزد خزانه داری کل کشور به عنوان درآمد عمومی واریز کنند تا صرف هزینه های بیمارستان و امور هزینه ای که بعدا به تصویب می رسد، شود.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس ادامه داد: در مصوبه دیگری نیروهای مسلح مکلف شدند کمک هزینه مسکن کارکنانی که در خانه های سازمانی سکونت دارند را از حقوق آنها کم کرده و به حساب خزانه داری کل کشور واریز کنند.
به گفته وی، همچنین در خصوص عوارض خروج از کشور مقرر شد عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال ۹۸مطابق قانون سال ۹۶ اخذ شود. بر این اساس زائرانی که بین تاریخ ۲۴ شهریور تا ۱۲ آبان از مرزهای زمینی برای سفر اربعین به عراق سفر می کنند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند و بقیه کسانی که برای زیارت عتبات خارج می شوند معادل عوارض سال ۹۶ پرداخت خواهند کرد.
طبق قانون بودجه ۹۶، عوارض خروج زائرین حج تمتع و عتبات عالیات  ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است.
مفتح در پایان یادآور شد: کمیسیون تلفیق تا تبصره ۱۴ لایحه بودجه را مورد بررسی قرار داده است و بعد از تعیین سقف درآمدها، وارد بررسی تبصره های هزینه ای لایحه بودجه خواهد شد.

کلید واژه ها: عوارض خروج زائرین اربعین


نظر شما :