ثبت ضعیف‌ترین رشد اقتصاد آلمان در ۵ سال اخیر

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۳ کد : ۱۵۱۰ آخرین اخبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: میزان رشد اقتصادی آلمان تا پایان سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال قبل حدود ۰.۷ درصد کاهش یافت.
به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، دفتر آمار فدرال آلمان در گزارشی اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی آلمان از ۲.۲ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است که ضعیف‌ترین نرخ رشد این کشور در طی پنج سال اخیر محسوب می شود. این نهمین سال متوالی است که رشد اقتصادی آلمان مثبت است.
دفتر آمار آلمان هم چنین اعلام کرده است که تقاضای داخلی بیش از عوامل خارجی بر رشد اقتصادی آلمان موثر بوده است. در سال گذشته رشد بخش مخارج خانوار معادل یک درصد و رشد مخارج دولت معادل ۱.۱ درصد عنوان شده است. از سوی دیگر رشد بخش صادرات آلمان معادل ۳.۵ درصد برآورد شده است که کمتر از رقم ثبت شده در سال ۲۰۱۷ است.
وزارت اقتصاد آلمان در واکنش به کاهش رشد اقتصادی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد کاهش رشد عمدتا ناشی از کند شدن نرخ رشد اقتصادی جهانی، اعتصابات کارگری و مشکلات بخش خودروسازی بوده است. این وزارت‌خانه پیش‌بینی کرده است نرخ رشد اقتصاد آلمان برای سال جاری نیز مثبت باشد.
کاسترن برزسکی، کارشناس اقتصادی در بانک " ای ان جی" گفت: مساله مهم این است که روند کاهش رشد اقتصادی آلمان که از تابستان شروع شد، بیش از آنچه انتظار می‌رفت به طول انجامیده است. تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و بریگزیت نیز بر روی اقتصاد آلمان اثرگذار بوده اند.  

کلید واژه ها: رشد اقتصاد آلمان آمار فدرال آلمان


نظر شما :