انتقام‌گیری یا مصلحت‌اندیشی

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۸ کد : ۱۵۰۱ اصلی ورزشی
باخت چهار سال پیش تیم ملی فوتبال ایران برابر عراق موجب شد تا بازی این دو تیم در روز آخر مرحله گروهی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹، به یک نبرد انتقامی تبدیل شود.
انتقام‌گیری یا مصلحت‌اندیشی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اما موضوعی که مهمتر از انتقام‌جویی در دیدار امروز ملی پوشان مورد توجه قرار می گیرد، انتخاب مسیری راحت برای رسیدن به جمع چهار تیم پایانی است زیرا بر اساس پیش بینی های اولیه از نتایج گروه های شش گانه، در صورت صدرنشیی تمام قدرت های فوتبال آسیا (ایران، ژاپن، عربستان، کره جنوبی و استرالیا)، تیم ملی فوتبال ایران تا مرحله نیمه نهایی با این تیم ها روبرو نمی شد. اما این پیش فرض زمانی از واقعیت دور شد که فوتبال روی دیگر خود را نشان داد.

به گزارش ایرنا، در نخستین شگفتی جام ملت های ۲۰۱۹ تیم ملی فوتبال استرالیا با نتیجه یک بر صفر مغلوب اردن شد و با توجه به نتایج اردن در ۲ بازی اول، استرالیا عملا هیچ شانسی برای سرگروهی ندارد. در گروه پنجم نیز عربستان هر چند به عنوان یکی از تیم های قدرتمند این گروه ظاهر شد اما برد شش بر صفر قطر برابر کره شمالی کار را برای قهرمان سه دوره آسیا سخت کرده و این تیم باید برای صدرنشینی از صدر یاران «معزعلی» آقای گل حاضر حاضر رقابت ها بگذرند.

همچنین ژاپن که بین تیم های آسیایی بهترین عملکرد در جام جهانی ۲۰۱۸ را داشت در این دوره از رقابت ها با وجود ۲ برد متوالی، باید دیدار آخر مرحله گروهی را با برد پشت سر بگذارد چون ازبکستان با عملکرد بهتر، بالاتر از سامورایی ها قرار دارد. کره جنوبی دیگر قدرت سنتی آسیا شرایطی به مانند ژاپن و عربستان دارد و باید در دیدار آخر مرحله گروهی بر چینی ها غلبه کند.

چنانچه این تیم ها نتوانند به عنوان صدرنشین از مرحله گروهی صعود کنند بدون شک تیم ملی فوتبال ایران نیز از نتایج آنها تاثیر خواهد پذیرفت. چون پس از بازی مرحله یک هشتم نهایی ملی پوشان با تیم سوم یکی از گروه ها، احتمال برخورد چند باره ایران و کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی وجود دارد زیرا اگر این تیم (کره جنوبی) نتواند در روز آخر دور گروهی بر رقیب خود (چین) غلبه کند بدون شک بازی پرتکرار ایران و کره جنوبی برای چندمین بار در مرحله یک چهارم نهایی برگزار خواهد شد.

رویارویی با کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی تکرار سریال ۲۲ سال اخیر است که ایران و کره جنوبی از شش دوره ممکن (۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵) ۵ بار در این مرحله به مصاف هم رفتند که نتیجه آن دیدارها ۲ برد برای ایران (۹۶ و ۲۰۰۴) و ۳ برد برای تیم ملی فوتبال کره جنوبی (۲۰۰۰،۲۰۰۷ و ۲۰۱۱) بود.

اما اگر ایران نتواند در گروه خود به عنوان صدرنشین صعود کند بدون شک باز هم مسیری سخت و ناهموار برای رسیدن به نیمه نهایی دارد و باید با یکی از تیم های قطر یا عربستان روبرو شود که تجربه نشان داده است بازی با این 2 تیم برای ایران در مرحله حذفی سخت بوده است. عربستان در ادوار گذشته رکورد صددرصد پیروزی در برابر ایران در مرحله حذفی را در اختیار دارد. 

در سوی دیگر اگر ایران سرگروه شود و عربستان نتواند بر قطر غلبه کند احتمال برخورد این دو رقیب سنتی غرب آسیا در نیمه نهایی وجود دارد و این یک دربی تمام عیار در جام ملت های آسیا است؛ دربی که در مراحل حذفی در ادوار مختلف به سود سعودی ها به پایان رسیده و آنان در ۳ نیمه نهایی سالهای ۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۶ به سدی در برابر ایران برای رسیدن به فینال تبدیل شدند.

در سوی دیگر ژاپن رقیب سنتی ایران اگر بر ازبکستان غلبه کند و به عنوان تیم نخست گام در مرحله حذفی بگذارد ایران نیز تیم اول باشد دیدار این دو تیم پرافتخار آسیا در مرحله نیمه نهایی برگزار خواهد شد. (با فرض غلبه ژاپن بر عربستان به عنوان تیم دوم دوم گروه ۵).

با این شرایط هر چند که انتقام باخت چهار سال قبل می تواند روحیه مضاعفی به ملی پوشان برای ادامه رقابت ها تزریق کند اما تعیین مسیر منطقی مرحله حذفی یکی از اولویت های تیم ملی می باشد و کادر فنی می تواند بین سرگروهی و دوم شدن یکی را انتخاب کند.

تعین مسیر رسیدن به مراحل حذفی یک رویه عادی در تورنمنت ها به شمار می رود و مصداق بارز آن قرار گرفتن پرتغال در جایگاه سوم رده بندی جدول یورو ۲۰۱۶ بود که از مسیر راحت تر توانست بدون برخورد با ایتالیا، آلمان و فرانسه، با حذف ولز و کرواسی گام در فینال مسابقات بگذارد و در نهایت قهرمان شد. همچنین تیم ملی فوتبال انگلیس در جام جهانی ۲۰۱۸ با باخت مصلحتی به بلژیک عملا از رویارویی با تیم ملی فوتبال برزیل فرار کرد و توانست به مرحله نیمه نهایی این رقابت گام بگذارد.

کلید واژه ها: تیم ملی فوتبال ایرانجام ملت های آسیا 2019


نظر شما :