با صدور پیام‌های جداگانه‌ای صورت گرفت؛

واکنش شخصیتهای ایران و جهان به تحریم آستان قدس رضوی

۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۷ کد : ۱۴۹۵۴ برگزیده ها جامـــعه
به دنبال اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم آستان قدس رضوی، علما، شخصیت‌ها و نهادهای دینی ایران و جهان با صدور پیام‌های جداگانه‌ای این اقدام شرم‌آور را محکوم کردند.
واکنش شخصیتهای ایران و جهان به تحریم آستان قدس رضوی

سرویس جامعه وقایع اتفاقیه هفته گذشته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از تحریم چندین فرد و نهاد ایرانی از جمله آستان قدس رضوی و تولیت آن خبر داد.

همچنین آمریکا بنیاد دانش‌بنیان برکت، سازمان اقتصادی رضوی، شرکت معادن رضوی، شرکت نفت و گاز رضوی و چندین شرکت ایرانی دیگر را به فهرست شرکت‌های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه به‌شمار می‌رود، افزوده است.

به دنبال این اقدام شرم‌آور دولت ایالات متحده، علما، شخصیت‌ها و نهادهای دینی ایران و جهان با صدور پیام‌های جداگانه‌ای این اقدام شرم‌آور را محکوم کردند.

مجلس اعلای اسلامی عراق

همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با صدور بیانیه‌ای در واکنش به این تحریم‌ها گفت که تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های تابع آستان مقدس رضوی «دست‌درازی آشکار» بر مقدسات مسلمانان و زیر پا گذاشتن آزادی‌های دینی و عبادی است که مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است. در بیانیه مجلس اعلای اسلامی عراق آمده است: «اقدامات دونالد ترامپ هیچ ارتباطی به اخلاق سیاسی یا قوانین بین‌المللی ندارد و این گونه رفتارهای او میزان دشمنی دولت او و بی‌عقلی و فروپاشی ارزش‌های انسانی آن را نشان می‌دهد».

آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف

در واکنشی دیگر، حضرت آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف، امروز با صدور بیانیه‌ای گنجاندن آستان قدس رضوی در فهرست تروریسم و تحریم‌های آمریکا را محکوم کرد. در بیانیه دفتر این مرجع تقلید شیعه آمده است:

از رفتار نامعقول و نسنجیده دولت رو به انتهای آمریکا در اهانت به مقدسات دین و یکی از نمادهای شکوهمند شریعت اسلامی یعنی حرم مطهر امام رضا (ع) هشتمین امام اهل بیت (علیهم السلام) و تروریستی خواندن این مکان، تعجب کردیم این در حالی است که دولت آمریکا خود را حامی و محافظ جهان می‌خواند.

در حالی که بی پروایی دولت رو به انتهای آمریکا در این خصوص را محکوم می‌کنیم، در عین حال به سران این کشور هشدار می‌دهیم که اقدام مذکور، تحریک کننده است و دل‌های همه مسلمانان و پیروان مذهب اهل بیت را جریحه‌دار می‌کند و گویا این دولت فراموش کرده که چه بر سر گذشتگان آنها آمده است که می‌خواستند به دین و نمادهای آن اهانت کنند و امیدواریم دولت آمریکا از خواب غفلت بیدار شود.

علمای بحرین

علمای بحرین نیز با صدور بیانیه‌ای اقدام آمریکا مبنی بر درج نام آستان قدس رضوی در فهرست تحریم‌های این کشور را محکوم کردند. نهاد علمای بحرین در بیانیه خود ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در تحریم آستان قدس رضوی، آن را اقدامی تحریک‌آمیز و بی‌سابقه خواند.

در این بیانیه آمده است: این یک اقدام بی‌سابقه و تحریک‌آمیز برای جریحه‌دار کردن احساسات میلیون‌ها مسلمان شیعه به خصوص پیروان اهل بیت علیهم السلام در سراسر جهان و نیز نقض بی‌شرمانه قطعنامه‌های بین‌المللی در خصوص احترام به مقدسات، چهره‌ها و نمادهای دینی است.

علمای بحرین همچنین تأکید کردند که این اقدام جنون‌آمیز و قلدرمآبانه دولت آمریکا تنها به تشدید خشم ملت‌های منطقه و مخالفت با استکبار تروریستی آمریکا منجر می‌شود.

مجلس اعلای شیعیان لبنان، حزب الله لبنان، جنبش امل

حزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای از تحریم‌های آمریکا علیه آستان قدس رضوی و تولیت آن به شدت انتقاد کرد و این تصمیم را بی سابقه توصیف کرد. حزب الله لبنان ضمن احمقانه خواندن افزودن آستان قدس رضوی به فهرست تروریسم آمریکا، این اقدام را توهین به ساحت مقدس دین حنیف اسلام توصیف کرد.

از دیگر نهادهای مذهبی و جنبش‌های اسلامی جهان که به تحریم آستان قدس رضوی واکنش نشان دادند، می‌توان به مجلس اعلی شیعیان لبنان و جنبش امل اشاره کرد.

مجلس اعلای شیعیان لبنان و جنبش امل این کشور در بیانیه‌ای، تحریم آستان قدس رضوی از سوی آمریکا را محکوم کردند و آن را اقدامی خصمانه و خطرناک خواندند. مجلس اعلای شیعیان لبنان این تصمیم دولت آمریکا را یک رفتار خصمانه، خطرناک و کم سابقه خواند که احساسات میلیون‌ها مسلمان را جریحه‌دار کرده است.

در این بیانیه از واشنگتن خواسته شده که از این رفتار خصمانه خود دست بردارد و اقدام غیرقانونی و غیر اخلاقی را لغو کند.

جنبش «امل» به ریاست نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز در بیانیه‌ای این تصمیم دولت ترامپ را محکوم و آن را اقدامی خصمانه و خطرناک علیه مقدسات خواند.جنبش امل تأکید کرد که این تصمیم واشنگتن، توهین و تعرض به مقدسات دینی است که به دروغ در فهرست تروریسم قرار گرفت.

در این بیانیه همچنین آمده که این جسارت نسبت به مقدسات رفتاری بی‌سابقه، خطرناک و پرخاشگرانه نه تنها علیه مسلمانان، بلکه علیه همه ادیان توحیدی است، لذا بیداری همه ملت‌ها را می‌طلبد، زیرا این اقدام اهانت به همه اعتقادات دینی و تعرض به همه قوانین، آداب و رسوم و ارزش‌های انسانی است.

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دوشنبه شورای عالی قوه قضائیه، با اشاره به تحریم‌های جدید دولت ایالات متحده آمریکا گفت: وقتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مسیر تولید واکسن حرکت کردند، دشمن سخت عصبانی شد و این عصبانیت و خشم را با تحریم این بنیاد و آستان قدس رضوی که در امور خیریه با این مجموعه همکاری دارد بروز داد، اما سخن ما با آن‌ها همان سخن بلند شهید بهشتی است که عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: آستان قدس رضوی قبله گاه عاشقان امام رضا (ع) از سراسر عالم و جایگاهی برای کسب معنویت و انسان سازی در جامعه ماست و تحریم این مؤسسه عظیم معنوی که خدمتگزار مردم و کارش رسیدگی به محرومان و مستضعفان است، موجب تنفر هر چه بیشتر از آمریکا و صهیونیست‌ها می‌شود.

مدیران و فعالان رسانه‌ای ایران

در میان واکنش‌های داخلی به تحریم آستان قدس رضوی، می‌توان به بیانیه جمعی از مدیران و فعالان رسانه‌ای اشاره کرد. در متن این بیانیه آمده است: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و ایجاد جریان مقاومت و جبهه استکبارستیزی در منطقه و جهان، نظام جمهوری اسلامی و ملت ولایت مدار ایران همواره در معرض دشمنی و اقدامات خصمانه جبهه استکبار و نظام سلطه از جمله تحریم‌های ظالمانه بوده است.

اصحاب رسانه افزوده‌اند: به حول و قوه الهی و با راهبری داهیانه و حکیمانه، ولی فقیه آگاه و هوشمند و شجاع این توطئه‌ها بی اثر شده و همواره شاهد رشد و بالندگی هر چه بیشتر انقلاب و نظام الهی جمهوری اسلامی بوده؛ ولی در ادامه دشمنی‌های آمریکای جنایتکار شاهد اعلام تحریم مقام تولیت و مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی بودیم.

امضا کنندگان بیانیه با اشاره به اینکه این موضوع بیانگر نقش مهم و مؤثر تولیت آستان قدس رضوی و هدایت و مدیریت انقلابی و ولایی و ارزشی آن مقام عالی است ادامه داده‌اند: این اقدامات و دشمنی‌های ناشیانه و احمقانه آمریکا ناشی از استیصال و افول آن رژیم تروریستی بوده و ضعف و ناتوانی نظام سلطه و جبهه استکبار غربی و عبری را در مقابل نظام اسلامی و ولایت فقیه و انقلاب شکوهمند اسلامی و ملت بزرگ ایران نشان می‌دهد.

اصحاب رسانه با اعلام حمایت از نقش و مدیریت تولیت آستان قدس رضوی پیشرفت‌های این مجموعه شامل ایجاد تحول و توسعه در آستان قدس رضوی، تقویت حوزه دینی، فرهنگی، معارفی و ارتقای حوزه زیارت و زائرین، اهتمام ویژه به اهداف و آرمان‌های انقلاب، تقویت جریان‌های ارزشی و جبهه انقلاب فرهنگی استان، حمایت از جریان آزادی خواهی و مقاومت اسلامی در منطقه، کمک به رشد و توسعه استان، حضور برجسته در مبارزه با بحران کرونا و رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه را بیان کردند.

امضاءکنندگان بیانیه این رویکرد و اقدامات عالی و راهبری هوشمندانه را نشانگر ثبات قدم در مسیر حرکت الهی انقلاب اسلامی و بیانگر روحیه جهادی، انقلابی و ولایی تولیت آستان قدس رضوی دانسته و تحریم حجت الاسلام و المسلمین مروی و مجموعه تحت مدیریت وی را محکوم کردند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: تحریم آستان قدس رضوی آمریکا تولیت آستان مقدس


نظر شما :