برگشت بایدن به برجام

هدف پنهان بایدن؛ فعال شدن مکانیسم ماشه

۰۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۸ کد : ۱۴۸۸۲ برگزیده ها
مکانیسم ماشه صرفا برای انجام تعهدات ایران است و اینکه آمریکا در سازمان ملل نتوانست مکانیسم ماشه را فعال کند بیرون رفتن آنها از برجام بود.
هدف پنهان بایدن؛ فعال شدن مکانیسم ماشه

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیه - قبل از این خواکین کاسترو نماینده دموکرات آمریکا با ابراز تمایل نسبت به ریاست جمهوری جو بایدن اظهار امیدواری کرد که وی آمریکا را به برجام بازگرداند.

این نماینده ایالت تگزاس در مجلس نماینده آمریکا دوشنبه شب با انتشار بخش‌هایی از یک مصاحبه خود در حساب توئیتری‌اش مدعی شد: من چند سال پیش با افتخار از توافق با ایران حمایت کردم و متعقدم که ما باید به آن بازگردیم. این توافق در راستای اهدافی که ما به آن پیوستیم، کار می‌کرد. هدف، مهار برنامه هسته‌ای ایران بود.  

وی ادعا کرد: من معتقدم که منع اشاعه هسته‌ای به نفع همه ماست. این توافق در مهار برنامه هسته‌ای ایران موفق بود.  

کاسترو تأکید کرد: متأسفانه ترامپ از این توافق خارج شد. او با آنکه از توافق خارج شده، به طرز مضحکی مدعی است که هنوز یکی از طرف‌های آن است و می‌تواند از مکانیسم ماشه در این توافق استفاده کند.


نظر بایدن درباره فعال شدن مکانیسم ماشه

معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا و مشاور «جو بایدن» در امور سیاست خارجی با اشاره به خروج دو سال پیش واشنگتن از برجام و عدم امکان استفاده از «مکانیسم ماشه» نوشت که دولت ترامپ باید به این توافق پایبند باشد.

«آنتونی بلیکن» مشاور «جو بایدن» نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در امور سیاست خارجی و معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» در یک پیام توییتری به توییت اخیر «ریچارد گلدبرگ» عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا که مدعی بود آمریکا صلاحیت فعالسازی مکانیسم ماشه را دارد، پاسخ داد.

این دیپلمات آمریکایی با گوشزد کردن مفاد برجام و عدم امکان واشنگتن برای استناد به «مکانیسم ماشه» با توجه به خروج دو سال پیش دولت ترامپ از برجام، نوشت: «راه‌حل‌های موجود در این قطعنامه در اختیار کشورهای «شرکت‌کننده» (اعضای برجام) است. کاخ سفید در (زمان) خروج از این توافقنامه، به معنای واقعی کلمه، عنوان بیانیه خود را «پایان دادن به مشارکت ایالات متحده در برجام» قرار داد. عاقلانه خواهد بود که توافقنامه‌ای که کارساز است و قدرت دارد، پایبند بود».

گلدبرگ که پیشتر لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران را خطری برای ثبات جهانی توصیف کرده بود، روز گذشته (شنبه) در پیامی توییتری، واشنگتن را واجد شرایط فعالسازی مکانیسم ماشه دانسته بود.

وی در واکنش به توییتر اخیر «وندی شرمن» رئیس تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفته بود: « وندی آیا هرگز قطعنامه‌ای که در خصوص آن مذاکره کردید را خوانده‌ای؟ پاراگراف‌های عملیاتی ۹ تا ۱۲. «مکانیسم ماشه» یک بند مستقل قانونی در متن آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که صلاحیت آمریکا برای فعالسازی آن را نشان می‌دهد (و هیچ بندی تا همیشه این صلاحیت را تغییر نخواهد داد)».

پیش از آن شرمن نیز در پیامی توییتری اعلام کرده بود که بند مکانیسم ماشه مربوط به اعضای برجام می‌شود.

وی در این خصوص گفته بود: «تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و نه برجام است. برجام مورد تأیید قطعنامه 2231 است اما بند «مکانیسم ماشه» در خود برجام است».

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: برگشت بایدن به برجام هدف پنهان فعال شدن مکانسم ماشه است آمریکا خروج ترامپ از برجام


نظر شما :