عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها در گفت‌و‌گو با وقایع اتفاقیه:

‌حتی ثبت جهانی هم نتوانست حافظ جنگل‌ها از آتش‌سوزی باشد

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۶ کد : ۱۴۸۰۸ تیتر یک جامـــعه
محمد درویش گفت: علیرغم ثبت جهانی جنگل‌های ایران توسط یونسکو هنوز عزم جدی برای مهار آتش سوزی این منابع ارزشمند وجود ندارد.
‌حتی ثبت جهانی هم نتوانست حافظ جنگل‌ها از آتش‌سوزی باشد

محمد درویش کارشناس محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در گفت وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره اثرات سوء آتش سوزی جنگل ها گفت: سال جاری به سبب افزایش میزان بارش های آسمانی که بسیار بی سابقه بود به گونه ای که میانگین بارش برف و باران ۴۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از میانگین  ۵۰ سال گذشته بود بنابراین با توجه به این عامل از همان ابتدا آتش سوزی های گسترده را پیش بینی کرده بودیم چرا که با افزایش بارندگی ها پوشش های علفی افزایش می‌یابد از سوی دیگر با گرم شدن هوا، طبیعت وضعیت فوق العاده خطرناکی پیدا کرده و امکان آتش سوزی چند برابر می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه آتش سوزی ها از جنوب البرز شروع شد، افزود: هم اکنون شاهد آتش سوزی های گسترده در پارک ملی گلستان هستیم نکته عجیب این است که یونسکو جنگل های کشورمان را به عنوان میراث طبیعی جهانی ثبت کرده اما سازمان متولی حفاظت این این جنگل ها فاقد یگان اطفای حریق هوایی است. 

دوریش اظهار کرد: سازمان های متولی که باید به خاموش کردن آتش اقدام کنند هواپیماهای مخصوص اطفای حریق ندارند و از هلی کوپتر های هوانیروز برای اطفای حریق جنگل ها استفاده می کنند. 

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل اظهار داشت: با توجه به این مسایل و هشدار ها باید یگان‌ حفاظت محیط زیست به تجهیزات لازم، مجهز شده و مناطق حساس را به طور دائم رصد کند. با این اقدامات می‌توانستیم جلوی این آتش سوزی ها را بگیریم اما باز هم طبق معمول غافلگیر شدیم. معمولا سالیانه  متوسط ۸ هزار هکتار از جنگل‌های ایران می سوزد که این  آمار امسال بسیار افزایش یافته است.

به گفته ی این مقام مسئول، در بررسی سازمان جنگل‌ها و مراتع مشخص شده که عامل ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها انسان ها و ۱۰ درصد مربوط به رعد و برق و باقی عوامل است.

وی افزود: تشکیل یگان حفاظت هوایی برای مقابله بهتر با آتش سوزی ها مطرح شد که به دلیل عدم تخصیص بودجه تحقق نیافت. اما مشکل اصلی نبود باور و اراده جدی برای حفظ محیط زیست و جنگل‌ها است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: جنگل گلستان آتش سوزی در جنگل ها یونسکو


نظر شما :