لزوم انجام اقدامات فوری برای درمان مشکلات عراق

۰۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۱ کد : ۱۴۸ اصلی دیپلماسی
مرجعیت عالی در نجف اشرف که حرفش برای سیاستمداران و جریان های سیاسی عراقی فصل الخطاب محسوب می شود تا کنون هیچ دخالتی در روند تشکیل ائتلاف ها نداشته و هیچ شرطی را نیز برای نامزدهای آتی نخست وزیری تعیین نکرده است.
لزوم انجام اقدامات فوری برای درمان مشکلات عراق

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: عراق روزهای سختی را می گذراند. از یک سو گرمای هوا و نبود خدمات لازم برای رفع نیاز شهروندان به ویژه آب و برق و از سوی دیگر کش مکش احزاب و جریان ها برای تشکیل ائتلاف اکثریت و دولت جدید امان مردم را بریده است. بر این مشکلات سخت باید بیکاری و رکود اقتصادی را نیز افزود. بیش از یک صد روز است که از انتخابات سراسری مجلس می گذرد و هنوز احزاب و جریان های پیروز به توافقی فراگیر برای تشکیل ائتلاف بزرگ تر نرسیده اند. اگر چه به نظر می رسد که ائتلاف السائرون به رهبری مقتدی صدر که با 54 کرسی پیروز انتخابات عراق شد با جریان حکمت ملی عراق به رهبری سید عمار حکیم به عنوان بزرگترین حزب پیروز با 20 کرسی و ائتلاف نصر به رهبری حیدر العبادی با 42 کرسی و ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی با 31 کرسی سنگ بنای ائتلاف اکثریت را خواهند گذاشت، چرا که آنها هفته گذشته در هتل بابل بغداد موفق شدند هسته اصلی ائتلاف بزرگتر را بنا کنند، اما سنگ اندازی های جریان های رقیب از جمله ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی که تنها 25 کرسی پارلمان را به دست آورده و شایعه پراکنی های آن سبب شده است تا روند سیاسی برای تشکیل فراکسیون اکثریت و متعاقب آن انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت به کندی پیش رود. 


این در حالی است که مرجعیت عالی در نجف اشرف که حرفش برای سیاستمداران و جریان های سیاسی عراقی فصل الخطاب محسوب می شود تا کنون هیچ دخالتی در روند تشکیل ائتلاف ها نداشته و هیچ شرطی را نیز برای نامزدهای آتی نخست وزیری تعیین نکرده است. در عین حال اخباری نیز به گوش می رسد مبنی بر این که مرجعیت با هیچ کدام از نامزدهای فعلی که در افواه عمومی یا در میان سیاستمداران نامشان برای نخست وزیری مطرح می شود، موافق نیست و معتقد است باید چهره ای جدید و تازه نفس که هیچ سابقه سوئی نداشته باشد نخست وزیر آینده عراق شود. 


در همین رابطه وفیق السامرائی، ژنرال بازنشسته نظامی عراق که در زمان جنگ تحمیلی عراق و ایران مسئول سازمان امنیت خارجی ارتش عراق بود در تازه ترین اظهار نظرش که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، نوشت: «نباید گذاشت عراق به سمت آشوب و تجزیه حرکت کند. برای همین باید دست به کارهای فوری برای کاهش از تنش ها زد.» وی در ادامه نوشت: «نخستین اقدام باید رسیدگی فوری به مشکلات شهر بندری بصره با استفاده از تمامی امکانات کشور باشد.»


به گزارش بغداد تودی، وی در ادامه نوشت: «اقدام دوم باید اصلاح قانون اساسی و همچنین نظام حاکم بر کشور باشد. بر این اساس منفعت کشور و امنیت و آینده آن در مرحله فعلی در این است که راه حلی فوری برای تشکیل دولت پیدا شود تا قبل از هر چیز فورا به درمان مشکلات مردم مظلوم بصره با تمامی امکانات موجود در کشور بپردازد.»


سامرائی سپس تاکید کرد: «باید تمامی جریان های اصلی شیعی عراق که تمامی آنها جریان های بسیار مهمی هستند، از لغزیدن کشور به قهقرا جلوگیری کنند و برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور و جلوگیری از لغزیدن کشور تلاش کنند. تمامی جریان ها باید به دور از سهم خواهی بر سر خدمت بزرگ به تمامی طیف های کشور تلاش کنند.»


وی که از چهره های سیاسی و مورد احترام عراقی محسوب می شود، سپس به مشکلات اهل تسنن نیز اشاره کرد و یادآور شد: «باید هماهنگی فعالی با نیروهای قدرتمند سنی صورت بگیرد، آنها باید با وحدت و یکپارچگی روی یک نامزد برای ریاست پارلمان توافق کنند تا این سهم خواهی و جزیره ای شدن کشور پایان بگیرد، به علاوه آن فرد بتواند به قطبی برای جذب دیگر نامزدها تبدیل شود.»


سامرائی همچنین خواستار هماهنگی فعال با کردها بدون هیچ گونه اقدام ایذایی یا تحریک آمیز علیه مسعود بارزانی، رهبر سابق اقلیم کردستان عراق شد و تاکید کرد با این اقدام خیلی سریع حد نصاب لازم به دست می آید.


او در پایان همچنین نوشت: لازم است که برنامه دولت مبتنی بر حفظ استقلال کشور و خدمات رسانی باشد و بر این اساس فورا بدون فوت وقت سه اقدام اساسی انجام دهد: اول متعهد شود که به جنگ فساد برود و نسبت به مظلومین و فقرا انصاف به خرج دهد، دوم وحدت و استقلال عراق را بر تمامی مرزها و تصمیماتش تضمین کند و سوم متعهد شود که کار بررسی اصلاح قانون اساسی و نظام را انجام دهد.

کلید واژه ها: عراق


نظر شما :