قطع دسترسی‌ آژانس درصورت لغو نشدن تحریم

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۹ کد : ۱۴۷۹۲ سیاسی آخرین اخبار
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در صورت لغونشدن تحریم‌ها تا سوم اسفند ماه تمام دسترسی‌های آژانس بین المللی هسته‌ای به مراکز هسته‌ای ایران قطع خواهد شد.
قطع دسترسی‌ آژانس درصورت لغو نشدن تحریم

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگاران تاکیدکرد: براساس قانون مصوب اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و برای تامین منافع ملت و صیانت از منافع ملی، در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود مبنی بر رفع تحریم‌های بانکی و مالی و عادی سازی فروش نفت عمل نکنند تا سوم اسفند ماه تمامی دسترسی‌های آژانس بین الملی هسته‌ای به تاسیسات هسته‌ای کشور قطع خواهد شد و اجرای پروتکل الحاقی کاملا متوقف می‌شود.

وی افزود: به این ترتیب در صورت تداوم تحریم‌ها ارتباط ایران با آژانس بین المللی هسته‌ای و بازرسان آن در حد "ان. پی. تی" خواهد بود و هیچ دسترسی فراتر از آن به آژانس داده نخواهد شد و دوربین‌های آژانس نیز جمع آوری می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به انتشار برخی خبر‌ها مبنی بر اخراج نشدن بازرسان آژانس بعد از مهلت قانونی تعیین شده گفت: اخراج بازرسان آژانس در قانون پیش بینی نشده است، اما حضور آن‌ها در ایران براساس ماموریتی است که برعهده دارند. روح قانون با هدف قطع دسترسی‌های بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای پیش بینی شده است که ازسوم اسفند اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: امتناع از اجرای قانون مشمول ماده ۹ این مصوبه است که بر جرم انگاری این اقدام تاکید دارد و برخورد قضایی جدی برای متخلفان پیش بینی شده و این ماده ضمانت اجرایی قانون است و قطعا محقق خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری با اشاره به سطوح دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای کشور گفت: براساس "ان. پی. تی " سه سطح نظارت برای آژانس براساس پروتکل الحاقی و برجام در بازرسی‌ها وجود دارد یک دسته بازرسی‌هایی که براساس "ان. پی. تی" است و این بازرسی‌ها ادامه دارد چراکه ما عضو "ان. پی. تی" هستیم سطح دوم دسترسی‌ها مربوط به پروتکل الحاقی است که دسترسی ویژه‌ای به آژانس می‌داد و سطح سوم نیز نظام بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی است که نانوشته بود، ولی به خاطر همکاری دولت این اجازه را به بازرسان آژانس می‌داد.

وی تصریح کرد: با اجرایی شدن این قانون این دو مورد اخیر کاملا قطع خواهد شد و هیچ بارزسی از آژانس حق ورود به مراکز هسته‌ای ما را ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: ورود بازرسان به ایران منوط به ماموریتی است که برعهده دارند لذا اگر کسی ماموریتی ندارد ویزای ماموریت او نیز پایان یافته است و باید برگردد. اگر کسی بخواهد خارج از چارچوب "ان. پی. تی" وارد کشور شود اجازه ورود نخواهد داشت چراکه بارزسان ماموریت دیگری در ایران ندارند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: قطع دسترسی آژانس لغو نشدن تحریمها رییس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی ذوالنوری


نظر شما :