آیت الله مکارم شیرازی:

عده ای از مردم کارد به استخوانشان رسیده است

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۹:۲۹ کد : ۱۴۷۳۰ سیاسی آخرین اخبار
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان عوامل زمینه ساز گرانی های افسارگسیخته گفتند: امروز حقیقتاً عده ای از مردم کارد به استخوانشان رسیده و برخی دیگر نیز بخاطر وجود بیماری کرونا کار و درآمد خودشان را از دست داده اند و با هزینه های بالای زندگی مواجه شده اند.
عده ای از مردم کارد به استخوانشان رسیده است

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - مرجع تقلید شیعیان در مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) که در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) با حضور جمعی از علما، اساتید و فضلای حوزه و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، اظهار داشتند: مردم باید از مکتب حضرت زهرا(س) الگو بگیرند؛ عزاداری به جای خود، اما الگو گرفتن از این اسوه بزرگ یکی از اهداف جلسات و مراسم های عزاداری است.

ایشان با تأکید بر ضرورت تبیین فضائل حضرت صدیقه طاهره(س) به گونه ای که قابل الگوبرداری باشد، ادامه دادند: هدف نخست از برگزاری مجالس عزاداری، تربیت نفوس و آمادگی افراد برای پیمودن مسیر تقرب به خداوند و دومین هدف بیان راه حل گرفتاری ها و مشکلات اجتماعی است.

آیت الله مکارم شیرازی با تبیین گوشه ای از فضائل حضرت صدیقه طاهره(س)، اسناد حدیث شریف کساء را از دیدگاه کتب شیعی و اهل سنت مورد اشاره قرار داده و اظهار داشتند: اجمال مسأله حدیث کساء و خمسه طیبه و نزول آیه مبارکه تطهیر در کتب مختلف مورد قبول واقع شده است، اما در جزئیاتش اختلاف هایی وجود دارد و به گمان بنده برخی تعصبات نگذاشته است تا برخی راویان، حقیقت را نقل کنند.

ایشان در بیان آیه تطهیر فرمودند: مراد از پاکی از «رجس» در این آیه شریفه، پاکی از هرگونه گناه بوده و به بیان دیگر حاکی از عصمت اهل بیت(ع) است؛ ما باید آن فضائلی که این خمسه طیبه را به این جایگاه رفیع رسانده است را مورد توجه قرار دهیم و تلاش کنیم به آنها عمل داشته باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کردند: کتابی را با عنوان «فاطمه برترین بانوی جهان» می نوشتم و تصمیم گرفتم ۴۰ حدیث درباره فضائل و احوال ایشان بنویسم؛ هنگامی که به تحقیق مشغول شدم مشاهده کردم که هر ۴۰ حدیثی که در باب فضائل حضرت صدیقه طاهره(س) به دنبال آنها بودم، در کتب اهل سنت ذکر شده است.

ایشان در ادامه به بیان مسائل و مشکلات اجتماعی مردم پرداخته و گفتند: از جمله مشکلاتی که مردم دارند و به صورت مرتب بیان می کنند و می خواهند که ما آنها را به مسؤولان تذکر دهیم، مسأله گرانی فوق العاده ای است که در میان جامعه وجود دارد. امروز حقیقتاً عده ای از مردم کارد به استخوانشان رسیده و برخی دیگر نیز بخاطر وجود بیماری کرونا کار و درآمد خودشان را از دست داده اند و با هزینه های بالای زندگی مواجه شده اند؛ افزون بر این بسیاری از مردم که شاغل هستند نیز درآمد محدودی دارند و با این درآمد محدود پاسخگوی هزینه های زندگی نیستند.

آیت الله مکارم شیرازی یکی از مشکلات و چالش های مهم کشور که زمینه ساز گرانی های افسارگسیخته شده است را مسأله «از بین رفتن تولید» توصیف کرده و تصریح کردند: اگر تولید نباشد، اقتصاد در هم می شکند؛ امروز تولید بخاطر عملکرد بانک ها از بین رفته است؛ این بانک ها با آن سودهای کذایی و جریمه های تاخیر آنچنانی، بلایی برای تولید محسوب می شود. همۀ دلسوزان نسبت به بانک ها و عملکردشان تذکر می دهند، اما تا بحال کسی نتوانسته جلوی آنها را بگیرد و بانک ها نیز به همان شکل به رویه خود ادامه می دهند.

ایشان، «عدم نظارت» را دومین عامل زمینه ساز مشکلات و گرانی ها دانسته و تأکید کردند: گاهی از اوقات می شنویم که کامیون های قاچاق از کانال های رسمی همچون گمرک جلوی چشم مسؤولان وارد می شود؛ این چه نظارتی است؟ آیا نظارت اینگونه است که کامیون های قاچاق بدون مانع وارد کشور شود؟

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه بی انصافی برخی کسبه سومین عامل تشدید گرانی ها و مشکلات معیشتی مردم است، افزودند: برخی از کسبه جنس ها را هر روز به یک قیمتی ارائه می دهند یا می گویند باید تلفن بزنیم و بپرسیم نرخ ساعت فعلی چه مقدار است تا با شما حساب کنیم! برخی دیگر نیز جنس را امروز فروخته اند و بیعانه هم دریافت کرده اند، اما موقع تحویل جنس دبه در می آورند و می گویند باید قیمت امروز را بدهید!

ایشان تصریح کردند: این سه عامل دست به دست همدیگر داده و اوضاع اقتصادی را خراب کرده است و اگر مسؤولان می خواهند وضعیت را بهبود ببخشند باید ابتدا بانک ها را مهار کرده، سپس نظارت خود را بر ورود و خروج سرمایه ها تقویت کنند و همچنین کارهای فرهنگی انجام دهند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه حل مشکلات معیشتی و مهار گرانی ها مستلزم عزم جدی از سوی مسؤولان است، تأکید کردند: تا عزم جدی نباشد مشکلات حل نخواهد شد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: آیت الله مکارم شیرازی گرانی


نظر شما :