اختلاف ۶۵۲ میلیون تومانی ارزان‌ترین و گران‌ترین خودروی تولید ایران

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۹ کد : ۱۴۷۳ آخرین اخبار
قصه تکراری بازار خودرو و گرانی محصولات داخلی در سایه نوسانات نرخ ارز تبدیل به ماجرایی دنباله دار شده که در این میان فقط مشتریان و خریداران خودروهای ایرانی را درگیر یک پروسه طولانی و فرسایشی کرده است.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در ماه های گذشته خودروسازان با وجود پیش فروش محصولات نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و بارها از نبود قطعات و کمبود نقدینگی و … گلایه کردند و تحویل خودروها را منوط به حل مشکلات و تزریق نقدینگی دانستند.
به گزارش خبرآنلاین، کسانی که نسبت به پیش خرید خودروها اقدام کرده بودند بارها و بارها خواستار تحویل خودروهای خود شدند اما تقریبا پاسخی دریافت نکردند و همه چیز در هاله ای از ابهام فرو رفت به طوری که به نظر می رسید حداقل تا پایان سال ۹۷ هم نتوانند خودروهای خود را تحویل بگیرند.
خودروسازان و قطعه سازان نیز در این مدت بارها ساز گران کردن محصولات را کوک کردند و خواستار افزایش قیمت ها شدند و سرانجام نیز در این راه به موفقیت دست یافتند و علاوه بر اخذ مجوز افزایش قیمت مصحولات خود، مشمول دریافت کمک ۱۵ میلیارد تومانی نیز شدند.
دی ماه ۹۷ سرانجام حدس و گمان ها به پایان رسید و ایران خودرو و سایپا با اعلام لیست قیمت ها بر نگرانی ها پایان دادند و به قول خود راه را برای سرریز شدن پول های هنگفت ده ها میلیاردی به جیب دلالان خودرو بستند!
تا سال های قبل بسیاری از افراد جامعه تقریبا با توان های مختلف اقتصادی می توانستند خودروی ایرانی بخرند در ماه های گذشته و با یک سوم شدن توان مالی و ارزش پس اندازهای مردم بعید به نظر می رسد افراد کمی بتوانند خودروی ارزان قیمت خریداری کنند زیرا قیمت های فعلی از توان اقتصادی اقشار ضعیف جامعه خارج به نظر می رسد.
با نگاهی به قیمت محصولات چند برند معروف خودروسازی داخلی سعی کردیم ارزان ترین و گران ترین خودروهای تولید ایران بشناسیم و به نتایج جالبی رسیدیم که حکایت از اختلاف قیمت بیش از ۶۰۰ میلیون تومانی محصولات داشت.

ارزان ترین خودروهای ایران

ارزان ترین خودروها در گروه خودروسازی ساپیا تولید می شود به طوری که برای خرید کارخانه ای پراید ۱۳۲SE حداقل باید
۲۸ میلیون و ۷۶۵ هزار تومان و بابت ۱۳۲SE  هشدار دهنده نیز ۲۸ میلیون و ۸۶۵ هزار تومان،‌ برای خرید ۱۱۱SE هم ۲۹ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان، بابت خرید ۱۳۱SE هم ۲۹ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان و برای خرید ۱۵۱SE  نیز ۳۰ میلیون و ۴۲۵ هزار بپردازید.
این موارد را می توان ارزان ترین خودروهای داخلی به شمار آورد که از ۲۸ تا ۳۰ میلیون تومان را شامل می شود.
اما سایپا محصولات گرانی هم دارد که افرادی با توان مالی تقریبا بالا قادر به خرید آنها هستند.

لیست خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان سایپا

ارزان ترین خودرو در رده بالای ۱۰۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان، برلیانس H320 اتوماتیک AT با قیمت ۱۰۲ میلیون و ۴۰۰ هزار است.
در رده بعدی ساندرو استپ وی با گیربکس دنده ای به قیمت نهایی ۱۰۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد.
برلیانس H330 اتوماتیک AT با قیمت ۱۰۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نیز در رده بعدی قرار دارد.
ساندور با گیربکس اتوماتیک AT هم ۱۱۰میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برلیانس کراس اتوماتیک نیز به قیمت ۱۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در رده های بعدی خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان قرار دارند.

خودروهای بیش از ۱۲۰ میلیون تومان 

خودروهای بیش از ۱۲۰ میلیون تومان سایپا نیز شامل ساندرو استپ وی با گیربکس اتوماتیک AT و به قیمت ۱۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، چانگان cs35 با قیمت ۱۲۷ میلیون تومان، پیکاپ ریچ دوکابین ۱۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می شود.
البته سایپا دارای خودروهای گران تر نیز هست که می توان به سراتو آپشنال ۱۶۰۰ با ۱۷۶ میلیون تومان و سراتو آپشنال ۲۰۰۰ با ۱۹۶ میلیون تومان به عنوان قیمت نهایی کارخانه ای اشاره کرد.

گران ترین و ارزان ترین محصولات ایران خودرو

گران ترین خودروی تولید شده در کارخانه ایران خودرو بر اساس لیست قیمت دی ماه ۹۷ شامل سوزوکی گرند ویتارا ۲۴۰۰ سی سی با قیمت ۲۵۱ میلیون تومان می شود.
رتبه بعدی در اختیار S7 توربو دنده اتوماتیک به قیمت ۱۵۶ میلیون تومان، در رتبه سوم نیز S5 توربودنده اتوماتیک با نرخ ۱۳۸ میلیون تومان و رده بعدی نیز در اختیار پژو ۲۰۷i صندوقدار اتوماتیک با قیمت ۱۰۴ میلیون قرار دارد.

ارزان ترین خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان 

ارزان ترین خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان ایران خودرو نیز شامل وانت آریسان دوگانه سوز به نرخ ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پژو۴۰۵ بنزینی به قیمت ۴۲ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان ، پژو ۴۰۵ دوگانه سوز به قیمت ۴۵ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ بنزینی با موتور ۱۶ سوپاپ با نرخ ۴۵ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۴۷ میلیون و ۱۷۴ هزار و ۲۰۰ تومان و… می شود.
خودروهایی مانند پژو پارس، انواع سمند،‌پژو ۲۰۶ صندوق دار بیش از ۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند.

قیمت محصولات کرمان موتور 

قیمت محصولات کرمان موتور ، لیفان، جک همانند سایر رقبای داخلی در دی ماه افزایش یافته است.
برای خرید خودروی لیفان X60-CVT قیمت نهایی ۱۳۵ میلیون تومان تعیین شده است.
خودروی جک مدل S3 1600 AT نیز ۱۶۱ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
خودروی جک S5 اتوماتیک ۲۳۱ میلیون تومان و جک S3 اتوماتیک ۱۶۱ میلیون تومان نرخ گذاری شده است.

گران ترین خودروهای تولید ایران 

گران ترین خودروهای کرمان خودرو را می توان برند هیوندای دانست که در شرایط فروش هیوندای آزرا قیمت ۶۴۸ میلیون تومان ذکر شده است.
هیوندای آزرا ۲۰۱۹ نیز ۶۸۱ میلیون تومان تعیین قیمت شده است.
همچنین خودروی هیوندای النترای ۲۰۱۸ به قیمت ۳۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش گذاشته شده است.

اختلاف ۶۵۲ میلیون تومانی ارزان ترین و گران ترین خودروها

با نگاهی به قیمت محصولات این برندها می توان نتیجه گرفت بین ارزان ترین و گران ترین خودروهای داخلی حداقل ۶۵۲ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان اختلاف وجود دارد که برای بسیاری از افراد جامعه دست یافتن به این مبلغ اصلا در رویا نمی گنجد چه برسد به اینکه بخواهند این مبلغ را صرف خرید یک دستگاه خودروی تولید شده در داخل کشور کنند.

کلید واژه ها: بازار خودرو نرخ ارز خودروسازان خودروسازی ساپیا ایران خودرو


نظر شما :