واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی‌ها

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۰۶:۳۸ کد : ۱۴۶۹۹ اقــتــصــادی آخرین اخبار
در حساب توییتری بانک مرکزی چنین آمده است: «کانال اینستکس برای نجات برجام طراحی شد اما کار نکرد چون کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت اقتصادی ملی و مستقل خویش را نداشتند. همچنین آنان هیچ راهی برای تامین مالی اینستکس نیافتند.
واکنش بانک مرکزی به ادعای آلمانی‌ها

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه - یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان گفته است نخستین مبادله تجاری با ایران از طریق اینستکس به خاطر طرف ایرانی نهایی نشده است. این ساز و کار مالی برای آسان‌تر شدن روابط مالی و تجاری اروپا با ایران با وجود تحریم‌های ایالات متحده راه‌اندازی شده است. آلمان مدعی است اینستکس آماده انجام نخستین مبادله است و ایران باید شیوه‌نامه‌های لازم را برای این امر در اولین فرصت صادر کند.

راه‌اندازی سامانه آسان‌سازی مبادله‌های مالی و تجاری میان شرکت‌های اروپایی و بخش خصوصی و دولتی ایران دور از تاثیر تحریم‌های آمریکا پیشنهاد مشترک سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) بود که ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ به تائید وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا رسید اما هرگز عملیاتی و اجرایی نشد تا فرصت سود بردن ایران از تعهدهای طرف‌های غربی در برجام از بین برود.

پس از ادعاهای آلمان، بانک مرکزی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به ادعای قائم‌مقام وزیر امور خارجه آلمان درباره دلایل ناکامی کانال مالی اینستکس واکنش نشان داد. در حساب توییتری بانک مرکزی چنین آمده است: «کانال اینستکس برای نجات برجام طراحی شد اما کار نکرد چون کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت اقتصادی ملی و مستقل خویش را نداشتند. همچنین آنان هیچ راهی برای تامین مالی اینستکس نیافتند.

مشخص است که ایران تنها برای حفظ کانال اروپایی و واردات کالاهایی که قادر است از کانال‌های دیگر تامین کند، حاضر به جابه‌جایی منابع مالی خود نیست. اینستکس قرار بود روابط تجاری ایران و اروپا را فارغ از تحریم‌های آمریکا شکل دهد نه آنکه آن را تحت تحریم‌ها تعریف کند.»

انمتهای پیام/

 

کلید واژه ها: اینستکس بانک مرکزی آلمان


نظر شما :