وقایع اتفاقیه از هجوم مسافران به قشم و تبعات رفع محدودیت‌ها گزارش می‌دهد

دود اقدام عجولانه وزارت بهداشت در چشم کادر درمان

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۶ کد : ۱۴۶۸۹ تیتر یک جامـــعه
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: طی ۵۰  روز گذشته تلاش‌های زیادی به منظور کاهش بار اپیدمی صورت گرفت بنابراین اگر در رفتارها، سیاست‌ها و شیوه زندگی بی‌احتیاطی کنیم، احتمال بازگشت به شرایط قبل با هزینه هنگفت بسیار زیاد است بنابراین افراد تصمیم‌گیر باید جواب گو باشند. 
دود اقدام عجولانه وزارت بهداشت در چشم کادر درمان

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره مضرات برداشته شدن محدودیت های  کرونایی در کشور گفت: سفر یکی از عواملی موثر در گسترش اپیدمی کروناست و باعث می شود که شاهد وقوع شرایط مهر و آبان در کشور باشیم.

سیاست های انبساطی و محاسبات نادرست از وضعیت کشور و تصمیمات عجولانه می تواند زمینه بازگشت به گذشته و افزایش مرگ و میرها را ما در پی داشته باشد 

*سفر رنگ شهرها را به سرعت قرمز می کند

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: سفر باعث می شود شرایط اپیدمیولوژی بیماری به هم خورده و رنگ بندی قراردادی شهرها به سرعت از آبی به قرمز برسد. تصمیمات عجولانه وزارت بهداشت برای بازگشت به وضعیت عادی دقیقا به ضرر جامعه است چرا که باعث رونق سفرها و افزایش ترددها شده است.

سوری توضیح داد: طی ۵۰ روز گذشته تلاش‌های زیادی به منظور کاهش بار اپیدمی صورت گرفت بنابراین اگر در رفتارها، سیاست‌ها و شیوه زندگی بی‌احتیاطی کنیم، احتمال بازگشت به شرایط قبل با هزینه هنگفت بسیار زیاد است بنابراین افراد تصمیم‌گیر باید جواب گو باشند.

وی اشاره کرد: سیاست فعلی کاملا غلط است؛ تا امروز بیش از دو سوم مسیر را برای کنترل کردن اپیدمی طی کرده ایم و اگر سایر مسیر را با همکاری طی کنیم می توانیم ظرف چند هفته آینده شاهد کنترل کامل اپیدمی شویم و آن زمان با فراغ بال و آسودگی خاطر شرایط را برای باز شدن مدارس و انجام سفرها و تجمعات داشته باشیم. 

این عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است، هنوز تا رسیدن به مرحله کنترل اپیدمی کرونا راه درازی داریم و با این تصمیمات آنچه را تاکنون انجام داده ایم نیز خراب می شود. 

*مسئولان تا ثبات شرایط شکیبایی کنند

وی خاطر نشان کرد: انجام این اقدامات بسیار خطرناک و پر هزینه است. مسئولان باید مقداری شکیبایی کنند تا شرایط به ثبات در کنترل کرونا برسد. 

سوری درباره روال کنترل اپیدمی ها نیز توضیح داد: روابط کنترل اپیدمی های حاد و کشنده مثل کرونا این است که به دلیل عدم دسترسی به واکسن و دارو، باید اقدامات سلبی را در دستور کار قرار دهیم تا توان کنترل اپیدمی را داشته باشیم. کنترل به این معنی است که میزان کمی رخدادهایی مثل آمار بستری و مرگ و میر به حدی برسد که جامعه بتواند شرایط را مدیریت کند. 

*کرونا هنوز تخت کنترل قرار نگرفته است

به گفته رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، در ۱۰روز اخیر میزان مرگ و میر ها نوسان داشته و بالا و پایین می رود که نشان دهنده این است که اپیدمی هنوز تحت کنترل نیست. وقتی این شرایط رخ دهد باید نشان‌های بیماری را در سراسر کشور با استفاده از تیم های واکنش سریع به سرعت کنترل کرد تا از انتشار این ویروس به سایر نقاط کشور جلوگیری شود. مثل کاری که چین، نیوزلند و استرالیا انجام دادند. در این صورت می توانیم شرایط زندگی را تا حدی به وضعیت عادی برگردانیم. در این شرایط وضعیت اقتصادی و اجتماعی به شکل درست مدیریت می شود تا به مردم هم فشار نیاید. 

سوری افزود: همه ما می دانیم که فشارهای روانی اجتماعی در جامعه وجود دارد، دانش آموزان از درس عقب مانده‌اند، کیفیت آموزش در دانشگاه ها افت کرده و جامعه نیازمند معاشرت‌های اجتماعی است اما در حال حاضر الویت همه باید کنترل اپدمی کرونا باشد بنابراین نباید با تصمیمات عجولانه همه دستاوردها و خدمات انجام شده را هدر دهیم. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها: ویروس کرونا سفر به قشم سفر ممنوع


نظر شما :