تبعات افزایش وام مسکن در گزارش وقایع اتفاقیه

زلزله تورمی در پی افزایش وام مسکن

۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۶ کد : ۱۴۶۰۶ تیتر یک اقــتــصــادی
افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از جمله اقدامات جدید وزارت راه و شهرسازی برای کمک به اقشار کم‌درآمد برای خرید واحد مسکونی است اما اقساط این وام‌ها و اثرات تورمی آن بر بازار، مطمنا مشکلاتی را برای دریافت‌کنندگان وام و اجرای این طرح فراهم می‌کند.
زلزله تورمی در پی افزایش وام مسکن

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه، عدم ثبات قیمتی از جمله مشکلاتی است که این روزها بازار مسکن با آن روبه رو است البته این رویداد نیز ریشه در نوسانات نرخی بازار مصالح ساختمانی دارد و این سلسله عوامل باعث شده تا قیمت تمام شده واحدهای مسکونی دستخوش تغییرات بسیار زیادی شود و خانه‌دار شدن را تبدیل به رویای دست‌نیافتنی برای اقشار کم‌درآمد جامعه کند. 

حالا مسئولان وزارت مسکن پس از افزایش متعدد قیمت ها و وضعیت نابسامان مسکن پایتخت تصمیمات جدیدی در خصوص اعطای کمک وامی به متقاضیان در نظر گرفته اند تا از این طریق افراد بیشتری بتوانند به رویای خانه دار شدنشان جامعه عمل پوشانده و از پس هزینه‌های کمرشکن خرید واحد مسکونی بر بیایند. 

اقدامی که هدف گذاری آن مطلوب و برای برخی از اقشار راهکار مناسبی است اما اینکه تا چه میزان بتواند حلال مشکلات اقشار کم درآمد باشد جای سوال دارد. 

ایرج رهبر رییس انجمن انبوه سازان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی وقایع اتفاقیه در خصوص وام مسکن ملی گفت: افراد متقاضی خرید در طرح اقدام ملی مسکن جزء اقشاری هستند که توان اولیه پرداخت را ندارند لذا وامی در نظر گرفته شد تا این افراد با بهره گیری از آن درصدد پرداخت هزینه مسکن برآیند. 

وی ادامه داد: روند بازپرداخت این اقساط هم ۱۲ ساله بوده که این امر موجب می شود تا اقساط پرداختی برای این اقشار اندکی سنگین باشد و همین عامل مشکلاتی را برای این گروه از متقاضیان به دنبال دارد بنابراین روند پرداخت برای مسکن به کندی پیش خواهد رفت. 

رهبر بیان کرد: توجه داشته باشید در کشورهای دیگر وقتی قرار است طرح این‌چنینی برای اقشار کم درآمد اجرا شود روند بازپرداخت وام را در بلند مدت محاسبه می کنند تا اقساط سبک تر شده و افراد بتوانند به راحتی نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

وی افزود: در طرح قبلی ( مسکن مهر ) افراد برای پرداخت هزینه با مشکلات بسیاری رو به‌رو بودند برخی از این اشخاص برای تامین پول دست به فروش دارایی ها اندک خود می زنند تا بتوانند اقساط را بپردازند اگر قرار است وامی هم در نظر گرفته شود بهتر است با در نظر گیری قدرت خرید این اقشار تنظیم شود. 

این کارشناس مسکن همچنین بیان کرد: اینطور که اعلام شده تامین منابع مالی مسکن ملی توسط خود مردم با کمک از این قبیل وام ها قرار است صورت بگیرد خوب اگر این افراد قدرت پرداخت چنین مبالغی داشتند دیگر نیازی نبود که متقاضی برای خرید مسکن در این طرح شوند. 

وی تصریح کرد: پیش بینی می کنم که اقشار متوسط در پرداخت اقساط وام دچار مشکل شوند بنابراین روند پیشرفت این طرح یا به کندی پیش برود و یا با مشکلاتی عدیده مواجه شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: وزارت راه و شهرسازی افزایش وام مسکن قیمت خانه در تهران


نظر شما :