آیا ترامپ برای روسیه کار می‌کند؟

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۶ کد : ۱۴۶۰ آخرین اخبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اندکی پس از آنکه دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ مدیر اداره تحقیقات فدرال آمریکا را اخراج کرد، اف‌بی‌آی تحقیقاتی را به جریان انداخت تا مشخص شود آیا رئیس‌جمهوری آمریکا برای روسیه کار می‌کند یا خیر.

به گزارش دنیای اقتصاد، اخراج جیمز کومی از ریاست اف‌بی‌آی چنان نگرانی به وجود آورد که مقام‌ها شروع به تحقیقات کردند تا مشخص شود آیا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدیدی برای امنیت ملی است یا به‌صورت محرمانه دستورکارهای ضدآمریکایی به نفع مقام‌های روسی اجرا می‌کند. کاخ سفید و اف‌بی‌آی به درخواست نشریه هیل در ارتباط با این گزارش پاسخی ندادند.

سارا هاکبی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای که برای ان‌بی‌سی نیوز ارسال کرد، این گزارش را مضحک دانست. او نوشت: جیمز کومی اخراج شد، چون او یک مزدور دو حزبی روسیاه است. برخلاف باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که اجازه داد روسیه و دیگر متخاصمان خارجی اطراف آمریکا باشند، موضع رئیس‌جمهوری ترامپ علیه روسیه سرسختانه است.

اخراج کومی در سال ۲۰۱۷ نقطه کانونی تحقیقات بازرس رابرت مولر در شورای ویژه است تا روشن شود آیا ترامپ تلاشی برای مانع‌تراشی در این پرونده که مناسبات میان کمپین ترامپ و مداخله روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را بررسی می‌کند، کرده است یا خیر.

ترامپ و متحدانش داستان‌سرایی متفاوتی از دلایل اخراج کومی دارند و همین تلاش بازرسان برای روشن کردن حقیقت را دشوار می‌کند. اخراج کومی توجیهی برای گشایش تحقیقات جدید بود؛ اما عوامل اف‌بی‌آی نگران مناسبات رئیس‌جمهوری آمریکا با روسیه بوده‌اند.

پس از آنکه رابرت مولر به‌عنوان بازرس تعیین شد این تحقیقات را به‌دست گرفت. رودی جولیانی، وکیل رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش تایمز نوشت: این حقیقت به یک سال و نیم قبل بازمی‌گردد و چیز جدیدی از آن بیرون نیامده است که نشان‌دهنده نقض امنیت ملی باشد؛ به این معنا که آنها چیزی پیدا نکردند.
 

کلید واژه ها: دونالد ترامپ اداره تحقیقات فدرال آمریکا اف‌بی‌آی کاخ سفید روسیه


نظر شما :