هیلی و دختر ترامپ؛ گزینه های احتمالی ریاست بانک جهانی

۲۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۴۴۷ سرخط اخبار
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: «نیکی هیلی» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و «ایوانکا ترامپ» دختر و مشاور رئیس جمهوری آمریکا از گزینه های احتمالی جانشینی رئیس مستعفی بانک جهانی هستند.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش ایرنا، این خبرگزاری به نقل از روزنامه فایننشال تایمز نوشت: از وقتی «جیم یونگ کیم» رئیس بانک جهانی اعلام کرد که دوره خدمتش را کوتاه و کناره گیری می کند، ایوانکا ترامپ به عنوان گزینه احتمالی جانشینی او مطرح شده است.
بر اساس این گزارش، ایوانکا و نیکی هیلی در میان نامزدهای احتمالی آمریکا برای جانشینی با کیم هستند که دوشنبه هفته گذشته در تصمیمی ناگهانی و در حالی که بیش از سه سال تا پایان دوره دوم ریاستش باقی مانده است، کنار رفت.
این گزارش افزود:اسامی دیگری نیز مطرح شده است که از جمله آنها «دیوید مالپاس» معاون خزانه داری آمریکا در امور بین المللی و «مارک گرین» رئیس سازمان آمریکایی توسعه بین المللی است. 
ایوانکا ترامپ درسال ۲۰۱۷ در راه اندازی صندوقی با اعتبار 1 میلیارد دلار از سوی بانک جهانی برای کمک به زنان کار آفرین نقش داشت؛ پیشنهادی که همچنین مورد حمایت عربستان نیز بود. 
فرانس پرس نوشت:وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه از اظهارنظر درباره نامزدهای احتمالی ریاست بانک جهانی خودداری کرد. 
سخنگوی این وزارتخانه گفته است که سازمان متبوعش توصیه های قابل توجهی را در این زمینه دریافت کرده است.
وی گفت:بررسی های داخلی درباره روند نامزد آمریکا آغاز شده است و ما منتظر همکاری با فرمانداران درباره انتخاب رئیس جدید هستیم.
براساس یک قانون نانوشته، آمریکا به عنوان بزرگترین سهامدار بانک جهانی همواره از زمان تاسیس بانک جهانی بعد ازجنگ جهانی دوم، رئیس آن را انتخاب کرده است.کیم اولین نامزد غیرآمریکایی پیشنهادی آمریکا در سال ۲۰۱۲ بود و هیات مدیره بانک جهانی اعلام کرد که روند انتخاب وی «آزاد، بر اساس شایسته سالاری و شفاف خواهد بود»؛ موضعی که نشان می داد با نامزدهای غیر آمریکایی مخالفت نخواهد شد.
بانک جهانی اعلام کرد که روند پذیرش نامزدها را از ماه آینده میلادی آغاز و در اواسط ماه آوریل رئیس جدید را معرفی می کند.

کلید واژه ها: سازمان مللنیکی هیلیبانک جهانیایوانکا ترامپ


نظر شما :