گزارش ویژه وقایع اتفاقیه از بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه

شرایط شکننده اپیدمی، جامعه را مجددا در دام پیک کرونا می‌اندازد

۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۵ کد : ۱۴۴۴۴ تیتر یک جامـــعه
رئیس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه آموزش و پرورش نمی تواند به تنهایی در این زمینه تصمیم گیری کند، گفت: پیک دوم کرونا در کشور همزمان با بازگشایی مدارس بود به همین دلیل باید با تفکر بیشتری تصمیم‌گیری کرد.
شرایط شکننده اپیدمی، جامعه  را مجددا در دام پیک کرونا می‌اندازد

سرویس جامعه وقایع اتفاقیه ـ اعلام خبر بازگشایی مدارس از اول بهمن‌ماه از سوی وزیر آموزش‌وپرورش، واکنش‌های بسیاری به همراه داشت. بسیاری این اقدام را تکرار تجربه اول مهرماه امسال دانستند که موج جدیدی از شیوع ویروس کرونا را به همراه داشت.

نگرانی خانواده‌ ها در خصوص سلامت فرزندانشان شرایط را دوباره پیچیده کرده و دغدغه‌هایی را در خصوص رفتن یا نرفتن بچه ها به مدارس برای والدین و مسئولان سلامت جامعه ایجاد کرد. برخی از کارشناسان کاهش نسبی شیوع کرونا در شرایط کنونی را بسیارشکننده عنوان و نسبت به بازگشایی مدارس و رفع شتاب‌زده محدودیت‌ها هشدار دادند تا تبعات نامیمون آن دوباره دامنگیر افراد مختلف ـ که تا حدی به قرنطینه و محدودیت های تردد عادت کرده‌اند ـ نشود.

سید علیرضا ناجی رییس و مسئول فنی مرکز تحقیقات ویروس شناسی آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت وگو با  وقایع اتفاقیه درباره آسیب های بازگشایی مدارس گفت: به طور کلی هم اکنون اصلا شرایط بازگشایی مدارس را نداریم. درست است که اقداماتی در راستای کنترل ویروس صورت گرفته است و طرح شهید سلیمانی هم اجرا شده و نتایج خوبی داشته است و آمار مرگ و میر و بستری ها مقداری کاهش پیدا کرده است. 

ناجی افزود: در حالتی قرار داریم که هر گونه سهل انگاری می تواند شرایط فعلی شکننده کنونی را تغییر بدهد. با توجه به اینکه دانش آموزان در سنین پایین هستند می توانند با مدرسه رفتن باعث پخش کووید و تشدید ویروس شوند. 

دکترای ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی  توضیح داد: این تجربه را قبلاً هم داشتیم و پیک دوم این ویروس در کشور همزمان با بازگشایی مدارس بود به همین دلیل اصلا وقت بازگشایی نیست و باید در این زمینه تفکر بیشتری شود و آموزش و پرورش نمی تواند به تنهایی در این زمینه تصمیم گیری کند. 

رئیس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه کلا مخالف این بازگشایی هستم توضیح داد: این استدلال که کشورهای دیگر آموزش را شروع کرده اند درست نیست زیرا آنها هم موج دوم کرونا را دیده اند و با گسترش هم مواجه شده اند. البته بسته نگه داشتن مدارس مثل تعطیلی فعالیت های شغلی می تواند باعث نگرانی شود. 

ناجی گفت: خیلی از خانواده ها برای آموزش مجازی مشکل دارند ولی اگر بخواهیم از جنبه شیوع و کنترل بیماری به این امر نگاه کنیم این بازگشایی خطرناک است. در حال حاضر وضعیت بسیار شکننده است. 

این دکترای ویروس شناسی خاطرنشان کرد: باید همچنان روند محدودیت ترددها را ادامه دهیم و شرایط فعلی تا بعد از عید ادامه پیدا کند آن زمان اگر به حد مطلوب به کنترل کووید رسیدیم می توانیم درباره بازگشایی مدارس تصمیم گیری کنیم. 

*بازگشایی مدارس با موافقت ستاد کرونا صورت گرفته است

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره جزئیات بازگشایی مدارس از ابتدای بهمن ماه گفت: در این تصمیم که با موافقت ستاد کرونا صورت گرفته است، آموزش در پایه های اول و دوم ابتدایی و دروس عملی شاخه های فنی و کار و دانش در مناطق زرد و آبی به صورت حضوری خواهد بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بازگشایی در مناطقی است که ستاد کرونا مشخص کرده و طی آن مدارس در تمامی پایه ها 50 دانش آموز به صورت حضوری، به مدرسه می‌آیند. در این شیوه نامه تاکید شده که  در هر کلاس بیش از ۱۰ دانش آموز نباید در کلاس حضور داشته باشند. 

معاون آموزش ابتدایی گفت: در دستورالعمل ابلاغی به مدارس، هر مدرسه ای با توجه به شرایط خودش نحوه حضور دانش آموزان را مشخص می کند. مدارس باید بر اساس شیوه نامه های بهداشتی و فراهم کردن تهویه مناسب در کلاس ها زمینه حضور دانش آموزان را فراهم کنند. زمان حضور دانش آموزان در مدرسه باید در حدی باشد که برای آموزش نیاز است. آموزش دانش آموزان پایه اول و دوم یک مسئله ملی و مهم است. 

 به گفته ی این مقام مسئول، آموزش در شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی همچنان ادامه خواهد یافت و با شروع آموزش حضوری تعطیل نخواهد شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: کرونا بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش


نظر شما :