یافته های جدید محققان دانشگاه اومو در سوئد

گام بزرگ برای ساخت واکسن اسهال ویروسی

۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۸ کد : ۱۴۴۰۹ علم و فناوری آخرین اخبار
محققان می‌گویند یافته‌های جدید درباره چگونگی حضور ویروس اسهال در معده و روده به پاسخ‌هایی رسیده است که می‌توان از آن‌ها برای ساختن واکسن اسهال بهره برد.
گام بزرگ برای ساخت واکسن اسهال ویروسی

سرویس علم و فناوری وقایع اتفاقیه - به نقل از پایگاه خبری یورک الرت، دکتر لارس آندرس کارلسون از دانشگاه اومو Umeå در سوئد و همکارانش می‌گویند یافته‌های جدید درباره درک چگونگی حضور ویروس اسهال در معده و روده به پاسخ‌هایی رسیده است که می‌توان از آن‌ها برای ساختن واکسن اسهال بهره برد.

ویروسی که پژوهشگران روی آن بررسی کرده اند به آدنوویروس گوارشی موسوم است. به تازگی مشخص شده که این ویروس‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل پس پرده اسهال در نوزادان هستند و برآورد می‌شود سالانه عامل مرگ بیش از ۵۰ هزار کودک زیر پنج سال به ویژه در کشور‌های در حال توسعه باشند.

بیشتر آدنوویروس‌ها در دستگاه تنفسی، عفونت ایجاد می‌کنند، ولی برخی از انواع این ویروس ها، در دستگاه گوارشی، اسهال را سبب می‌شوند.
این ویروس‌ها برای انجام ماموریت خود مجبورند از محیط اسیدی معده بگذرند بدون اینکه نابود شوند و سپس به روده برسند تا بتوانند بیماری را ایجاد کنند.
محققان دانشگاه اومو با روش کرایو در میکروسکوپ الکترونی موفق شدند تصاویری از جزئیات آدنوویروس‌های گوارشی تهیه کنند که به صورت سه بعدی است و نشان می‌دهد که ویروس گوارشی، در سطح اتمی عمل می‌کند.
این ویروس یکی از پیچیده‌ترین ساختمان‌های بیولوژیک را دارد. هنگام انتقال ویروس از یک فرد به فرد دیگر، پوسته آن از ژنوم ویروس حفاظت می‌کند که شامل دو هزار مولکول پروتئین است که در مجموع شش میلیون اتم دارند.
دانشمندان دریافتند آدنوویروس گوارشی قادر است ساختمان خود را در محیط بسیار اسیدی معده، بدون تغییر نگاه دارد و در مقایسه با ویروس تنفسی، تغییراتی در پروتئین پوسته خود ایجاد می‌کند که به این وسیله بتواند محتوای ژنتیکی خود، ژنوم، را حفظ کند. در مجموع، دانشمندان مسیر مدیریتی ویروس در ایجاد بیماری را یافته اند.
به گفته دکتر کارلسون، اکنون امید است که گامی در جهت ساختن واکسن برای اسهال‌های ویروسی، برداشته شده باشد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: گام بزرگ برای ساخت واکسن اسهال ویروسی معده وروده


نظر شما :