آوار نقدینگی سرگردان بر اقتصاد مولد کشور

۲۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۱ کد : ۱۴۳۸۲ تیتر یک اقــتــصــادی
نقدینگی یکی از عوامل مهم افزایش نرخ تورم طی سال‌های اخیر بوده، ولی خود معلول عوامل دیگری نظیر افزایش هزینه‌های سالانه دولت، احتکار و تعطیلی صنایع بزرگ و کوچک است.
آوار نقدینگی سرگردان بر اقتصاد مولد کشور

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه ـ  نقدینگی سرگردان عاملی است که از آن می توان به عنوان کرونای اقتصاد یاد کرد چرا که همه بخش‌های اقتصاد متاثر از آن هستند و باعث تضعیف بخش های مولد اقتصادی هستند متاسفانه عدم وجود برنامه مدون در این بخش نیز مزید بر علت شده است و این پول‌ها سر از بخش هایی در آورده است که فقط دامنه دلالی و سوداگری را در بازارها توسعه داده است.

هجوم نقدینگی سرگردان به سمت بازارهای غیر مولد موجب شده است  تا بخش مولد کشور هر روز تضعیف شده و اینچنین است که صنایع کوچک و بزرگ یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج و در نهایت از سیستم فعالیت اقتصادی کشور حذف می شوند.

اوج گیری یک شبه بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه و حتی طلا متاثر از ورود نقدینگی سرگردان در این بخش  است و افراد برای کسب سود های چند میلیونی یا حتی چند میلیاردی به سراغ بازارهایی از قبیل مسکن و خودرو می روند و با خرید چندین واحد و دستگاه و ایجاد انحصار با ارائه قیمت های سلیقه ای نه تنها سبب آشفتگی در بازار می شوند بلکه با ایجاد حاشیه سودهای کلان جیب های خود را بیش از حد پر می کنند.

چنین اقداماتی باعث شده تا مصرف کننده واقعی همیشه در انتهای صف حضور داشته و در انتظار خرید به قیمت باشد که در نهایت کالای مورد نیازشان با قیمت مناسب به دستش نرسیده و در درازمدت مجبور به حذف آن کالا و خدمات از زندگیشان می شوند.

یکی از اقداماتی که بسیاری از کشورها برای هدایت نقدینگی سرگردان از آن بهره می برند دریافت مالیات بر عایدی سرمایه است.

این ابزارمالیاتی کارکرد مناسبی را برای جامعه دارد به نحوی که کالاها به همان تعریف مصرفی خود بازگشته و مصرف کننده واقعی تنها مصرف کننده کالا هستند و احتکار به فراموشی سپرده می شود چرا که عایدی برای سوداگران ندارد.

*دریافت مالیات بر عایدی سرمایه سد راه دلال بازی در بازار

محمدرضا اکبری کارشناس و تحلیل گر اقتصادی در گفت و گو با وقایع اتفاقیه در این راستا اظهار کرد: طبق برآوردها بین 35 تا 200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد همین تفاوت فاحش در اعلام رقم اصلی و اختلاف نظر در مقدار فرار مالیاتی ناشی از عدم شفافیت فعالیتهای اقتصادی کشور دارد.

اگر همانند کشورهای جهان اول، ساز و کاری برای رصد جریان پول و میزان درآمد افراد تدوین می‌شد و میزان مالیات واقعی آنها مشخص می شد این منبع عظیم پولی به چرخه کشور بازگشته و باعث رونق حوزه های مختلف می شد.

طبق برآورد وزارت اقتصاد در سال 96 ، فرار مالیاتی 40 هزار میلیارد تومان گزارش شده است لذا با احتساب افزایش تورم، نرخ ارز و... مطمنا این عدد در سال 99 حدودا 200 هزار میلیارد تومان است.

وی در ادامه در خصوص راهکار مقابله با این معضل اقتصادی گفت: راهکار ساده است؛ اجرای طرح مالیات بر مجموع درآمد یا عایدی می تواند تمام این نابسامانی‌ها را اصلاح کند به عبارت ساده تر عایدی و سود افراد باید در پایان سال با ساز و کارهای قانونی محاسبه و مالیات آن اخذ شود.

به عنوان مثال، شخصی یک مغازه دارد و همزمان مسئولیت اداره یک آژانس هواپیمایی را هم عهده دار است و املاک متعددی را نیز اجاره داده و سود قابل توجهی نیز از خرید و فروش ارز کسب کرده است اگر فرض بر این باشد که در آژانس ضرر کرده باشد، باید همه سود و زیان مغازه، آژانس و املاک و... جمع و مالیات مربوطه آن اخذ شود.

دریافت این مالیات ها، ضمن کاهش دلال بازی در فضای کسب و کار، منبع درآمد قابل ملاحظه‌ای برای دولت است و دست آنها را برای ارائه انواع خدمات باز می گذارد. همچنین این افزایش درآمد بالقوه می تواند منجر به افزایش درآمد قشر متوسط جامعه و عاملی برای افزایش کیفیت رفاه اجتماعی می‌شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: ابزار مالیاتی در واقع باعث کاهش عطش سرمایه داران به هجوم به یک بازار و سوداگری درآن است. در کشورهای توسعه یافته برای قشر متوسط کار کردن بیش از مقدار مشخص برابر است با مالیات دادن. بنابراین افراد ترجیح می دهند به خود خانواده و... کارهای فوق برنامه بپردازند تا کارکردن و تقدیم آن به عنوان مالیات به دولت. ضمن اینکه این موضوع قطعا باعث شفافیت بیشتر مراودات مالی در کشور خواهد بود.

*دریافت مالیات بر عایدی سرمایه اثر ضد تورمی دارد

موحد کارشناس امورمالیاتی هم با اشاره به اینکه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه سبب کاهش قیمت ها می شود به خبرنگار سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه گفت: یکی از کارکردهای این ابزار مالیاتی، اثر ضد تورمی آن است. توجه کنید زمانی که از بانک وام می گیریم تا اقدام تولیدی انجام دهیم و یا با خرید یک دارایی در اندیشه حفظ آن هستیم و یا اینکه با دلالی در بازار به خلق پول می‌اندیشیم، به احتکار موجود در بازار دامن می‌زنیم.

به طور مثال خرید بیش از نیاز مسکن یا خودرو، باعث ایجاد تشنگی در بازار می شود و بانک ها نیز در همین راستا اقدام ارائه وام می کنند که این موضوع سبب ایجاد نقدینگی می شود.

وی با بیان اینکه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه موجب هدایت نقدینگی به سمت بخش مولد می شود اشاره کرد: متاسفانه زیرساخت برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه در کشور موجود نیست. زیرساختی که مورد نیاز برای دریافت مالیات برعایدی سرمایه است، یک تقویت کارکرد اطلاعاتی کنترلی مالیات است. به این معنا که ما باید استعاره زمین برفی را در این بخش پیاده سازی کنیم. به این ترتیب که هر فردی که هر تبادل اقتصادی در کشور انجام می دهد این فرآیند قابلیت ثبت و ضبط داشته باشد.

این کارشناس مالیاتی تاکید کرد: سامانه مورد نظر باید علاوه بر تراکنش های اقتصادی فرد، تمامی تعاملات اقتصادی اشخاص را مورد رصد و ثبت و ضبط قرار گیرد.

موحد بیان کرد: اگر این بستر اطلاعاتی مبتنی بر IT در دسترس قرار نگیرد دریافت مالیات برعایدی سرمایه نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

انتهای پیام/

 

 

کلید واژه ها: نقدینگی سرگردان بازار مسکن نرخ تورم


نظر شما :