رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه تاکید کرد

افت ۲۰ درصدی فروش نان در سایه کرونا

۲۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۸ کد : ۱۴۳۳۷ تیتر یک اقــتــصــادی
رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی گفت: افزایش چشمگیر اجاره‌بها، افت ۲۰درصدی تقاضای نان و افزایش حقوق کارگران موجب شده تا قیمت نان گران شود.
افت ۲۰ درصدی فروش نان در سایه کرونا

اصغر پابرجا رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه در خصوص  علل افزایش قیمت نان گفت: هزینه واحدهای نانوانیی طی ماه‌های گذشته و سال اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده است اما قیمت نان در این سال‌ها تغییری نکرده و مقامات قیمت نان را ثابت نگه داشته‌اند. 

وی افزود: قیمت نان سال قبل تغییر کرد و براساس نرخ نامه اعلام شده، این قیمت تازمانی معتبر است که هزینه هایی که در قیمت تمام شده نان اثر دارد تغییر نکند اما طی یکسال گذشته هزینه های واحدهای تجاری افزایش چشمگیری پیدا کرده است. 

این مقام صنفی توضیح داد: بیش از 500 هزار واحد صنفی در سطح شهر در حال فعالیت است که اکثر این واحدها باید ماهانه اجاره پرداخت کنند. نرخ اجاره بها نانوایی ها طی یکسال گذشته رشد پیدا کرده است. همچنین حقوق کارگران با توجه به افزایش هزینه ها هم بیشتر شده از طرفی واحدها با مشکل کمبود نیرو مواجه هستند لذا این موضوع برای واحدها چالش برانگیز می شود. 

رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی اشاره کرد: قیمت آرد تاثیر 30 درصدی در قیمت تمام شده نان دارد و 70 درصد باقی مانده مربوط به هزینه های دیگر اعم از اجاره بها، حقوق کارگر و دیگر هزینه های سربار است. 

به گفته رئیس اتحادیه شیوع ویروس کرونا هم مزید بر علت شد تا میزان فروش نانوایی ها با افت 15 تا 20 درصدی روبه رو شود. 

پابرجا بیان کرد: ما در ابتدا درخواست کردیم که در جلسه ای با حضور مقامات این موارد و مشکلات را مطرح کنیم سپس اگر نتیجه بر افزایش قیمت نان شد ما اعلام کردیم که قیمت به شکل تدریجی افزایش پیدا کند. 

وی اظهار کرد: هم اکنون هزینه های نانوایان بسیار بالا رفته و با این قیمت نمی توانند به تمامی هزینه های خود پاسخ دهند. 

انتهای پیام/
 

کلید واژه ها: اتحادیه نانوایان گرانی نان ویروس کرونا


نظر شما :