یک حقوقدان در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه تاکید کرد:

لایحه حمایت از زنان آغاز مسیری برای اصلاح حقوق آنهاست

۲۲ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۵ کد : ۱۴۳۱۷ تیتر یک جامـــعه
یک وکیل دادگستری با اشاره به اینکه تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت آغاز یک مسیر برای اصلاح حقوق زنان است، گفت: این لایحه در دراز مدت به اصلاح شرایط بانوان در خانواده و جامعه کمک خواهد کرد.
لایحه حمایت از زنان آغاز مسیری برای اصلاح حقوق آنهاست

نعمت احمدی وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت گفت: این لوایح قانونی فقط زیبا هستند و در عمل نمی توانند اقدامی برای حفظ کرامت زنان و رعایت حقوق آنها در خانواده و جامعه انجام دهند. این لایحه نیز در عمل مثل مهریه و تمام دخالت هایی است که دولت ها در مسائل خانواده کرده و هیچ نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است. 

احمدی با بیان اینکه تاکنون هیچ اقدام خاصی برای حل مسئله مهریه صورت نگرفته است، افزود:  در این لایحه در خصوص برخی از مصادیق خشونت علیه زنان نظیر آزارهای جنسی، مزاحمت ها و خشونت ها که تاکنون حتی تبیین و تشریح نشده بودند، صحبت به میان آمده است اما مساله واقعی این است که حفظ کرامت زنان با قانون درست نمی شود. 

این حقوقدان با اشاره به اینکه این لایحه آغاز یک مسیر برای اصلاح حقوق زنان است ادامه داد: البته ذکر این نکته ضروری و حائز اهمیت است که در مواقعی باید با ابزارهای قانونی، فرهنگ سازی صورت بگیرد لذا از این منظر می توان به این لایحه نگاه مثبتی داشت چرا که در دراز مدت به اصلاح شرایط کمک خواهد کرد اما نمی توان احوال شخصیه را با قانون تغییر داد و توقع داشت تا با یک متن قانونی تصویب شده، جامعه نسبت به این آسیب ها هشیار و واکسینه شود. 

هنوز قوانین ما مرد سالارانه است

این وکیل دادگستری درباره میزان فاصله این لایحه با استاندارهای بین المللی  گفت: همان طور که جامعه ما و وضعیتش با وضعیت جامعه بین المللی متفاوت است این قانون نیز با استاندارهای جهانی تفاوت های را دارد و هنوز در مورد موضوعاتی مربوط به قوانین و حقوق به زن، خانواده و دختران نگاه مردسالارانه وجود دارد. 

به گفته این حقوقدان، در چهل ساله گذشته دگرگونی بنیادین در تصویب قوانین به نفع زنان و در راستای تساوی رخ داده است و برابری حقوق زنان در مقابل مردان در این چند دهه علاوه بر قانونی شدن فرهنگ سازی هم شده است.

وی افزود: تا سال ۴۶ زنان کشورمان حتی امکان اینکه درخواست طلاق بدهند را هم نداشتند اما در حال حاضر سرعت تغییر قوانین نیز مانند تغییرات روزمره جهانی است و قوانین و فرهنگ ها هم به همین سرعت در حال اصلاح و تغییر هستند تا در این راستا حقوق زنان نیز متناسب با امکانات امروزی متحول شود.

احمدی درباره میزان عملیاتی شدن این لایحه برای اجرای حقوق زنان، اظهار داشت: باید توجه داشت که قوانین صرفا پشتوانه ای برای جلوگیری از نقض حقوق زنان هستند و تغییرات بنیادی و اصلی جامعه در حوزه‌های مختلف از جمله زنان در گرو فرهنگ سازی در جامعه است. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها: حقوقدان لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان حقوق زنان


نظر شما :