بوئینگ نخستین غول هواپیماسازی جهان باقی ماند

۱۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۴۲۹ آخرین اخبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: شرکت هواپیماسازی بوئینگ برای هفتمین سال متوالی با تحویل ۸۰۶ فروند هواپیما در سال ۲۰۱۸ میلادی باری دیگر بزرگترین و نخستین هواپیماساز جهان شد.
به گزارش ایسنا، شرکت های هواپیماسازی بوئینگ آمریکا و ایرباس اروپا که سالهاست از زمان آغاز فعالیت خود با یکدگیر برای اختصاص سهم بیشتری از بازارهای مصرف و خرید و فروش هواپیما در جهان به رقابت تنگاتنگی پرداخته‌اند، حالا شرکت هواپیماسازی بوئینگ برای هفتمین سال متوالی با فروش و تحویل ۸۰۶ فروند هواپیما در سایز و مدل های مختلف در سال ۲۰۱۸ میلادی از بزرگترین و سرسخت‌ترین رقیب خود، شرکت اروپایی ایرباس سبقت و پیشی گرفته و توانسته است مقام نخست تولید و فروش هواپیما در جهان را به خود اختصاص دهد.
این در حالیست که ایرباس تنها با تحویل شش فروند هواپیمای کمتر نسبت به بوئینگ یعنی ۸۰۰ فروند هواپیما در سال گذشته میلادی در مقام دوم تولید و فروش جت‌های تجاری و مسافربری قرار گرفته است.  
افزایش تعداد سفارشات بوئینگ در آخرین ماه از سال گذشته، دسامبر ۲۰۱۸ میلادی، موجب شد که این غول هواپیماسازی آمریکایی جایگاه نخست جهان را از آن خود کند و از بزرگترین رقیب خود، ایرباس جلو بیفتد.
بر اساس گزارش بلومبرگ، رابرت استالارد، تحلیلگر موسسهVertical Research Partners  که در حوزه بازارهای خرید و فروش هواپیما فعالیت می کند، در یادداشتی نوشت: با اینکه بوئینگ در مقایسه با ایرباس تعداد هواپیماهای بیشتری را تحویل داده و به فروش رسانده است، اما هنوز آمار فروش و سفارشات آنها بسیار ناچیز و کمتر از میزان پیش‌بینی شده آن گزارش شده است.
وی در ادامه افزود: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سوخت در کنار بحران های اقتصادی و کاهش نرخ رشد اقتصاد جهانی که به کاهش قدرت خرید و استطاعت مالی مردم و ایرلاین ها در جهان انجامیده است، میزان خرید و فروش و سفارشات هواپیما در جهان را در سال ۲۰۱۸ میلادی تا حد زیادی کاهش داد که البته بنابر برآوردهای کارشناسان، این روند در سال‌های آتی با توجه به نیاز ایرلاین‌های مختلف در جهان برای نوسازی ناوگان هوایی خود تغییر کرده و رو به افزایش خواهد رفت.
انتشار این خبر موجب شد که سهام بوئینگ در تالار بورس نیویورک با ۳.۳ درصد رشد و افزایش به ۳۳۸.۹۵ دلار برسد.

کلید واژه ها: غول هواپیماسازی جهان شرکت هواپیماسازی بوئینگ


نظر شما :