آمریکا تمام محدودیت‌های روابط با تایوان را لغو کرد

۲۱ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۹ کد : ۱۴۲۷۳ بین الملل آخرین اخبار
وزارت خارجه آمریکا تمام محدودیت‌هایی که واشنگتن از دهه‌ها قبل بر روابط با تایوان اعمال کرده بود، لغو کرد.
آمریکا تمام محدودیت‌های روابط با تایوان را لغو کرد

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهپامپئو طی بیانیه‌ای با اشاره به محدودیت‌هایی که دولت آمریکا از چند دهه قبل بر روابط با تایوان اعمال کرده بود، گفت: «ایالات متحده این اقدامات یک‌جانبه را برای خوشآمد رژیم کمونیست پکن انجام داده بود. دیگر بیشتر از این نباید ادامه پیدا کند».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، وی در این باره توضیح داد: «امروز من اعلام می‌کنم که تمام این محدودیت‌های خود-اعمال‌شده را برمی‌دارم. سازمان‌های شاخه اجرایی [نظام آمریکا] باید تمام دستورالعمل‌های تماس مربوط به روابط با تایوان را که وزارت خارجه دولت‌های پیشین صادر کرده بود، باطل و بی‌اثر بدانند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «بعلاوه، تمامی بخش‌های دستورالعمل امور خارجی که تعاملات شاخه اجرایی با تایوان را از طریق نهاد دیگری غیر از مؤسسه آمریکایی در تایوان (AIT) تنظیم کند یا اختیارات را به غیر از آن مؤسسه دهد، بی‌اعتبار است. روابط شاخه اجرایی (نظام آمریکا) با تایوان، توسط مؤسسه غیر انتفاعی آمریکایی اداره می‌شود».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایالات متحده روابط خود با شرکای غیررسمی در سراسر جهان را حفظ می‌کند و تایوان نیز مستثنی نیست».

بامداد جمعه دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده بود «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل قصد دارد هفته آینده به تایوان سفر کرده و با مقامات ارشد این کشور دیدار کند.

نمایندگی چین در سازمان ملل نیز با هشدار درباره سفر نماینده آمریکا به تایوان، گفت این اقدام واشنگتن بازی با آتش است.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: تایوان آمریکا


نظر شما :