بانک جهانی: آسمان آینده اقتصاد جهانی در ۲۰۱۹ تاریک است

۱۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۴۲۶ آخرین اخبار
بانک جهانی چشم انداز اقتصاد بین المللی در ۲۰۱۹ میلادی را 'آسمانی تاریک' توصیف کرد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش ایرنا، تارنمای خبری بانک جهانی دراین باره نوشت: سال گذشته شاهد آن بودیم که تجارت بین الملل و سرمایه گذاری با کاستی و کاهش مواجه شد و تنش های تجاری شدت گرفت و چندین بازار عمده جهانی تحت فشارهای مالی قرار گرفتند.
بانک جهانی افزود: به رغم چالش های موجود در ارتباط با این کاستی ها، انتظار می رود توسعه اقتصادی و رشد بازارها در سال 2019 میلادی بدون تغییر و در وضعیتی ثابت بماند.
به نوشته تارنمای بانک جهانی، برخاستن اقتصادهایی که متکی به صادرات کالا بودند، روندی کندی خواهد داشت و رشد در بسیاری از اقتصادها نیز انتظار می رود روندی آرام داشته باشد.
در گزارش ژانویه 2019 چشم انداز اقتصاد جهانی بانک جهانی آمده است: همچنین این خطر وجود دارد که رشد اقتصادی حتی می تواند آنچنان که انتظار می رفت حتی ضعیف تر باشد.
گزارش بانک جهانی می افزاید: وقوع وقایع و بلایای طبیعی امکان افزایش قیمت مواد غذایی را که می تواند موجب عمیق تر شدن فقر در جهان شود، به دنبال داشته است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: سطح دیون دولتی درمیان کشورهایی که با درآمد پایینی مواجه هستند، از بدهی تولید ناخالص داخلی آنها در چهار سال گذشته از 30 تا 50 درصد افزایش داشته است.
بر پایه این گزارش، تحت چنین شرایطی که وضعیت مالی بطور غیر مترقبه ای سخت تر می شود، چنین کشورهایی با ریزش ناگهانی سرمایه مواجه می شوند و برای تامین مالی دیون خود ناگزیر به تقلا خواهند بود.
بانک جهانی همچنین برای چشم انداز اقتصاد جهانی در سال 2020 نیز توسعه محدود 2.8 تا 2.9 درصدی را پیش بینی می کند.
گزارش سالانه بانک جهانی همچنین می افزاید: محاسبه این بانک این است که 2.5 درصد تجارت جهانی تحت تاثیر تعرفه های گمرکی خواهد بود که سال گذشته میلادی اعمال شد.همچنین روند کند اقتصاد در چین می تواند بخشی از مشکلات برای کشورهایی توسعه یافته باشد که صادرات صنعتی همچون انرژی و مواد معدنی دارند که چین بعنوان بزرگترین خریدار چنین مواردی به شمار می رود.
بانک جهانی در گزارش خود به این موضوع نیز اشاره کرد که در گذشته خطر رکود جهانی در هر سال 7درصد بود اما اگر آمریکا در اقتصاد خود رو به کاستی نهد، این احتمال به 50 درصد افزایش خواهد یافت.
بانک جهانی همچنین درباره خطر برگزیت (Brexit) که بازارهای مالی را متوجه خود ساخته است، نوشت: بازارهای مالی با خطر برگزیت مواجه اند و احتمال بی نظمی در این بازارها در چنین شرایطی وجود دارد. وقوع برگزیت در برآوردهای بانکی نشان داده که کشورهایی را متوجه خطر می سازد که به شدت متکی به فروش کالا به کشورهای اروپایی هستند، چنانچه انگلیس بدون حصول توافقی از اتحادیه اروپا خارج شود، آنگاه احتمال آنکه اقتصاد در هردو بخش انگلیس و اتحادیه اروپا به شدت آسیب ببیند وجود دارد.
بانک جهانی دراین گزارش افزود: این مساله همچنین می تواند بر دیگر کشورهای اروپای شرقی و شمال آفریقا که در تجارت نزدیک با این بخش از اروپا هستند، تاثیر مخربی بگذارد.
این گزارش می افزاید: همچنین چنانچه نرخ بهره بار دیگر درآمریکا افزایش یابد و یا ارزش دلار به شدت بالا رود، آنگاه بر اقتصادهای بر آمده و توسعه یافته تاثیر خواهد گذارد.
بر پایه این گزارش، روند کند رشد اقتصاد آمریکا که ناشی از تاثیر قطع مالیات توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور قرار دارد، تا سال 2021 در سطح 1.6 درصد باقی خواهد ماند. این درحالی است که در سال گذشته این رشد 2.9 درصدبود.

کلید واژه ها: اقتصاد جهانی بانک جهانی


نظر شما :