ایران، برجام و رایسینا در هند

۱۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۲ کد : ۱۴۱۱ اصلی تیتر یک بین الملل
چهارمین کنفرانس بین المللی سالانه گفت وگوی رایسینا (RAISINA) امسال با شعار کشف و توسعه فرصت‌های یکپارچه‌سازی آسیا با جهانی بزرگتر با حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار می شود و ظریف از این سکو نظر و خواست ملت ایران را به جهانیان اعلام خواهد کرد.
ایران، برجام و رایسینا در هند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: رایسینا یک رویداد سیاسی و اقتصادی بین المللی که یک کنفرانس چند جانبه است و هر سال در این کشور با حضور شخصیت های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان برگزار می شود، سکوی سیاسی و یا تالار گفتمان قابل توجهی است که شرکت کنندگان آن هرسال سعی می کنند دیدگاه ها و خواسته های ملی و منطقه ای خود را در آن مطرح و در سطح بین المللی به چالش بکشند.
به همین دلیل، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران امسال برخلاف سال های قبل که نماینده خود را به این کنفرانس می فرستاد، امسال خود در آن شرکت می کند تا از این سکو برای بیان نظر و خواست ملت ایران به ویژه در حضور نمایندگانی از دولت آمریکا استفاده کند.
ظریف قرار است در طول این سفر در کنفرانسی سخنرانی کند که هر سال دیگر رهبران جهان در زمینه سیاست، تجارت، رسانه و جامعه مدنی سخنرانی می کنند تا در مورد همکاری در ارتباط با موضوعات وسیعی از سیاست های بین المللی بحث و گفت و گو بپردازند.
به گزارش ایرنا، شرکت در این کنفرانس برای جمهوری اسلامی ایران در این مقطع زمانی بیشتر بدان جهت اهمیت دارد که شیطنت های قدرت های تمامیت خواه جهان و در راس آنها آمریکا علیه ملت مظلوم ایران بیشتر شده و آن کشور چالش های زیادی برای خاور میانه ایجاد کرده است و بطور خاص باید تاکید کرد که آمریکا برخلاف ادعای قانونمندی از توافق جامع قدرت های هسته ای با ایران (برجام) که در سال ۲۰۱۵ امضاء شده بود خارج و تحریم های ظالمانه ای را علیه ملت ایران تجدید کرده است.
برهمین اساس محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز(دوشنبه) به دعوت دولت هند راهی دهلی نو شد تا با شرکت در این کنفرانس مهم از این سکو برای بیان موضوعات مهم خاورمیانه و آسیا برای ایجاد همبستگی منطقه ای، جلوگیری از بحران ها و نیز تحقق صلح منطقه ای با رویکرد صلح آمیز ایران و رساندن پیام ملت ایران به گوش جهانیان استفاده کند.
این سفر سه روزه وزیر خارجه ایران و مدیران ارشد ده ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی ایران به هند درحالی برگزار می شود که دهلی نو برای ایجاد توازن در روابط راهبردی و اقتصادی میان تهران و واشنگتن تلاش می کند.
دکتر ظریف قرار است علاوه بر دستاوردهای سفر پیشین خود به دهلی در اردیبهشت ماه، در دیدار با همتای هندی و حتی نخست وزیر این کشور و نیز دیدار با گاد کاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی و برخی مقامات دیگر و همچنین شرکت در چند نشست تخصصی راهکارهای بیشتری را برای ادامه حمایت دولت هند از برجام پس از خروج آمریکا ازاین توافق و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران بیابند.
به گفته منابع آگاه در طول سفر وزیر امورخارجه ایران به هند درخصوص افزایش همکاری‌های تهران و دهلی در بندر چابهار نیز گفت‌وگو خواهد شد.
این پروژه به تازگی به دلیل سرمایه گذاری هند در آن و همچنین اهمیت این بندر برای رشد و توسعه افغانستان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شد.
برخی تحلیلگران معتقدند که سیاست های اخیر دولت هند و ایستادگی در برابر سیاست های ضد ایرانی دولت ترامپ نشان می دهد که سیاستمداران هندی به عمق نقش منفی دولت امریکا در منطقه اگاهی بیشتری پیدا کرده اند.
ناظران سیاسی و منطقه ای همچنین سفر ظریف به دهلی نو را نشان دهنده عزم مقامات عالیرتبه تهران و دهلی نو برای گسترش هرچه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی بین تهران و دهلی نو به رغم تلاش آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران ارزیابی کرده اند.
ظریف و هیات همراه همچنین امروز در یک نشست تجاری به مدیریت کنفدراسیون صنایع هند شرکت کرد که مهمترین هدف آن یافتن راه حل های مناسب برای انجام پرداخت ها به وسیله ارز ملی هند (روپیه) و همچنین ایجاد یک زمینه مناسب برای شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری در هند است.
در واقع این سفر یک فرصت به وزیر امور خارجه ایران خواهد داد تا بر اهمیت روابط تهران و دهلی نو تاکید کند درحالی که آمریکا همچنان غیر فعال است و پاسخ های دوگانه ای در خصوص ایران منتشر می کند.
یکی دیگر از دلایل اهمیت این سفر آن است که روابط با ایران برای هند به دلیل حضور تهران در امور سیاسی افغانستان و احیای مذاکرات با طالبان در میان خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور، اهمیت زیادی یافته است.
دوشنبه گذشته بود که مقامات ایران اعلام کرده بودند که نمایندگان طالبان برای مذاکرات صلح به تهران سفر کرده اند که این برای هند بسیار اهمیت دارد و در عین حال نشانه ای از شکست اقدام موازی و مشترک کشورهای آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان برای صلح در افغانستان به حساب می آید.
به گزارش ایرنا، این کنفرانس که توسط اندیشکده بنیاد تحقیقات نظارتی هند و با مدیریت وزارت خارجه این کشور برای بررسی مسائل چالش برانگیز جامعه جهانی و عمدتا آسیا برگزار می شود امسال قرار است بر موضوع: 'نظم مجدد جهانی: هندسه جدید، مشارکت های سیال و نتایج نا متعین' بیشتر بر موضوعات مهم کشورهای حوزه اروپا و آسیا (اورآسیا) متمرکز شود.
از همین رو سخنران افتتاحیه این کنفرانس خانم ارنا سولبرگ، نخست وزیر کشور اروپایی نروژ خواهد بود و بعد از وی نارندرا مودی نخست وزیر هند و سوشما سواراج وزیر خارجه هند نطق های آغازین خود را با محوریت موضوع اصلی کنفرانس امسال ارایه می دهند.
کنفرانس رایسینیای امسال که چهارمین آن است و شامگاه امروز سه شنبه تا پنجشنبه ۱۰-۸ ژانویه (۲۰-۱۸ دی ماه) در باشگاه دیپلماتیک تاج دهلی نو آغاز می شود براساس هدف برگزار کنندگان آن قرار است چالش های دهه آینده آسیا و جهان را طرح و از زبان شرکت کنندگان در این کنفرانس راه حل های احتمالی این چالش ها را جویا شود.
از جمله سخنرانان هندی این کنفرانس با بیش از دو هزار شرکت کننده، ۶۰۰ هیات خارجی از ۹۳ کشور جهان، بعد از نخست وزیر و وزیر خارجه هند، رییس ستاد مشترک ارتش هند، فرماندهان نیروهای مسلح و برخی مقامات ارشد امنتیی و دفاعی این کشور هستند که طی سه روز پنل های متفاوت این کنفرانس را با رویکردهای سیاسی و امنیتی ریاست خواهند کرد.
از جمله دیگر شرکت کنندگان برجسته کنفرانس امسال، وزیران خارجه اسپانیا، استرالیا، مغولستان، نپال، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس، پائولو جنتیلینی، نخست وزیر پیشین ایتالیا، استفان هارپر، نخست وزیر سابق کانادا، کارل بیلدت و نخست وزیر پیشین سوئد هستند.
در این میان همچنین می توان از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، رجینا امهاله، معاون وزیر روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی و هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، انور ابراهیم، رئیس حزب عدالت مردم مالزی و برخی از وزیران و معاونان وزیر از آفریقا، اروپا و آمریکا نام برد.
از جمله برگزار کنندگان اصلی کنفرانس سالانه بنیاد تحقیقات نظارتی هند است که به شروع کار خود در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) در دهلی نو تلاش کرد با بهره گیری از اقتصاددانان و استراتژیست ها، روشنفکران، استادان دانشگاه، سیاست گذاران، صاحبان صنایع و کارپردازان جامعه مدنی در سطح ملی و بین المللی راه اصلاحات و گذر هند به عصر توسعه اقتصادی و قرن 21 را هموار کند.
این کنفرانس از زمان راه اندازی آن در اول مارس سال ۲۰۱۶ ( ۱۰ اسفند ۱۳۹۵) با دعوت از سران کشورها، وزیران آنها و دیگر مقامات اجرایی، تقنینی و یا قضایی، بخش خصوصی، اصحاب رسانه ها مسائل مهم جهان کوشید با تمرکز بر موضوعات ژئوپلیتیک و جغرافیای اقتصادی این موضوعات مهم برای دولت ها و ملت های جهان را به ارزیابی و بررسی بنشیند.
راسینا که برگرفته از تپه راسینا در منطقه مرکزی دهلی نو که کاخ ریاست جمهوری و در کل دولت این کشور در آن استقرار دارد در نخستین کنفرانس سه روزه خود موفق شد بیش از ۱۰۰ سخنران از ۶۹ کشور جهان را به خود جلب کند تا در باره مجموعه روابط سیاسی، اقتصادی، انسانی و دیجیتال کشورهای آسیایی سخنرانی کنند.
دومین کنفرانس در ماه ژانویه ۲۰۱۷ (دیماه ۱۳۹۵) با عنوان 'چند جانبه گرایی و چند قطبی' با حضور ۱۲۰ سخنران از ۶۵ کشور جهان برگزار شد.
در سومین آن که در ژانویه ۲۰۱۸ (دیماه ۱۳۹۶) با موضوع 'مدیریت تغییرات مخرب: ایده ها موسسات و اصطلاحات' برگزار شد در باره نقش موسسات، امکان اقدام جمعی و پاسخ های موفق به تحولات مدرن بحث شد.

کلید واژه ها: خروج ترامپ از برجام هند رایسینا محمدجواد ظریف،


نظر شما :