آمریکا سامانه پدافندی C-RAM را در بغداد فعال کرد

۱۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱ کد : ۱۳۹۰۵ بین الملل آخرین اخبار
یک رسانه عراقی نوشت، ارتش آمریکا سامانه پدافندی جدیدی در پایگاه نظامی خود در نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد را فعال سازی کرد.
آمریکا سامانه پدافندی C-RAM را در بغداد فعال کرد

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیهپایگاه خبری «شفق نیوز» عصر پنجشنبه به نقل از یک منبع امنیتی بدون ذکر نام نوشت: سامانه پدافندی جدید از نوع C-RAM امروز در پایگاه ویکتوری آمریکا (در نزدیک فرودگاه بغداد) فعال سازی شد و این سامانه مانند سامانه مستقر در سفارت آمریکا است که در منطقه «سبز» در مرکز بغداد واقع است.

به گفته کارشناسان نظامی، سامانه «C-RAM» برای مقابله با گلوله‌های خمپاره و راکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیرو‌های اشغالگر آمریکایی از ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آن‌ها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیرو‌های نظامی و سامانه‌های پدافندی از جمله «پاتریوت و C-RAM» را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی «سبز» در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

منطقه «سبز» در مرکز بغداد که تعدادی از دفاتر و سازمان‌ها و آژانس‌های کشور‌های خارجی و سفارت آمریکا و همچنین برخی ساختمان‌های مهم حکومتی عراق در آنجا قرار دارد، اخیرا شاهد حمله راکتی بود و شلیک این راکت‌ها و واکنش سامانه‌های موشکی سفارت آمریکا به آن، مردم را نگران و هراسان کرد.

در پی این حمله، گروهی از مسئولان، سیاستمداران و سران احزاب و گروه‌های مقاومت عراقی حمله به مراکز دیپلماتیک را محکوم و چنین اقداماتی در این برهه زمانی را حرکتی مشکوک با هدف فتنه‌انگیزی و برهم زدن اوضاع عراق توصیف کردند.

دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که تعداد نیرو‌های خود در عراق را به ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر میان بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به "ضد داعش" اخیرا شمار کل نیرو‌های آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیرو‌ها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیرو‌های آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده و گفته‌اند که حاکمیت کامل عراق با خروج آخرین نظامی آمریکایی از کشورشان محقق خواهد شد، زیرا آمریکا ضمن حضور نظامی در عراق، از حریم هوایی و حاکمیت این کشور بنا برخواست خود بهره برداری می‌کند.

پارلمان عراق در پی جنایت ترور سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» عراق با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیرو‌های بیگانه از خاک این کشور تأکید کرد.

انهای پیام/

 

کلید واژه ها: سامانه پدافندی C-RAM بغداد


نظر شما :