رستگاری در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

سوخت مازوت و بوی نامطبوع هیچ ربطی به هم ندارند

۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۰ کد : ۱۳۸۲۶ اصلی تیتر یک جامـــعه
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در واکنش به اظهار نظر شهرداری درباره عامل انتشار بوی نامطبوع تهران، گزینه سوخت مازوت را به کلی رد کرد.
سوخت مازوت و بوی نامطبوع هیچ ربطی به هم ندارند

محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، به تشریح 
 توضیحاتی در خصوص مطالب ارائه شده توسط مسئولان شهرداری تهران پیرامون بوی بد تهران پرداخت و گفت: سوخت مازوت در نیروگاه ها هیچ اثری در بوی بد تهران ندارد.

وی افزود: در زمستان امسال سوخت مازوت در واحد های بزرگ مقیاسی که محیط زیست تهران بر آنها نظارت دارد، اصلا استفاده نشده است. 

محمد رستگاری در ادامه تصریح کرد: محیط زیست استان تهران سوخت مورد استفاده در صنایع و نیروگاه های بزرگ مخصوصا در فصل زمستان را به صورت روزانه کنترل و بررسی می کند لذا بر همین اساس در دو نیروگاه بزرگ طرشت و بعثت تهران به هیچ وجه از سوخت مازوت استفاده نمی کنند.

بنا بر گفته معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران،سوخت های مورد استفاده دو نیروگاه پرند و پاکدشت نیز تاکنون گازوئیل بوده زیرا افت فشار گاز در زمستان، امکان استفاده از گاز و مازوت را محدود می کند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از سوخت مازوت هیچ ارتباطی به بحث بوی نامطبوع در تهران ندارد، گفت: این دو موضوع کاملا متفاوت از یکدیگر هستند زیرا مازوت فقط جایی می تواند در آلودگی هوا تاثیر گذار باشد مضاف بر اینکه علاوه بر این فرآیند کار در بیشتر نیروگاه ها به گونه ای است که امکان استفاده از مازوت را ندارند. 

رستگاری در ادامه با اشاره به اینکه اجازه استفاده از مازوت فقط به برخی کارگاه های کوچک داده شده است، افزود: این کارگاه ها نیز نمی توانند هوای تهران را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از این گفت و گو به تشریح علل بوی نامطبوع تهران پرداخت و تصریح کرد: تاکنون هیچ مشکلی در خصوص آلودگی مازوت در تهران بوجود نیامده و قوی ترین گزینه برای علت بوی نامطبوع تهران کانون های مختلفی در اطراف فرودگاه امام خمینی هستند.

وی افزود: کانون‌های مختلفی در این منطقه وجود دارند که بوی نامطبوع را تولید می‌کنند، یکی از آنها آراد کوه است که میزان زیادی زباله را در خود جای داده است و در مواقعی که جهت باد جنوب به شمال است این بو بیشتر منتشر شده و دلیلی بر اثبات این مدعاست.

رستگاری در پایان تصریح کرد: شرکت پخش فراوردهای نفتی هم می تواند برای رفع این ابهام میزان توزیع مازوت را اعلام کند زیرا میزان توزیع مازوت به حدی کم است که نمی توان آن را عامل بوی نامطبوع تهران عنوان کرد.
 
انتهای پیام/

کلید واژه ها: سوخت مازوت بوی بد تهران


نظر شما :