حاجی‌بابایی: بودجه ۱۴۰۰ جان ندارد

۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۲ کد : ۱۳۸۲۱ سیاسی آخرین اخبار
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ما قبل از مطرح‌شدن بحث بودجه ۱۳حکم را در کمیسیون و صحن درراستای اصلاح ساختار مصوب کردیم و به شورای نگهبان فرستادیم و منتظر تأیید شورای نگهبان برای تحول بزرگی در اصلاح ساختار بودجه هستیم.
حاجی‌بابایی: بودجه ۱۴۰۰ جان ندارد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - حمیدرضا حاجی‌بابایی در جمع خبرنگاران با اشاره به مبلغ قابل‌توجهی از بودجه ارائه‌شده دولت به مجلس که هنوز اذن مقام معظم رهبری برای آن صادر نشده است، اظهار داشت: در بودجه ارائه‌شده توسط دولت به مجلس مبلغ قابل‌توجهی به‌صورت هزینه و درآمد حدود 150هزار میلیارد تومان که به‌صورت برداشت مستقیم و غیرمستقیم از صندوق توسعه ملی بود، وجود داشت که این معمولاً با اذن مقام معظم رهبری شکل می‌گیرد و ایشان اعتقاد دارند که بالاخره این مبلغ برای تولید و ایجاد اشتغال باید در اختیار مردم قرار گیرد و ساختار بودجه باید تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری هنوز اذن ندادند و ما معتقدیم که منابع یا مصارف این بودجه 150هزار میلیارد تومانی باید تغییر کند؛ از این‌رو منتظریم دولت اصلاحیه‌ای بدهد که در صورت ارائه این اصلاحیه یکی از موانع برطرف می‌شود و ما می‌توانیم براساس آن موانع، اصلاح دیگری انجام دهیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات صورت‌گرفته توسط این کمیسیون برای اصلاح بودجه بیان کرد: ما قبل از مطرح‌شدن بحث بودجه 13حکم را در کمیسیون و صحن در راستای اصلاح ساختار مصوب کردیم و به شورای نگهبان فرستادیم و منتظر تأیید شورای نگهبان برای تحول بزرگی در اصلاح ساختار بودجه هستیم؛ برای مثال برای رابطه نفت با دولت باید جدولی تهیه شود و تمام هزینه‌های فروش نفت و مسائل مربوط به آن داخل این جدول قرار بگیرد که تهیه چنین جدولی و کارهای شبیه به این، عامل تحول عظیمی در بودجه خواهد بود.

وی افزود: بودجه، توان و استعداد کشور بسیار بالاست، اما بودجه‌ای که دراختیار داریم کم‌اثر بوده و تعبیر من این است که این بودجه مرده و ما باید آن‌را زنده کنیم که زنده کردن بودجه با اصلاح ساختار آن اتفاق می‌افتد.

حاجی‌بابایی پیرامون اصلاح ساختار بودجه و تأکید رهبری بر این امر تصریح کرد: سه سال است که رهبر معظم انقلاب بر اصلاح بودجه تأکید دارند و دولت هم اقداماتی در این راستا انجام داده‌است، اما آن اصلاح ساختار موردنیاز انجام نپذیرفته و اگر آن اصلاح ساختاری را انجام بدهیم، درواقع شکوفه‌های استعداد بودجه ایران دوباره رشد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل اینکه بودجه سند حکمرانی یک‌ساله است و اثر مستقیم در زندگی مردم دارد، نوع تصمیم ما برای آن مهم است و امیدواریم با اصلاحی که در بودجه انجام می‌دهیم بتوانیم اشکالات عمده آن‌ را تاحد امکان رفع کنیم تا بودجه بتواند سرپای خودش بایستد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: حاجی بابایی لایحه بودجه 1400


نظر شما :